×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
19. decembris, 2013
Drukāt

Praktisks atbalsts tiesībsargam būtu reāla izglītības sistēmas latviskošana (29)

Foto - LETAFoto - LETA

“Ja varam palīdzēt tiesībsargam, noteikti to darīsim,” atbild Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs, Saeimas deputāts Raivis Dzintars, jautāts, vai nacionāli noskaņotie politiķi aizstāvēs tiesībsargu un viņa biroja darbiniekus.

Pēc pagājušajā nedēļā notikušās tiesībsarga konferences, kurā biroja darbinieki iepazīstināja ar pašu veiktā mazākumtautību skolu monitoringa rezultātiem un rosināja nākotnē vidusskolas klasēs ieviest mācības tikai latviešu valodā, no zināmām aprindām izskan aizvien jauni uzbrukumi tiesībsargam. Tajos iesaistījies arī Saeimas deputāts, amatu apvienošanas kārtībā arī laikraksta “Vesti segodņa” autors Nikolajs Kabanovs, kurš sīki izpētījis monitoringa rezultātus apkopojušās biroja darbinieces biogrāfiju, darba pieredzi un par to centies ņirgāties, saucot viņu par “ne pārāk gudru madmazeli”.

Viktora Guščina koordinētā Sabiedrisko organizāciju padome, kas izcēlusies ar daudzām pretlatviskām aktivitātēm, internetā publicējusi atklātu vēstuli tiesībsargam Jurim Jansonam, kurā pieprasa atlaist šo darbinieci, pārtraukt monitoringu veikušās tiesiskās līdztiesības nodaļu darbību un darbiniekus “sūtīt uz kursiem”, kur viņus izglītotu par cilvēktiesību jautājumiem. Pašam tiesībsargam gan šī vēstule nav aizsūtīta. Tāpēc, kā paskaidroja biroja pārstāve Ruta Siliņa, tiesībsargs Guščinu ar atbildi nepagodinās.

Taču līdz tiesībsargam nonākusi Nepilsoņu kongresa vēstule. Tajā pārmests, ka, izsakot savus ierosinājumus, tiesībsargs neesot ņēmis vērā starptautiskus standartus. “Latvijas Avīze” jau rakstīja, ka J. Jansons nesen tieši vērsies pret nepilsoņu aizstāvju centieniem diskreditēt Latviju starptautiski.

“Patlaban mēs nevēlētos iesaistīties sakairinātā retorikā,” saka R. Siliņa, vaicāta, vai tiesībsargs ko atbildēs šiem aktīvistiem. Bet vai Tiesībsarga biroju pret politiskajiem uzbrukumiem gatavi aizstāvēt nacionālie spēki?

Baiba Broka, kura vada Rīgas domes NA frakciju un bija klāt arī tiesībsarga konferencē, kur diskutēja par izglītību mazākumtautību skolās, sola rosināt NA sagatavot un izplatīt paziņojumu, kurā būtu pausta stingra nostāja tiesībsarga pusē un “aicinājums izbeigt šo linča tiesu”. To, ka pretlatviskajās aprindās Tiesībsarga biroja ierosinājums izsauks sašutumu, viņa manījusi jau konferencē, kur “SC” deputāts Boriss Cilevičs esot interpretējis faktus sagrozītā veidā.

“Šobrīd pret tiesībsargu vēršas ar bļaustīšanos. Mēs paužam savu morālo atbalstu tiesībsargam un viņa biroja darbiniekiem,” saka R. Dzintars. Viņš arī norāda, ka Tiesībsarga biroja paziņojums par skolām NA nav bijis jaunums, jo iepriekš šaurākā auditorijā J. Jansons jau izteicies par vienotu skolu sistēmu. Uzbrukumi tiesībsargam kārtējo reizi parāda, “ka impēriskām aprindām ir svarīgi saglabāt krievu skolas tādas, kādas tās ir”.

NA Saeimas frakcijas deputāte Vineta Poriņa teic, ka acīmredzot politiķiem jārosina rīkoties drošības dienesti, kam būtu taču jāpanāk, lai aiz nevalstisko organizāciju statusa neslēptos organizācijas, kuru “darbība patiesībā ir kaimiņvalsts inspirēta”.

Vai tiesībsarga ierosinājumi pāraugs konkrētos lēmumos par skolu sistēmas latviskošanu? R. Dzintars izskatās spara pilns panākt, lai Izglītības likumā tiktu noteikts datums, no kura valsts un pašvaldību skolās izglītošanās būs tikai latviski. Tas varētu būt, piemēram, 2018. gads, kad Latvija svinēs simtgadi. “Pēc tam varēs diskutēt, kā to ieviest – vai sākt ar bērnudārzu vai jaunākajām klasēm vai arī, kā ierosina tiesībsargs, mācības tikai latviski sākumā ieviest vidusskolā. Šī likumdošanas iniciatīva tad arī būs mūsu praktiskais atbalsts tiesībsargam,” teic R. Dzintars.

