×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
6. janvāris, 2016
Drukāt

Kas ir “smadzeņu orgasms” un kā to “noķert” (2)

Foto: shutterstockFoto: shutterstock

36,6 °C konsultants

VALDIS BRIEDIS,
ārsts psihoterapeits

Man nepatīk sajūta un skaņa, kad pirksti pieskaras putuplastam vai dzēšlapai. Man tīk čalošana, ar kādu veļas jūras viļņi, kā skan vējš vai plīkšķ lietus, tāda skaista dabas mūzika. Bet ir ļaudis, kuri nevar vien beigt klausīties speciāli radītas skaņas, vērot visai dīvainas izdarības, kas tiek kultivētas interneta vidē. To dara tādēļ, lai piedzīvotu tīkamas ķermeniskas reakcijas, ko mēdz dēvēt par smadzeņu orgasmu.

Jau vairākus gadus internetā tiek ievietoti neskaitāmi videomateriāli, kuru nosaukumā ir saīsinājums ASMR. Atšifrējot tas nozīmē Autonomous sensory meridian response. Latviski grūti pat iztulkot, taču būtībā tās ir sajūtas, kas rodas autonomi, nesaistīti, bet reaģējot uz vizuālu, dzirdes vai kādu citu stimulu.

Čuksti man vēl!

Datora monitorā ieraugu cilvēku, kurš runā čukstus, ļoti klusi un monotoni, brīžiem pat grūti saklausāmi. Viņš izmanto dažādus priekšmetus un rada skaņas: šķirsta grāmatas lapas, čabina maisiņus, birdina smiltis, kustina šķīvī graudus, čirkstina rakstāmspalvu uz papīra, pieskaras stiklam, drēbei, papīram, klaudzina nagus pa dažādām virsmām. Dažs labs izspēlē klakšķus ar mēli, skaļi košļā vai pūš gaisu, veic palēninātas kustības ar rokām. Dara to visai ilgi un vienveidīgi. Variantu ir milzum daudz. Vēl eksistē neskaitāmas filmiņas, kurās risinās tā dēvētā lomu spēle. It kā es – videoskatītājs – būtu ienācis, piemēram, frizētavā, ārsta vai masiera kabinetā un tur piedzīvotu matu griešanu, ausu pārbaudi vai masāžu. Līdzīgi veidotos video var vērot un dzirdēt, kā kaut kas tiek zīmēts, rakstīts, krāsots vai veidots. Dažos pat var lūkoties un ieklausīties, kā zābaki stampājas pa dubļiem.

Cilvēki, kuri atkal un atkal skatās ierakstus, apgalvo, ka izjūt īpašu labsajūtu – tīkamas tirpas vai siltus viļņus visā ķermenī, skudriņas pār muguru un arī rokās vai kājās, kaifīgi durstīgas adatiņas pakausī. Sajūtu gamma ir visai plaša, līdz pat vulkāniskam, orgasmam līdzīgam sprādzienam. Daži atzīst, ka piedzīvo kaut ko līdzīgu transam.

“Baidos pat pakustēties, lai tikai nezustu tīkamā sajūta,” – tā komentāros raksta kāda aktīva ASMR skatītāja. Ne velti šo fenomenu sākuši dēvēt par breingasmu, apvienojot vārdus brain (tulkojumā no angļu valodas – prāts, smadzenes) un orgasms. Pētnieki gan uzsver, ka šīs tomēr nav seksuālas ievirzes sajūtas.

Internetā var skatīt dažādus video pēc atslēgvārda ASMR.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kaifs tiešām reāls!

  2. Līdz šim es domāju ,ka smadzeņu orgasmu var gūt čatojot,nevis klausoties skaņas.Interesanti.

Draugiem Facebook Twitter Google+