×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Piektdiena, 25. maijs, 2018
16. februāris, 2015
Drukāt

Kas bojā mežrozītes – augļi pilni ar baltiem tārpiem

Foto: LETAFoto: LETA

Mežrozīšu augļi.

“Laukā aug mežrozīšu krūmi. Labprāt ievāktu auglīšus, bet tie katru rudeni ir pilni ar baltiem tārpiem. Kā pret tiem varētu cīnīties?” META STĀMERIENĀ

Pēc entomologa Voldemāra Spuņģa teiktā, mežrozīšu augļus bojā parastās rožu raibspārnmušas (Rhagoletis alternata) kāpuri. Šī suga Latvijā sastopama bieži. Retāk uz savvaļas rozēm redzami sīktauriņu (Grapholita tenebrosana) kāpuri.

– Parastā rožu raibspārnmuša savu attīstību pielāgojusi augļu ienākšanās laikam. Kad rožu augļi pilnībā attīstījušies, un tas parasti ir jūlijā, mušas dēj olas zem augļa mizas, – stāsta Latvijas Valsts augļkopības institūta pētnieks Arturs Stalažs.

Izšķīlušies kāpuri attīstās auglī, pēc tam izgraužas no tā un nokrīt zemē. Šajā laikā kāpuri ir visneaizsargātākie, jo tos apdraud dabiskie ienaidnieki. Kūniņas pārziemo augsnē.

Parastās rožu raibspārnmušas ierobežošanai Latvijā nav reģistrēts neviens insekticīds. Tāpēc jāmēģina kaitēkli ierobežot ar citām metodēm.

• Bojātie augļi regulāri jāsavāc un jāiznīcina.

• Pirms mušas izlidošanas krūmiem apkārt liek pretinsektu tīklu, kam ir nelielas acis. Der arī agrotīkls. Sietam ap rožu krūmiem jāpaliek, līdz novākta raža.

• Ja iespējams, krūmiem veido stāvu formu un periodiski irdina augsni apdobēs. Tā var iznīcināt kāpurus un augsnē nonākušās kūniņas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+