B. Broka piebilst: ja pētījumi parāda, ka tā saucamajās krievu skolās lojalitāte valstij ir krietni zemāka nekā, piemēram, lietuviešu un ukraiņu nacionālajās skolās, tad jādomā, kā situāciju labot.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Jansonam beidzot ir atvērušās acis. Viņu ievēlēja kā SC kandidātu, bet, šajā atbildīgajā amatā strādājot, viņš ir spējis mācīties un sapratis, kas ir Latvijas īstās problēmas – sociālās politikas deficīti, latviešu valstsnācijas nespēja uzņemties atbildību par savu valsti, ievērojamas iedzīvotāju daļas kremliskā un līdz ar to antilatviskā orientācija. Lai gan sākumā par Jansonu biju skeptisks, laika gaitā viņš ir iemantojis manu respektu un kopš pēdējās konferences cienu viņu vēl vairāk.

 2. Sen tas būtu likumīgi un pieņemts Saeimā ja sarkanās gnīdas Vienotība , ZRP un ZZS tam nepretoties nostājoties okupantu , nevis latviešu pusē . Balsojiet velreiz par okupantu roklaižām Vienotību , ZRP un ZZS un viņi ne vien koposies ar SC , bet mūs vedīs Kremļa un Briseles cionistu apkampienos .Tiem ,kas nevar laikus acis būs jaatkātojas LC, TP ,PLL. repšika murgu laiku dublēšana . .

 3. atrisināt šo jautājumu, kā tas ir VISĀS civilizētās valstīs: mazākumtautību skolas ir PRIVĀTAS! Valsts valoda ir viena, tā jālieto visās skolās, arī mūzikas un mākslas…Tur direktori spiež ar varu runāt krieviski…Bez tam arī privātās krievu skolās NEDRIKST mācīt no krievu grāmatām, kur vēstures traktējums joprojām atbilst totalitāras valsts uzspiestajiem uzskatiem, nerāda patieso vēsturi. NA ir par daudz ilgi snaudusi, bet tagad pamostas, kad to pasaka tiesībsargs, jo tā ir aksioma, ka nacionālā valstī par valsts līdzekļiem tiek uzturētas TIKAI skolas valsts valodā.

 4. Sen jau bija jābut skolās mācibu valodai LATVIEŠU!?!.. SEN!!!! Daudzas nebūšanas jau vairs NEBŪTU!!!

 5. Talaka izglitibavas latviskosana ir pilnigi nepieciesana ari nelatviesu intereses.

 6. krievnacistu taktika: Atbildēt

  Uzbrukt cilvēkam, lai diskreditētu viņa teikto. Šī taktika tiek piekopta jau no Staļina laikiem.

 7. pobeda1945@inbox.lv Atbildēt

  Видимо этот нацист не читал конвенцию о защите прав национальных меньшинств.

  • Runāsim latviski!Atrodoties svešā zemē, uzvedies pieklājīgi,citādi nodomāsim,ka esi okupants!

   • Nav jau tikai jadoma ,ka okupants ir okupants , bet japasaka tam atkritumam patiesība . Jo viņš pats labi zin ,ka ir okupants.
    Tas ka to nevar pieņemt Saeimā ir sarkano sarosītu Vienotības , ZRp un ZZS pretošanās , lai macības būtu tikai latviešu valodā .Ja nebūtu šis gnīdas sen jau tas būtu pienemts Saeima un būtu likumīgi .

  • Latvijā nac. minoritāte ir tikai lībieši ( līvi) – pārējās tautības ir tikai iebraucēji ( vācieši, poļi, zviedri, ukraiņi, gruzīni un arī krievi u.t.t.) . Tas tiem, kuru vēl neizprot savu statusu Latvijā. Piemēram Hitlers aicināja vāciešus un faterladi un vācieši pēc 700 gadiem dzives Latvijā aizbrauca. Putins aicinās krievus atgriezties Krievijā un krievi aizbrauks…

  • Tu neesi mazākumtautības pārstāvis,bet gan okupantu pārstāvis un kolonists.

 8. Liels paldies Jansonam par drosmi Latvijā aizstāvēt latviešu valodu. Skan nedaudz ironiski,bet atbilst patiesībai !No sirds novēlu stingru raksturu gan Jansonam,gan Baibai Brokai,gan Dzintaram ! Un NEKĀDUS 2018 gadus !!! Tas jādara tūlīt un tagad ,steidzīgi,jo Latvijas ienaidnieki savas netīrās žaunas vārsta par daudz nekaunīgi un nesodīti .

  • Vai esat padomājuši par visiem nelojāliem pilsoņiem Latvijā,kas mācēs runāt latviski un nobalsos par pievienošanos Eirāzijas Savienibai ,jo viņi jau būs vairākumā un uztaisīs referendumu.

