Kas ietekmē studiju programmu izvēli? 0

Alvis Suvorovs Rīgā: “Rudenī sākšu studijas, un augstskolas izvēlē mani ietekmēja studiju maksa. Sākotnēji biju nolēmis, ka studijas varētu sākt kādā no trijām augstskolām: viena – valsts, divas – privātās augstākās izglītības iestādes. Sākotnēji skolas izvēlējos pēc to popularitātes jauniešu vidū un atpazīstamības.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

Nākamais atlases kritērijs bija elastīgais studiju grafiks, jo studijas bija jāplāno paralēli darbam. Pēc šiem kritērijiem viena valsts augstskola atkrita, tādēļ bija jāizvēlas no divām privātām izglītības iestādēm. Tā kā viena piedāvā zemāku studiju maksu, kā arī par izcilām atzīmēm iespējams saņemt budžeta vietu, tad lēmu par labu pēdējai skolai. Turklāt pirmajā semestrī, izpildot testu internetā, esmu saņēmis arī budžeta vietu. Kāds draugs, kas veiksmīgi studē šajā augstskolā un ieteica skolu arī man, maksā tikai par katru otro semestri. Tātad, ja labi mācās, ir iespējams iegūt izglītību arī samērā lēti. Kad nolēmu, ko tieši studēšu, nedomāju par iespējamo studiju maksu. Man bija svarīgi, kāda nozare mani interesē un par ko varētu strādāt nākotnē – tā noteikti ir jurisprudence.”

Jana Vimba Siguldā: “Pirms sāku studijas, interesējos par daudzām dažādām valsts un privātām izglītības iestādēm. Pētīju arī to piedāvātās studiju pro­grammas, studiju maksu, kā arī iespēju mācību maksu sadalīt. Nevēlējos ņemt studiju kredītu, bet par mācībām samaksāt uzreiz. Tā kā vienā maksājumā to nevarētu izdarīt, laba iespēja ir ikmēneša maksājums. Kad biju izvēlējusies pāris iespējamās skolas, meklēju par tām arī atsauksmes internetā. Bija dzirdēts, ka citu skolu pasniedzēji, piemēram, eksāmenos apzināti liek sliktas atzīmes, lai pēc tam par maksu pieņemtu atkārtotus eksāmenus. Tāpat arī viedokli par izraudzītajām skolām prasīju draugiem un paziņām. Labas atsauksmes bija par kādu privāto skolu, kas turklāt piedāvāja samērā zemu studiju maksu. Starp šo izglītības iestādi un valsts augstskolu studiju maksas atšķirība bija vairāk nekā 300 latu gadā.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Liene Krastiņa Valmieras novadā: “Studiju programmas izvēlē svarīgākās bija manas intereses un tas, ar ko dzīvē nodarbošos nākotnē. Tā kā paralēli studijām arī strādāju, būtiski bija, lai darbu varu apvienot ar studijām. No tā bija atkarīga arī skolas izvēle. Neapšaubāmi Rīgā skolu izvēle ir lielāka nekā reģionos. Tādēļ ik nedēļas nogali mēroju ceļu uz galvaspilsētu. Manuprāt, daudzās pilsētās, bet īpaši laukos, jauniešiem tā ir ļoti liela problēma. Nav nemaz citu izvēles iespēju, kā studēt vienā vai otrā augstskolā. Zinu, ka daudzi bijušie klasesbiedri studē Valmierā, jo nevēlas braukāt uz galvaspilsētu – reti kura Rīgas augstskola par pieņemamu cenu var nodrošināt kopmītnes. Mācību maksa manā izvēlē nebija nozīmīgākais. Tā kā vēlējos pārliecināties par izvēlētās programmas pareizību, sākotnēji nolēmu studēt koledžā un iegūt pirmā augstākā līmeņa izglītību. Pēc tam varu turpināt studijas šajā paša nozarē vai ļoti līdzīgā. Turklāt divarpus gadu laikā būšu ieguvusi augstāko izglītību, kas man nepieciešams arī darba vietā.”

 

Uzziņa

* 43% bakalaura pro­grammu studentiem studiju maksa bijusi viens no noteicošajiem faktoriem augstskolas un studiju virziena izvēlē;

* 57% aptaujas dalībnieku neuzskata studiju maksu par svarīgu faktoru studiju virziena izvēlē;

* 55% bakalaura pro­grammu studentu studiju kredītu uzskata par nastu.

Avots: “Swedbank” pētījums.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.