Praktiski
Dārzs

Kas ir brūnie šampinjoni, un kā tos audzē?0

Foto – Shutterstock

“Kas ir brūnie šampinjoni – vai krustojums ar baravikām?” JOLANTA TUKUMĀ

Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja Inita Dāniele skaidro, ka tautā par šampinjoniem parasti tiek sauktas atmatenes. Vārds šampinjoni cēlies no franču champignon, kas nozīmē – sēne. Tirgū un veikalos piedāvātos brūnās krāsas šampinjonus tirgotāji labāka noieta dēļ dēvē par šampinjonu un baraviku krustojumu. Patiesībā tas ir tikai viens no vairāk nekā 100 pasaulē pazīstamās dārza jeb divsporu atmatenes (Agaricus bisporus) celmiem (par celmiem sauc sēņu šķirnes), un šim dots tirdzniecības nosaukums Portobello sēnes.

Brūnie šampinjoni atšķiras no sugas brāļiem ar diezgan lieliem augļķermeņiem un brūnganu cepurīti, turklāt šis interesantais celms nav tik ražīgs, tāpēc maksā dārgāk. Tirgū visvairāk pieprasīti ir šampinjonu podiņi ar noslēgtām, apaļām galviņām. Taču arī atvērušās sēnes ir labas, jo nemaina savas garšas un uztura īpašības.

Atmatenes ir pasaulē visvairāk kultivētās sēnes. Taču tās atrodamas arī savvaļā. Latvijā konstatēts 15 atmateņu sugu. Kultivē divsporu atmateni, kas paretam pie mums aug arī savvaļā ceļmalās un komposta kaudzēs.

Saistītie raksti
LA.lv