  • Patiesi prieks,ka Jansons iestājas par latviešu valodu.Citādi mūsu vadošie tirliņi tikai pūš Kremļa stabulē….Priecīgus Ziemassvētkus !Un lai Dioevs Jums palīdz šajā cēlajā darbā!

 9. Lai tam virietim,veicas! Lai vinu nenoestu tas zurkas,kas tur sez augsa.LV,ir jabut latviesu val,anglia anglu val.Un tas ir viss,punkts.

 10. Atbalstu! Tikai neļaujiet Dzintaram atkal “kaķi vilkt aiz astes”līdz 2018.gadam!Tas jau simboliski kauna traips,ka vēl līdz Latvijas simtgadei nav likvidētas okupācijas sekas!

 11. Latviešu valodai jābūt jau no bērnudārza un jau tūlīt! Cik ilgi var iesildīties? Kauns par valdības mīkstčaulību. Muļļājamies jau 20 gadus.

 12. Prieks, ka arī kāds no valsts augšgala personām sācis domāt pareizā virzienā. NA ierosinājumi līdz šim vai nu nav sadzirdēti, vai arī nozākāti ar pārākuma apziņu. Aiciniet palīgā sabiedrību, varbūt ka vēl ir latviski domājoši cilvēki. Rosiniet viņus. Lai Jums veicas!

 13. Šķiet, atbalstīt Tiesībsarga aktivitātes, ir laiks arī SC politiķiem, paužot viennozīmīgu atbalstu mūsu kopējo māju – neatkarīgās Latvijas valstiskuma pamatiem. Ir pienācis laiks, nevis laipot un atbalstīt šovinistiski noskaņotos spēkus, bet aicināt tautiešus kļūt par pilsoņiem. Ir laiks pārliecināt tos, kuri zaudējuši PSRS pilsonību, izšķirties, ko darīt. Nemānīsim sevi, ka valsts valodas apgūšana ir neiespējama, ka valsts valodas mācīšana skolā graujot krievu tautas pašapziņu. Līdz tādai domai patiešām ir jāaizdomājas. Nemānīsim sevi, ka pašpietiekami bagātā krievu valoda ir apdraudēta. Jebkurš atbalsts radikālajiem spēkiem dod impulsu visiem turpināt pret valsti vērstu darbību. Beigsim melot un stāstīt puspatiesības par pilsoņu tiesībām. Nākotne rādīs, vai SC ir spējīgs spert šo izšķirīgo soli un uzrunāt t.s. nepilsoņus rīkoties, kā to prasa likums. Arī partijas GKR attieksme pret šo jautājumu kļūs par indeksu, vai tā ir patiesa sadarbības partija ar savu redzējumu vai tikai pilda satelītfunkcijas.

 14. Mācību procesam jābūt vienotam visās skolās un tikai valsts valodā. To vajadzētu ieviest jau ar nākamā gada 1. septembri.

 15. Tikai nepadodieties demagogu spiedienam! Sargājiet Latviju! Jūs esat pirmais īstais tiesībsargs un Jums būs grūti pret valdošo tumsonību.

  • “Klusējošais vairākums”, Tiesībsarg, ar pateicību Jums ir Jūsu pusē. Sargājiet Latviju! Varbūt ar tādiem Cilvēkiem valsts vadībā mēs nosargāsim savas tautas tiesības dzīvot savā Latvijā. Galvenais valsts uzdevums šajā sakarībā ir savaldīt šovinistus. Līk, kas sacīts lexrex.ucoz blogā:
   “Latvija kļūs tiesiska labklājības valsts TIKAI TAD,

   kad ar jaunu vēlēšanu likumu atļaus pie varas nākt personībām, bet ne partijām,
   kad atjaunosies veselīgs nacionālisms kā patriotisms, kāds tas bija pirmskara Latvijā,
   kad šovinistiem-politiskiem huligāniem vairs neļaus brīvu vaļu un
   kad tiks sakārtoti un taisnīgi pildīti tautai vajadzīgi likumi.

 16. Katrām tiesibsarga biroja darbiniekam gada laikā ir jānostuči Valodas inspekcijai par ne mazāk ka 30 krievu skolotājiem!

  • Ej labāk savus stučī. Tā ir tava slimība – stučīt. Pat vārds par to liecina, mums pat atbilstoša vārda valodā nav ::)))

 17. Varbūt mums ir pirmais normālai tiesībsargs un valsts ierēdnis ar prāta izglītību? Laikam tā!

 18. Paldies, Tiesībsarg! Tauta ir iebaidīta, atklāti neaizstāv taisnīgumu. Tikai patiesi drosmīgie patrioti. Paldies Brokai, Dzintaram, NA! Lai Jums veicas mūsu tautas labā!

Draugiem Facebook Twitter Google+