Praktiski
Dārzs

KAS ŠONEDĒĻ DARĀMS DĀRZĀ? 16


Geese shamble across a meadow at the farm Ruden near Neu Fahrland, eastern Germany on October 23, 2013. The poultry is raised for the Christmas feast and will cost about 60 – 80 Euro a piece.  AFP PHOTO / DPA/ RALF HIRSCHBERGER             GERMANY OUT
Geese shamble across a meadow at the farm Ruden near Neu Fahrland, eastern Germany on October 23, 2013. The poultry is raised for the Christmas feast and will cost about 60 – 80 Euro a piece. AFP PHOTO / DPA/ RALF HIRSCHBERGER GERMANY OUT
LETA/AFP

28., 29., 30. oktobrī, Upenēm izgriež aizlauztos, nīkulīgos, kroplos zarus, jāņogām – novecojušos skeletzarus, ērkšķogām – vājos, krūmu sabiezinošos dzinumus. Savāc nobirušās vīnogu lapas un sadedzina (sevišķi, ja uz tām ir īstās vai neīstās miltrasas pazīmes). Pēc tam vīnkoku zarus atsvabina no balstiem un sāk apgriešanu. Aveņu stādījumā dzinumiem saīsina galotnes, sakņu zonā uzber maz sadalījušos mulču. Novāc pēdējos vēlo šķirņu ābolus un bumbierus. Lasa dzērvenes, irbeņu un melnā plūškoka ogas, kā arī vēlo šķirņu vīnogas. Ja mežrožu krūmos vēl atrodamas putnu un sala nebojātas ogas, ievāc arī tās. Ja nopirkti ābeļu vai bumbieru stādi, ir pēdējais laiks tos iestādīt (valsts rietumu daļā). Ziemeļvidzemē un citviet, kur ziemas ir aukstākas, iegādātos stādus drošāk pierakt, atliekot stādīšanu uz pavasari. No ražojošiem dārziem cenšas izvākt bojātos augļus, nolauztos zarus un bal­stus. Sagrābj un aizvāc nobirušās lapas – tas nāks par labu zālieniem, kā arī ierobežos augu slimību izplatību. Pārskata sēklu krājumus un noglabā tos drošos traukos grauzējiem nepieejamās vietās. Peles spēj sabojāt pat salātu sēklas, nemaz nerunājot par zirņiem un pupām! Gatavo ievārījumus, spiež sulas, konservē. Skābē kāpostus drīzai izlietošanai.

31. oktobrī, 1. novembrī. Novāc pēdējos sakņaugus – cigoriņu saknes, melnsaknes, mārrutkus, rok topinambūra bumbuļus. Stāda ziemas ķiplokus un sīpolus. Apstrādā augsni: smilšainu tikai viegli uzirdina, mālainu apvērš dziļāk un pamatīgāk, lai uzlabotu augsnes minerālo un bioloģisko struktūru. Turpina gatavot kompostu un lapu trūdzemi, kam pievieno arī pelnus. Ja veidojamā kaudzē ir ne vien koku lapas, bet arī skujas, uz 1 m3 vajag vismaz spaini pelnu. Tie jāizkaisa vienmērīgi, nevis biezā slānī.

2., 3. novembrī. Ja ļoti gribas darboties svaigā gaisā, arī šīs dārza darbiem nelabvēlīgās dienas ir piemērotas lapu grābšanai. Var cirst nevietā augošus krūmus un kokus, iztīrīt siltumnīcas. Ja plēvju seguma siltumnīca atrodas vējainā vietā vai arī plēve nav stingri nostiepta, drošāk to noņemt, notīrīt, sarullēt un noglabāt līdz pavasarim. Sakārto dārza darba rīkus, novāc nevajadzīgos balstus.

4. novembrī. Vēl var stādīt tulpes. Ja tagad stāda arī citas pavasarī un vasarā ziedošas sīpolpuķes, dobe būs jānosedz ar pabiezu mulčas kārtu. Atlapo rozes, apgriež tām jaunos, nenobriedušos dzinumus. Notīra un apžāvē noraktos dāliju gumus, glabāšanai der tikai veseli, nebojāti, ieteicams tos pārkaisīt trihodermīnu. Ir dažādi paņēmieni gumu saglabāšanai, taču svarīgi, lai tie būtu nolikti tīrā, vēsā vietā, kur gaiss nav par sausu, ne arī par mitru.

LA.lv