×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
19. aprīlis, 2014
Drukāt

Kas ir dvēsele? Pārdomas Lieldienu laikā (2)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Pētījumi par dvēseli joprojām fascinē


2013. gadā plašsaziņas līdzekļos viena no apspriestākajām ziņām bija par to, ka Ungārijā trīs mēnešus pēc mātes nāves dzimis bērns: ārsti 92 dienas mākslīgi pie dzīvības uzturējuši 32 gadus vecu sievieti, kura 15. grūtniecības nedēļā piedzīvojusi smagu insultu. Ārsti pieņēmuši šādu lēmumu, lai mazulis varētu pietiekami attīstīties un veiksmīgi nākt pasaulē 27. grūtniecības nedēļā ar ķeizargrieziena palīdzību. Zinātne dara brīnumus. Tomēr rodas jautājums, kā varēja notikt attīstība, ja nebija mātes dvēseles? Varbūt šādus gadījumus var salīdzināt ar vāzē ieliktu bērza, ievas utt. zaru izplaucēšanu? Kādā veidā nogriezta puķe vai koks kādu laiku saglabā dzīvību? Senas zināšanas un mūsdienu zinātnes pētījumi par dvēseli joprojām fascinē. Par to vērts atkal domāt Lieldienu laikā.

Latviešu folklorā dvēseles esība ir nemainīga, neapšaubāma patiesība, formulēta gan līdzībās, gan poētiski izsmalcinātās paralēlēs, gan tieši. Krišjāņa Barona krājumā 218 000 dainās apmēram 4000 reizes pieminēta dvēsele. Visbiežāk – saistībā ar piedzimšanu, partnera izvēli, nāvi un pēcnāves dzīvi. “Divējāda saule tek, tek kalnā, tek lejā; Divējāds mans mūžiņš ar to vienu dvēselīti.” Salīdzināsim, ko saka par dvēseli senie avoti un zinātnieki mūsdienās.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Tas bija ko vērts – lasīt un aizklejoties!!!

  2. Dvēsele ir tā, ar ko to vedi savu iekšējo dialogu un kas Tevei vada neapzinoties. Vairāk sazinies ar to un neaizver durvis labajam, cietīsi

Draugiem Facebook Twitter Google+