Publicitātes foto

Padoms biteniekam. Kas darāms stropā augustā 0

Ja vasaras pirmajā pusē bijis diezgan labs medus ienesums, tagad biteniekam jābūt uzmanīgam un jāvēro procesi dabā un stropā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Ja turpinās karstums, bitēm var trūkt barības, jo augi neizdala tām vajadzīgo nektāru. Ir cerības uz izsvīduma medus ienesumu, taču, lai veidotos uz lapām izsvīdums, jābūt temperatūras svārstībām – dienās karsts, naktīs vēss.

Ja medus noņemts tikai magazīnās, bitēm vēl ir barības rezerves. Ja noņem medu arī peru telpā, tad saimei vajadzības gadījumā jādod papildbarība. Vēl ir vasara, un stimulēšanai šādām saimēm (arī citām bezienesuma stāvoklī) vakaros var dot ne vairāk kā puslitru cukura sīrupa (1:1). Tas stimulēs lidones, un tām būs iespēja padzerties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēdējais brīdis pārbaudīt, vai saimē ir laba māte. Apskata dējumus: vai ir jauni, vai pietiekami daudz. Ja māte laba, saime var cerēt uz sekmīgu pārziemošanu. Ja nešķiet laba, tā nespēs sadēt gana daudz jauno bišu, kas vajadzīgas ziemošanai. Turklāt bišu māte ir tā, kas nosaka noskaņojumu stropā. Brāķēto māti steigšus nomaina pret jaunu. Patlaban iegādājas un saimē liek tikai apsēklotas mātes.

Veco māti atņemt saimei ir viegli, ja tā iezīmēta, bet, ja nav, cītīgi pārcilā kāres. Apskati sāk mierīgā, jaukā laikā no rīta, kad daļa bišu jau izlidojušas. Necenšas daudz dūmot un tracināt saimi. Sāk apskatīt no vienas malas. Izpētītās kāres liek spietuvē. Ja neizdodas māti atrast pirmajā stropa apskatē, sāk visu no gala.

Pārbauda, vai mātei ir vieta, kur dēt. Ja kārēs ir tukšas vietas, kur iznākušas bites, viss kārtībā. Taču dažkārt arī apakšpusē sanests daudz medus un aizvākotas arī peru kāres, bet vietas dēšanai nav. Tad daļu meduskāru atņem, izmet medu un atliek atpakaļ. Izņemtās kāres vietā var ielikt arī rāmi ar neizvilktu šūnu.

Magazīnas, no kurām izmests medus, liek atpakaļ stropā. Bites iztīrīs rāmjus, tām būs vieta, kur likt izsvīdumu vai vēlo ziedu (griķu) medu, ja radīsies piemēroti apstākļi. Turklāt tām būs plašāka dzīves telpa.

Plāno, kādu ziemas barību dot bitēm. Ir laiks pasūtīt invertsīrupu vai iegādāties cukuru, ja sīrupu vārīs uz vietas saimniecībā. Uz vienu ziemošanai atstāto kāri vajag trīs kilogramus barības. Apskatot saimes, jau tagad aptuveni var noteikt, cik tās lielas, cik daudz medus atstājams un uz cik rāmjiem varēs ieziemot.Svarīgi

Ja bitēm dod pašvārītu sīrupu ziemai, uz trim litriem sīrupa pievieno ēdamkaroti 9% galda etiķa. Tas atvieglos bitēm sīrupa pārstrādi.

Ja bites vakarā guļ stropa ārpusē, par to nav īpaši jāuztraucas. Iespējams, tām iekšpusē trūkst vietas (dzīves telpai uzliek magazīnas, no kurām izmests medus) vai ir slikta ventilācija (noņem lieko pakojuma spilvenu).

Reklāma
Reklāma

Uz stropu metāla jumtiņiem uzliek šīfera loksni vai meijas, jo tie saulē stipri uzkarst. Jārēķinās, ka pat koku un krūmu lapojums kļuvis vājāks, lapas jau birst, tādēļ saule tiek klāt pat citkārt paēnā esošām saimēm.