Praktiski
Dārzs

Kartupeļus stipri bojāja drātstārpi. Vai šādi bumbuļi ir izmantojami sēklai? 16

Foto – Shutterstock

Vasarā kartupeļus stipri bojāja sprakšķu kāpuri. Vai šādus bumbuļus var izmantot sēklai? LIENE TUKUMA NOVADĀ

– Sprakšķu jeb drātstārpu bojātos bumbuļus var izmantot stādīšanai, ja vien kaitēkļi nav izēduši kartupeļu acis, no kurām attīstās asni. Sertificētai sēklai drīkst būt ne vairāk par 3% mehānisku bojājumu, – skaidro Agroresursu un ekonomikas institūta Kartupeļu selekcijas grupas vadītāja Ilze Skrabule.

Stādot kartupeļus vienā un tajā pašā vietā, sprakšķu kāpuri no augsnē palikušiem bumbuļiem var pārnest kādu baktēriju vai vīrusu slimību. Ja zeme ilgi netiek rušināta, tajā attīstās visu paaudžu sprakšķu kāpuri. No olas līdz pieaugušam īpatnim drātstārpi attīstās piecu gadu laikā. Kartupeļiem bīstama ir trešā un ceturtā gada paaudze. Stādot bumbuļus šādā atpūtinātā augsnē, kaitēkļu bojājumu risks var būt liels. To var samazināt, nesadīgušus kartupeļu bumbuļus kodinot ar sistēmas iedarbības fungicīdu Monceren G (2. reģistrācijas klases preparāts). Kāpuri, kas ēdīs iestādīto kodināto sēklu, aizies bojā, taču vasarā pieaugs mazākie drātstārpi, kas pavasarī nespēja izgrauzties cauri kartupeļu mizai, un rudens pusē tie ļoti aktīvi uzbruks jaunajiem bumbuļiem, uz kuriem kodne nepārvietojas.

Nelielās platībās, kur ir daudz sprakšķu kāpuru, dažas dienas pirms stādīšanas vagās var salikt sagrieztus kartupeļu bumbuļus vai burkānus. Tajos salīdīs kāpuri, atliks tikai salasīt šo ēsmu.

LA.lv