×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
7. augusts, 2014
Drukāt

Kas ir latvietis, var noskaidrot Izstādē “Latvieši. Mīti un konteksti”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ceturtdien, 7. augustā tiek atklāta un līdz 13. septembrim Mūkusalas Mākslas salona Lielajā zālē norisināsies izstāde “Latvieši. Mīti un konteksti”, kura apskata latviskās identitātes jēdzienus un uzsver to saistību ar mainīgo vēsturi un atvērto nākotni, vēsta rīkotāji.

Stāstot par izstādes ieceri, kuratore Līga Lindenbauma atgādina, ka pēdējo desmit gadu laikā Latvijas sabiedrību ir skārusi pārmaiņu virkne – iestāšanās Eiropas Savienībā, iedzīvotāju masveida izceļošana uz citām Eiropas valstīm labākas dzīves meklējumos, ekonomiskā krīze, eiro ieviešana. Arī – saspīlēta ģeopolitiskā situācija un kaimiņos esošās Krievijas neprognozējamā, draudīgā ārpolitika.

“Tā vien šķiet, ka proporcionāli šiem notikumiem ir augusi vēlme pēc nacionāli iekrāsotām aktivitātēm, ko spilgti reprezentē nesen pieņemtā Nacionālā preambula. Arī sadzīvē latviskie raksti un zīmes no dziesmu svētku un folkloras ansambļu dalībnieku tērpu rotājumiem ir kļuvuši par dizaina un modes preču veiksmes atslēgu,” teic Lindenbauma.

Izstāde “Latvieši. Mīti un konteksti” apskata latviskajai identitātei nozīmīgus jēdzienus un tēlus, kuri ir klātesoši vizuālajā mākslā no 19. gadsimta beigām līdz mūsdienām. Latviju skārušo pārmaiņu ietekmē izstādē apskatītie jēdzieni un tēli ir transformējušies, katrā laikā reprezentējot kolektīvi un personiski nozīmīgas parādības. Izstāde “Latvieši. Mīti un konteksti” nedod skaidras atbildes, kas ir vai kādam jābūt mūsdienu latvietim, bet uzdot jautājumus atbilžu meklēšanai, brīdina kuratore.

Izstādes četrās tematiskajās sadaļās – ainava, savs kaktiņš, savs stūrītis, raksti un zīmes, tautumeita – skatāmi Leonīda Āriņa, Jēkaba Bīnes, Aleksandras Briedes, Jura Dimitera, Kristapa Ģelža, Helēnas Heinrihsones, Kārļa Hūna, Ievas Jurjānes, Jāņa Kalmītes, Sandras Krastiņas, Lauras Prikules, Vilhelma Purvīša, Džemmas Skulmes, Niklāva Struknes, Jura Utāna un citu mākslinieku darbi no Mūkusalas Mākslas salona, Latvijas Nacionālās bibliotēkas un autoru kolekcijām. Savukārt Ivara Drulles instalācija “Dainu skapis” aplūkojama Latvijas Nacionālās bibliotēkas 3. stāvā.

Atsevišķa izstādes sadaļa salona Mazajā zālē ir Arņa Balčus personālizstāde “Uzvaras parks”, kurā mākslinieks sapludinot dokumentalitātes un fikcijas robežas veido kritisku vizuālo mozaīku par Latvijas vēsturi un sabiedrību.

Izstādi 27. augustā papildinās diskusija par mākslu un nacionālo identitāti mainīgās vēstures un atvērtās nākotnes krustpunktā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+