×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
27. februāris, 2013
Drukāt

Kas ir acidoze un kā to noteikt?

Foto-Stock.xchngFoto-Stock.xchng

“Kas ir acidoze un kā to var noteikt? Pie kāda speciālista jāiet, lai to novērstu?” 
Gunta G. Valmierā

 

Acidoze nozīmē izjauktu skābju un sārmu līdzsvaru organismā, kad tur rodas skāba vide. Acidoze mēdz būt respiratora (organismā ir pārāk daudz oglekļa dioksīda, ir smagas elpošanas saslimšanas) vai metabola (uzkrājas skābes, ir smagas vielmaiņas saslimšanas). Situācijas nopietnība ir atkarīga no iemesla un slimības pakāpes, var būt dzīvībai bīstams stāvoklis.

Acidozei ir daudz cēloņu, tostarp uzturā lietojot pārlieku daudz gaļas un krietni par maz dārzeņu. To veicina arī iekaisīgas, sirds un asinsvadu, žults un nierakmeņu, alerģiskās slimības, drudzis, ļaundabīgie audzēji, artrīti, osteoporoze, podagra, alkoholisms, novecošana.

– Klasiskā medicīna nešaubās, ka asiņu pH ir stabils – no 7,36 līdz 7,44. Tā novirzīšanās uz acidozes (skābo) vai alkalozes (sārmaino) pusi ir dzīvībai bīstamos gadījumos (smaga vemšana vai caurejas, diabēta dekompensācija, HOPS un citas smagas plaušu saslimšanas), un šādam pacientam vairs nav jālauza galva, pie kāda speciālista doties, jo viņš jau ir ārstu uzraudzībā, dažreiz pat reanimācijā, – skaidro medicīnas sabiedrības “ARS” gastroenteroloģe Ilze Kikuste.

Pašlaik par acidozi bieži runā, pieminot jaunu modes lietu – tā saukto pH diētu, kuras būtība ir ķermeņa vidi skābinošu vai sārmainu dabas produktu lietošana. Tā gan ir – daļa produktu zarnās veicina pūšanas, citi – rūgšanas procesus. Par to var spriest pat pēc pašsajūtas un vēdera izejas. Skābju neitralizācijai un izvadīšanai organisms izmanto dzīvībai svarīgos orgānos un kaulos esošās minerālvielas (kalciju, magniju, nātriju, kāliju), tādēļ var rasties to deficīts. Šādā situācijā padomu sniegs diētas ārsts.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+