×
Mobilā versija
Brīdinājums +20°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
13. maijs, 2015
Drukāt

Kas frančus pamudināja dāvāt ASV Brīvības statuju

Foto: LETA/EPAFoto: LETA/EPA

Amerikāņu Brīvības statuja viņiem allaž kalpojusi kā cerības un brīvības simbols, kā arī ir valstī ieradušos ceļotāju, klaidoņu un likteņa pabērnu aizgādne. Taču sākotnēji tai ar visu to nav bijis teju vai nekādas saistības.

To izveidojuši franči, kuri nebija mierā ar autoritāro imperatora Napoleona III režīmu, un šo milzīgo statuju viņi uzdāvināja ASV to neatkarības pasludināšanas 100. gadadienā (1876), ar to savdabīgā veidā vēloties uzsvērt, ka pašā Francijā itin nemaz viss nav rožainās krāsās.

Statuju nefinansēja Napoleona III valdība, bet gan franču tauta – ideja guva negaidīti plašu atsaucību, un no visiem Francijas nostūriem ienāca prāvi brīvprātīgie ziedojumi.

Interesanti, ka allaž skaudīgā un aizdomīgā katoļu baznīca kvēli uzstājās pret lielās statujas uzstādīšanu, vaimanājot par to, ka tas esot “kaut kāds pagānu elks”, un jāatzīst, šie māņticības apmātie ļaudis itin nemaz nebija tālu no patiesības, jo zināms, ka Brīvības statuja ir pilnībā precīzs Senās Romas brīvības dievietes Libertas atveidojums.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+