×
Mobilā versija
+13.9°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
27. decembris, 2014
Drukāt

Kas ir mākslīgā koma?

roka_koma

“Pēc Pirmās formulas čempiona Mihaēla Šūmahera nelaimīgā kritiena slēpojot tika ziņots, ka viņš atrodas mākslīgajā komā, bet tad viņš tika atmodināts un varēja doties prom no slimnīcas. Kas īsti ir mākslīgā koma un ar ko atšķiras no īstās?”

Žurnāla slejās agrāk esam skaidrojuši, ka koma ir organisma aizsargmehānisms. Smagas slimības gadījumā vai pēc traumējoša negadījuma ķermenis to iedarbina, lai atslēgtu apziņu un pasargātu cilvēku no ciešanām – no sāpēm, no nāves bailēm. Arī mākslīgās komas nolūks ir līdzīgs, taču to izraisa medicīniskais personāls, mērķtiecīgi dodot slimniekam speciālus medikamentus un pazeminot ķermeņa temperatūru. Arī elpināšana tiek nodrošināta mākslīgi.

Lai vēlāk pacientu atmodinātu no mākslīgās komas, teorētiski pietiek ar to, ka samazina miega līdzekļu devas un paaugstina ķermeņa temperatūru (atmodināt no īstās komas šādi nav iespējams). Dažkārt tas diemžēl neizdodas, ja ievainojumi bijuši pārāk smagi.

Mihaēla Šūmahera ārsti presē daudz skaidrojuši, ka atmodināšana no mākslīgās komas nenotiek uzreiz, vienkārši pārtraucot ievadīt medikamentus, bet gan ļoti pakāpeniski, dienu pa dienai un pat stundu pa stundai vērojot pacienta stāvokļa izmaiņas un, ja nepieciešams, no jauna palielinot miega līdzekļu devas. Ja viss norit labi, pacients atgūst samaņu pēc diennakts vai divām. Nākamais solis atlabšanā ir pamazām atsākt elpot paša spēkiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+