Latvijā
Politika

Kas ir bojāgājušais strādnieks? “Nepieņemami, ka uz VNĪ krīt aizdomas par ēnu ekonomikas norisēm,” paziņo Reirs1

Foto: Evija Trifanova/LETA

Ņemot vērā publiski izskanējušo informāciju par iespējamu ēnu ekonomiku valsts uzņēmuma “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) darbībās, finanšu ministrs ir uzdevis veikt neatliekamu un detalizētu faktu un procedūru pārbaudi ne tikai par notikušo drošības incidentu, bet arī par iespējamo nodokļu nenomaksu un cilvēku nodarbināšanu bez darba līguma.

Ir noteikti jāpārbauda, vai un kāda ir katra iesaistītā atbildība notikušajā un vai paustā informācija atbilst patiesībai.

“Nav pieņemami, ka uz VNĪ krīt aizdomas par ēnu ekonomikas norisēm.

VNĪ kā pasūtītājam nav tiesību ignorēt faktus, kas var liecināt par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Uzskatu, ka darba drošībai, atbildībai pret valsts resursiem un likumībai ir jābūt svarīgākajām VNĪ vērtībām,” uzsver finanšu ministrs Jānis Reirs.

Jau ziņots, ka piektdien no Finanšu ministrijas ēkas nokrita un gāja bojā strādnieks.

Pēc strādnieka nokrišanas “Valsts nekustamo īpašumu” valdes locekle Kitija Gruškevica šorīt paziņoja, ka atkāpjas no pienākumu pildīšanas.

Pēc VNĪ sniegtās informācijas patlaban par apstākļiem remontdarbu objektā un notikušo nelaimes gadījumu ir pieprasīta informācija no būvnieka – personu apvienības SIA “Delta Construction” un SIA “SCM Latvia”.

Iekšējam auditam ir uzdots veikt procedūru pārbaudi par drošības noteikumu ievērošanu objektā Smilšu ielā 1, tāpat VNĪ ir informējusi visas saistītās organizācijas – Valsts Darba inspekciju, Rīgas būvvaldi, Valsts policiju – par gatavību sadarboties un sniegt nepieciešamo informāciju.

Personu apvienība SIA “Delta Construction” un SIA “SCM Latvia” darbu veikšanai “RK Līvi” ir piesaistījusi kā apakšuzņēmēju, par ko VNĪ kā pasūtītājs netika informēts.

VNĪ ir pieprasījusi informāciju no personu apvienības par apakšuzņēmējiem nodoto darbu raksturu un apjomu, lai pārliecinātos par to, vai nav pārkāpts Publisko iepirkumu likums, saskaņā ar kuru darbu izpildītājiem par apakšuzņēmēju piesaisti ir jāinformē, ja nodotie darbi pārsniedz 10% no pasūtījuma apjoma.

Savukārt atbilstoši noslēgtajam būvdarbu līgumam, darba drošības noteikumu ievērošana objektā ir tieša personu apvienības SIA “Delta Construction” un SIA “SCM Latvia” atbildība, tai skaitā par piesaistītajiem apakšuzņēmējiem.

Saistītie raksti
“RK Līvi” noliedz, ka bojāgājušais cilvēks būtu viņu darbinieks, VNĪ apšauba sniegto skaidrojumu, notikušā apstākļus izmeklē Valsts policija.

“VNĪ kā atbildīgs nekustamo īpašumu pārraudzītājs un attīstītājs strikti ievēro visas normatīvo aktu prasības, taču jau tagad redzam, ka mūsu kā pasūtītāja iespējas ietekmēt atsevišķus būvnieku lēmumus ir ierobežotas, tādēļ esam nolēmuši veikt papildu pārbaudes visos aktīvajos būvobjektos un meklēt iespējas, kā uzlabot normatīvos aktus, lai turpmāk izslēgtu šādu negadījumu iespējamību,” paziņojis VNĪ padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Bičevskis.

LA.lv