×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.6°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
14. jūlijs, 2016
Drukāt

Kas ir sprādzienveidīgs uzliesmojums invaliditātes piešķiršanai, par ko runā Reirs (13)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijā 2008.gadā invaliditāte bija noteikta 131 524 cilvēkiem, 2015.gadā jau 174 060 cilvēkiem, paziņojumā norāda Labklājības ministrija (LM), skaidrojot ministra Jāņa Reira (“Vienotība”) izteikumus, ka invaliditātes piešķiršanai novērojams sprādzienveidīgs uzliesmojums.

Līdz 2008.gadam cilvēku ar invaliditāti skaitam bijusi neliela tendence samazināties – par vidēji 3,3% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, bet kopš 2008.gada tas ik gadu palielinās. Līdz ar to 2008.gadā cilvēku ar invaliditāti īpatsvars no kopējā Latvijas iedzīvotāju skaita bija 5,82%, savukārt 2015.gadā 8,64%.

Dati liecina, ka pirmreizēji noteiktu invaliditāti pēdējos gados senioru vecuma grupās piešķir arvien retāk. Piemēram, ja 2006.gadā starp cilvēkiem, kam pirmreizēji noteikta invaliditāte, 18% bija vecāki par 60 gadiem, tad 2008. gadā tie bija 36% un 2015.gadā jau 46% senioru.

Ministrijas skatījumā, cilvēku ar invaliditāti skaita pieaugums skaidrojams ar sabiedrības novecošanu kopumā, kā arī citiem savstarpēji saistītiem faktoriem – izmaiņām rīcībpolitikā un atbalsta pasākumos, kas paredzēti cilvēkiem ar invaliditāti, pārmaiņām sociālekonomiskajā situācijā. Ekonomiskās krīzes ietekme, bezdarbs un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības problēmas ir tie iemesli, kuru dēļ cilvēkiem nav bijusi iespēja laicīgi un individuālām vajadzībām atbilstoši apmeklēt ārstus speciālistus un līdz ar to saņemt atbilstošu ārstēšanu. Tas attiecīgi var novest pie veselības problēmu pasliktināšanās un, iespējams, arī invaliditātes cēloņu iestāšanās.

LM uzsver, ka sniegtajam atbalstam ir jābūt samērīgam ar citu iedzīvotāju grupu interesēm, kā arī tādam, lai motivētu iesaisti darba tirgū. Invaliditāte ne vienmēr nozīmē, ka cilvēks nav spējīgs strādāt, bet gan to, ka viņam ir ierobežotas darbspējas.

“Līdz ar to ir nepieciešams veicināt cilvēku ar invaliditāti iekļaušanos darba tirgū, stiprinot finansiālo neatkarību no pabalstiem. Tāpēc ir nepieciešama detalizētāka analīze par cilvēku pieplūduma iemesliem invaliditātes sistēmā dažādās invaliditātes grupās,” uzsvērts paziņojumā.

LM ir rosinājusi diskutēt par iespējamām izmaiņām Darba likumā, izslēdzot darba līguma uzteikšanas aizliegumu cilvēkiem ar invaliditāti, vienlaikus saglabājot pārējos aizsargājošos nosacījumus.

Ministrs Reirs Latvijas Radio iepriekš izteicās, ka sanāk tā, ka ir sprādzienveidīgs uzliesmojums invaliditātes piešķiršanai. “Pārsvarā tie visi ir cilvēki, kas pieprasa trešās grupas invaliditāti. Eiropā šāda veida invaliditātes netiek piešķirtas. Mēs esam pēdējā valsts, kas ir palikusi. Eiropa vērtē darba spējas, bet Latvijā diagnozes, kas ir pilnīgi nepareizi,” radio sacīja Reirs.

LM norāda, ka cilvēkiem ar III invaliditātes grupu ir mēreni izteikta invaliditāte, attiecīgi darbspējas ir mēreni ierobežotas un šo cilvēku līdzdalība darba tirgū ir ļoti vēlama. III invaliditātes grupas pieaugums visvairāk vērojams tieši darbspējīgā vecuma cilvēku vidū.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Palielinās taču pat negadījumu skaits darbavietās un zāļu cenas!

