×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
7. jūlijs, 2015
Drukāt

Ieskandina dziesmu svētkus

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Ar emocionālu un izjustu dziesminieka Goran Goras līdzdalību vakar Dziesmu svētku parkā jeb Viesturdārzā ieskandināja XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus.

Ui, teica man blakus sēdošā pensionāre Aina Uberte, ka tik mazie pīlēni kanālā nedabū ar airi. Jau pirms ceremonijas sākuma kanālā peldēja krāšņām ozollapu vītnēm rotātas laivas, kas simboliski tika atsietas pretī katram mūziķa tēlam un, koriem dziedot, veidoja skaistas ūdens horeogrāfijas. “Cik skaistas ir meitenes oranžajos brunčos un zaļajās vestēs Nīcas tautas tērpos, cik latviska šobrīd ir Rīga, šādi mirkļi dod spēku,” teic Ubertes kundze. Kāda mamma ar meitu man blakus sarunājas krieviski. Bet uzrunātas atbild latviski. Vlada Kozlova spēlē Ādažu mākslas un mūzikas skolas orķestrī. Viņas mamma Larisa Kozlova teic, ka tūlīt jādodas uz mēģinājumu. “Mēs esam krievietes, bet šajā gaisotnē jūtamies ļoti labi, un svētku ieskandināšana ir skaista,” viņa piebilst. Viesturdārzā sapulcējušos cilvēkus uzrunāja Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku izpilddirektore Agra Bērziņa: “Esam sapulcējušies, lai simboliski satiktu izcilos latviešu virsdiriģentus, lai parādītu izcilnieku bareljefus, lai saliktu svētkus kopā.” Emocionāli runāja arī Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta sporta un jaunatnes lietu pārvaldes priekšniece, departamenta direktora vietniece Dina Vīksna: “Dziesmu svētki ir vērtība ar mūžības zīmogu. Tās ir saknes, kuras nedrīkstam atdot.”

Melodijas skanēja liegas, kā laivas ar svētku dalībniekiem slīdēja ūdenī. Skanēja “Dar’ man tēv(i)s pastaliņas”, “Tumša nakte, zaļa zāle”, “Rīga dimd”, “Kamēr vēl dreb mana roka”… Valsts himnai atskanot, dziedāja līdzi visi Dziesmu svētku parkā sanākušie. Dziesminiekam nosaucot visus novadus un pagastus, no kuriem svētku dalībnieki sabraukuši uz Rīgu, sākot ar Aglonu, Aizkraukli, Ogri, Raunu līdz pat Zilupei un Rīgai, maziem bērniem iztinot kamolu valsts karoga krāsās caur mazajiem skatītājiem, viņu mammām, tētiem un visiem pārējiem, caur rokām simboliski tika savītas saknes.

Ieskandināšanā piedalījās Rīgas Skolēnu pils kolektīvi “Tonika”, “Rīga”, “Accolada”, deju kopa “Uguntiņa”, folkloras kopa “Kokle” un teātris “Zīļuks”. Skanēja Vītols, Kalniņš, Melngailis, Barisons, Dārziņš, Cimze, Jurjāns.

UZZIŅA

SVĒTKU KALENDĀRS OTRDIEN, 7. JŪLIJĀ

* Plkst. 10 – 18 pūtēju orķestru finālskate Lielajā ģildē un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

* Plkst. 12 un 19 mūsdienu deju lielkoncerts “Te mēs es@m” Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā.

* Plkst. 10 – 21 “Burtiski burvīgs burziņš Vērmanes dārzā” (plkst. 11 – 17 vides radošās darbnīcas; plkst. 12 – 13 diasporas kolektīvu koncerts; plkst. 14 – 16 ārvalstu viesu pūtēju orķestru koncerts; ārvalstu viesu kolektīvu koncerti; brīvdabas izrādes).

* Otrdien, 7. jūlijā, plkst. 10 ltv.lv – pūtēju orķestru fināl­skate, plkst. 21.20 LTV1 – mūsdienu deju lielkoncerts “Te mēs es@m”.

Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas laukumā XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā darbosies oficiālais informācijas un drošības centrs.

APTAUJA

Ko sagaidāt no Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem?

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Evija Veide

Evija Veide, izdevniecības “Lauku Avīze” direktore: “Esmu mamma diviem dejotājiem – Lotei (11) un Aleksim (8). Svētkiem par godu esmu paņēmusi nedēļas atvaļinājumu, jo mammām jāzina, kur, kad un cikos jābūt, jāiemācās ātri izmazgāt drēbes. Manējie arī no rīta uz Daugavas stadionu mēģināt aizgāja balti, bet atnāca pelēki. Taču tas viss pieder pie lietas. Mammai jābūt līdzi mājas aptieciņai, jo gadās gan tulznas, gan nobrāzumi, un saulīte ar pieķērusi. Ja kādā ģimenē ir dziesmu svētku dalībnieks, tad tajos piedalās visa ģimene. Manam dēlam un meitai šie ir pirmie svētki – ugunskristības.”

 

 

 

 

 

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Līva Laura Linde, tautas deju ansambļa “Uguntiņa” dejotāja: “Ui, kā man patīk, ka ugunsdzēsēji mūs šļūtenēm lej ar ūdeni! Karstuma dēļ pilnīgi sāp, kad kāju ar visu kedu, malā sēžot, uzliec uz paklāja, šķiet, ka keda tūlīt aizdegsies. No dejām man visvairāk patīk “Joka pēc – alfabēts”.”

 

 

 

 

 

 

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Ilgonis Pīrs, tautas deju ansambļa “Uguntiņa” dejotājs: “Man mājās ir milzum daudz fotoattēlu no iepriekšējiem svētkiem. Gan tādas bildes, kur gājienā eju pats, gan tādas, kur lielie puiši mani nes. Man tad bija tikai četri gadi, gājiens bija garš, un es to pieveikt saviem spēkiem nevarēju. Mēģinājumos Daugavas stadionā sestdien bija ļoti karsts, svētdien jau ciešamāks. Man visvairāk patīk jestrās dejas un arī cittautu, jo tajās ir dažādi interesanti soļi. Ar prieku dancoju “Kas māca mums lasīt”, te mums jāiejūtas skudru lomā.”

 

 

 

 

 

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Zanda Babkina, Rīgas Skolēnu pils kamerkora “Tonika” dziedātāja: “Ļoti gaidu atmosfēru mēģinājuma laikā Mežaparka Lielajā estrādē, kad gatavojamies noslēguma koncertam. Ir ļoti grūti, bet tas ir tā vērts. Šogad ir brīnišķīgs repertuārs. Man lieliskākais šķiet Valta Pūces cikls “Mūsu zeme”. Gribu uzteikt arī Lolitu Ritmani par dziesmu “Manā sirdī”, kurā brīnišķīgi atklāta dzimtenes mīlestība.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+