Praktiski
Dārzs

Kas darāms dārzā no 23. līdz 30. martam 0

Foto – Sandra Ruska

23. marts. Augļu diena.

Autores: Ilze Žola, Ārija Rudlapa

Sēj tomātus audzēšanai atklātā laukā un neapkurināmās plēves siltumnīcās. Ja tie jau sadīguši, dēstu trauciņus noliek visgaišākajā vietā, taču nedaudz vēsākā kā dīgšanas laikā. Piķē un pārstāda agrāk sētos tomātus, papriku, baklažānus, fizāļus. Ja dēstiem pilnīgi atvērušās dīgļlapas, tie steidzami jāizpiķē, negaidot, kamēr izstīdzēs. Lai nerastos dīgstu puve, augsni pirms sējas vai jaunos stādiņus profilaktiski vairākas reizes var apsmidzināt ar tīruma kosas novārījumu. Apkurināmās siltumnīcās stāda tomātu un gurķu dēstus. Dēstiem var sēt arbūzus un melones.

24.–26. marts. Sakņu dienas.

Ja laika apstākļi ļauj, apstrādā augsni. Šajā agrajā pavasarī daudzviet dārzā jau var sēt burkānus, redīsus un pastinakus. Liek diedzēties kartupeļus, kurus plāno stādīt 10. vai 11. maijā. Kartupeļu stādmateriālu var norūdīt, siltajās dienās iznesot bumbuļus piesaulē, lai veidotos spēcīgi gaismas asni. Ja vieta sagatavota, stāda vasaras ķiplokus. Apskata ziemas ķiploku stādījumus; ja augsnes virskārta apžuvusi un laika apstākļi labi, sekli rušina rindstarpas. Pārjauc un sakārto komposta kaudzes.


27.–28. marts. Ziedu dienas.

Dēstiem podiņos vai kastītēs sēj samtenes, lauvmutītes, asteres un citas vasaras puķes. Piķē agrāk sētās. Atraitnītes pacieš nelielu salu, tāpēc apkārtnes košumam tās jau var stādīt balkona kastēs, puķu toveros un arī saulainās puķu dobēs. Sēj dēstiem brokoļus. Pārstāda istabas puķes, kuras vēlāk raisīs ziedus. Ja šogad nepārstādīs, šajā laikā tās jāsāk piebarot ar mēslojumu. Apkopj ziemciešu dobes un uzdīgušās sīpolpuķes. Ja vēlaties ieaudzēt jaunus pūpolkokus, apsakņo pūpolu zarus.


29.–30. marts. Lapu dienas.

Dēstiem sēj agros kāpostus, piemērotu šķirņu Ķīnas kāpostus un citu veidu kāpostus, izņemot brokoļus, jo tos labāk sēt ziedu dienās. Plēves siltumnīcās sēj salātus, spinātus, rukolu, kressalātus, dilles un citus garšaugus, stāda sīpolus lokiem. Vēl var paspēt no sēklām izaudzēt jaunus rabarberu stādiņus; pārstāda agrāk iesētos stādiņus. Ja dārzā augsne nedaudz sasilusi un apžuvusi, var iesēt spinātus. Istabā vai siltumnīcā dēstu audzēšanai vēl arvien var sēt lapu un kātu selerijas, baziliku, rozmarīnu un majorānu. Pārstāda istabas puķes ar krāšņām lapām. Tās, kuras nevajag pārstādīt, mēslo. Laista telpaugus. Augi būs pateicīgi, ja tos laistīsiet nevis ar ūdeni, bet gan ar vājas koncentrācijas dažādām zāļu tējām. Zālienā piesēj bojātās vietas, sēj jaunu zālienu. Ja stādmateriāls sagatavots un laika apstākļi piemēroti, stāda kokus mežaudzēs.

Saistītie raksti
LA.lv