 2. “LM norāda, ka cilvēkiem ar III invaliditātes grupu ir mēreni izteikta invaliditāte, attiecīgi darbspējas ir mēreni ierobežotas un šo cilvēku līdzdalība darba tirgū ir ļoti vēlama.”

  Bet…, darba jau nav arī pilnīgi veselam cilvēkam šais gados.

 3. Labklājības ministrija pie viena varētu izskaidrot arī šo sprādzienveidīgo vairuma valsts iestāžu,tsk.arī LM pakļautībā esošās Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) pāreju uz paaugstinātas maksas tālruņa numuriem! Kāds šajā jautājumā ir ministrijas skatījums?

 4. Mēs tiešām esam pēdējā valsts Eiropas Savienībā,kura palikusi bez obligātās veselības apdrošināšanas,kas vismaz palēninātu šo invaliditātes pieaugumu! Un esam otrā valsts Eiropā,bez samazinātas PVN likmes pat pašiem nepieciešamākajiem pārtikas produktiem! Ikdienā nepieciešamo pārtikas produktu sadārdzināšana par 21% nevar neatsaukties,savukārt,uz senioru veselību,kuri spiesti ekonomēt uz pārtikas rēķina!

 5. Reiram kaut kā piemirsies, ka lielākajā daļā Eiropas veselības aprūpe strādājošiem ir bez maksas. Un nav jāgaida gadiem.

 6. Gluži kā mūsu ministri: uzliesmo un nodziest! Līdz reinkarnācijai nākamajā nozarē!

 7. Izskatās,ka mūsu labklājības ministrs ir zinošs pat astronomijā!

 8. "Es zinu zemi,kur citroni zied...">pensionāre Atbildēt

  Tad ta brīnums! Cilvēki pat uz divām protēzēm abu kāju vietā,iztiek bez kruķiem! Ne tikai staigā,bet pat piedalās skriešanas sacensībās! Pat cilvēks,kurš ir piekritis savas galvas pievienošanai citam ķermenim,ja vien operācija būs sekmīga,visticamāk iztiks bez kruķiem!

 9. Tas ir Latvijas veselības aprūpes katalizātors.
  Cilvēki bez normālas veselības aprūpes 20 gadus pa diviem darbiem strādājuši.Paskatoties uz Latvijas cilvēku zobiem vien jebkuram kļūst skaidrs, ka te veselu cilvēku ir ļoti maz.

 10. Invaliditāti viegli var dabūt un daži pat lepojas,ka apmānījuši ārstus.Bet pensijas vecuma cilvēki jau neviens nav vesels un tādēļ jau automātiski 3.grupu var piešķirt.Piekrītu,ka jāpiešķir sākot ar 2.grupu.Zinu invalīdi,kura sabiedrībā staigā ar kruķiem,bet video parādījās kur viņa ekskursijā bez tiem staigā,tikai fotografējoties atkal paņēma kruķus.

  • čuriņ, nemuldi ! Atbildēt

   esmu bez oficiālas invaliditātes. Zināmos apstākļos arī lietoju kruķus, pēc tam nolieku, ja varu bez tiem iztikt.

  • Varbūt,tu vecā skauģu piepe, pensijā aizgāji no 55 gadiem, veselība vēl bija labu labā. Tagad jau no 63 līdz 65 gadiem pensija . Ir atšķirība. Ko tad nekārtoji, ja tik viegli to invaliditāti dabūt. Un, par grupas nopirkšanu vispār murgs. Ja vēl ārstu varētu uzpirkt, cilvēcīgais faktors, tad datortomogrāfu, magnētisko rezonanci, rentgenu, sonogrāfu neuzpirksi, tur visur ir pieradījumi. Bez tiem neviens ārsts pat uz tevi nepaskatīsies.

 11. Cik iedzīvotaju bija 2008.gadā un cik 2015.gadā;te arī uzliesmojums!

Draugiem Facebook Twitter Google+