Kas darāms dārzā no 11. līdz 18. novembrim? 0

Autors: Ilze Žola, Ārija Rudlapa

11. novembrī. Šogad Lāčplēša dienā uz Latvijas Brīvības cīņu piemiņas vietām varam nest mārtiņrozes tieši no dārza. Siltais rudens ļauj uzplaukt un izziedēt arī pašu vēlāko šķirņu miķelītēm.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Dārza darbiem šī diena nav īpaši vēlīga. Novāc nevietā augošus kokus un krūmus. Apstrādā augsni. Sakārto komposta kaudzes.

12. novembrī. Ja mārtiņrozes pa ziemu paliek dārzā, pirms sala tām jānogriež stublāji un ceri jāapber ar vieglu, sausu augsni vai kūdru (var izmantot pat zāģ­skaidas). Jāgatavojas arī mežvīteņu un rožu ieziemošanai. Ja iespējams, sagādā skujotus zarus augu piesegšanai. Ja dobē augsne sagatavota, arī tagad, vēlā rudenī, var iesēt asteres – pavasarī tās sadīgs agrāk, taču jaunie dīgsti būs jāsargā no salnām. Joprojām var stādīt tulpes. Izraktos apžuvušos dāliju sakneņus attīra no liekās augsnes un vecajiem gumiem. Sagatavotos gumus, noliek glabāšanai vēsās sausās telpās. Lai mazāk bojātos, tos pārkaisa ar trihodermīnu un ierušina sausās skujkoku skaidās.

CITI ŠOBRĪD LASA

13., 14. novembrī. Novāc virziņkāpostus, rožkāpostus, rudenim audzētos Ķīnas kāpostus, kā arī austrumzemju kāpostus (piemēram, mizunu). Stāda podos lapu pētersīļus un selerijas ziemas zaļumiem, liek diedzēt sīpolus lokiem. Ja nepieciešams, laista telpaugus un mazgā tiem lapas.

15. novembrī. Priekšpusdienā novāc kāpostaugus, kas vēl uz lauka, kā arī neapkurināmā siltumnīcā pieraktos ziedkāpostus. Pievakarē (pēc plkst. 15.00) var skābēt kāpostus. Šim nolūkam ieteicamas vidēji vēlīnās galviņkāpostu šķirnes.

16. novembrī. Ja diena sausa, kaļķo augļu koku stumbrus, apgriež vīnogulājus. Var uzsākt to ieziemošanu. Mitrā laikā no vecu, nebalsinātu ābeļu stumbriem un lielākajiem zariem vajadzētu nokasīt, savākt un iznīcināt sūnas un ķērpjus. Skābē kāpostus, kaltē ābolus, gatavo ievārījumus.

17. novembrī. Rīta pusē strādā augļu dārzā. Pēcpusdienā novāc vēl uz lauka palikušos sakņaugus. Protams, mārrutkus, topinambūrus un cigoriņus var atstāt ārā arī pa ziemu un izrakt pavasarī tūlītējam patēriņam. Ievāc pieneņu saknes. Vēlu rudenī tās ir visvērtīgākās (turklāt zaudējušas rūgtumu), piemērotas dziednieciskām tējām un uzlējumiem. Sakārto komposta kaudzes. Iepriekš sagatavotās dobēs var iesēt burkānus, pētersīļus un pastinakus agrai nākamā gada ražai.

18. novembrī. Svinēsim svētkus!