Mobilā versija
+17.1°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 25. jūnijs, 2017
22. janvāris, 2016
Drukāt

Kas ir urlas? Atbilde “LA” lasītājai (22)

Foto - LETAFoto - LETA

Rīgā atklāta Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolas 4. kursa studentu izstāde “Urla”. Lūdzu, pastāstiet, ko nozīmē vārds “urla”? Emīlija Mārupē

Ilmāra Šlāpina grāmatā “Jauno latviešu vārdnīca” raksturojošais urlu apzīmējums: “jaunieši ar ­inteliģences neskartām ­sejām”.

Vārdā “urla” pirmie trīs burti ir saīsinājums no savulaik PSRS teri
torijā lietotā apzīmējuma “уголовно разыскиваемое лицо” (krimināli meklējama persona), kam nav saistības ar nacionālo piederību un sociālo statusu. Mūsdienās tas gan ieguvis citu nokrāsu, ar šo vārdu mēdz apzīmēt minoritāro subkultūru – garā trulus, mazattīstītus, agresīvus huligāna tipa jauniešus. Ierasti viņi ģērbjas sporta drēbēs un bieži vien saistīti ar kriminālo vidi un uzskatiem. Latvijas urlu subkultūrai ir līdzīgas Anglijā – “Chav”, Krievijā – “Гопник” un Polijā – “Dresiarze”. Tātad urla nav tautības, bet gan dzīvesveida, uzvedības apzīmējums, kas cēlies no krievu valodas. Interesanti, ka tas sastopams arī latviešu vietvārdos, piemēram, Baldones novadā jau izsenis atrodas gan Urlu ceļš, gan Urlu mājas, gan Urlu kapi.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. un kāds var paskaidrot, ko nozīmē vārds `BIDLO`.

  • Kaut kas tipa augstprātīgs, agresīvs muļķis.
   Te ir ļoti daudzpusīgs skaidrojums, tikai jāņem vērā, ka šis informācijas avots ir visai specifisks; nevajadzētu tur rakstīto uztvert personīgi vai vispār emocionāli.
   lurkmore to/%D0%91%D1%8B%D0%B4%D0%BB%D0%BE
   (tukšumā jāieliek punkts)

  • Jāņem vērā, ka lielākā daļa cilvēku sugas pārstāvju nereti uzvedas kā augstprātīgi, agresīvi muļķi…
   (Tas ir, ja pavēro, cik stereotipiski indivīdi uzveda pūlī.)

 2. urlas…… no tie no suņu patversmēm

 3. vv 22. janvāris, 2016 11:47
  Atbildēt

  Tāpat tv skolēnu konkursā neviens neprata atšifrēt abrivatūru Vef ,vecākiem cilvēkiem tas ir saprotams Valsts elektroiniskā fabrika ,jauniešiem nezināms termins.
  VEF, VALSTS ELEKTOMEHĀNISKĀ FABRIKA.

 4. nevis urla bet urka, bet citādi jā tā nav tautiba, bet sociālais status/uzvedibas veids

  • Tev nav taisnība. Tie ir divi dažādi vārdi. Urla – no abreviatūras УРЛ, ko milicija rakstīja dokumentos. Tieši tā, kā te rakstā paskaidrots.
   Savukārt urka ir tuvs termins, taču ar citu cilmi. Te paskaidrots par to:
   www bolshoyvopros ru/questions/27708-kakoe-proishozhdenie-slova-urka.html

 5. Tāpat tv skolēnu konkursā neviens neprata atšifrēt abrivatūru Vef ,vecākiem cilvēkiem tas ir saprotams Valsts elektroiniskā fabrika ,jauniešiem nezināms termins.

 6. Tā jau tie termini ir radušies ,bomzis ,arī no krievu valodas ,cilvēks bez noteiktas dzīvesvietas ,vai Hruščova teiciens -es Jums Kuzjas māti parādīšu ,tagad izlasīju ,ka par Kuzju saucās pirmā PSRS ūdeņradbumba ,uzreiz saprotams ko Hruščovs rietumiem piesolīja parādīt. Tāpat vārdi zeks un gulags ,sāīsinājumi no krievu valodas ,cilvēki kuri padomju okupācijas gadus nav pieredzējuši šādus terminus nesaprot.

 7. Nekāda Emīlija nerakstīja – drīzāk kāds urla lai provocētu !

 8. Rīgas domē arī sēž urla – kas uz savas partijas kongresu ieradās treniņtērpā un RD sēdes laikā lietoja “māti”: Bogdanova, bļ…

 9. Mans personīgais novērojums – apmēram 90% no Latvijas urlām ikdienā runā krieviski. Iespējams, daudzas urlas ir okupantu un kolonistu pēcteči. Jāatzīst, ka starp urlām ir arī apmēram 10% (bet varbūt arī vairāk) latviešu – galvenokārt no Rīgas apkārtnes. Latvijas laukos urlas gandrīz neesmu redzējis, iespējams tāpēc, ka laukos ir latviskāka vide (protams, ne visur laucinieki staigā etnogrāfiskajos tautastērpos; laukos arī mīl sporta apģērbu un mīl dzert kā lopi).

 10. urla žarg.
  1. Huligāns; bezkaunīgs, nekulturāls cilvēks.

 11. kas notika pēc tam... Atbildēt

  Dzirdēju sakām : urla = urāls = siers = grafists = sigaretik, spirtik = saulespuķu sēklas = adidas treniņbikses….

  • Ну надо же, как нежиданно. Хотя с другой стороны, а чего ещё ждать от вас, филосовских размышлений что ли? Быдло остаётся быдлом…

Valdis Krastiņš: Kādēļ ne mēs? Māc skaudība par francūžiem (10)Māc skaudība un apbrīns par franču uzdrīkstēšanos.
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Iekod ar mani!
Vai veselības aprūpes pieejamība jāsaista ar nodokļu nomaksu?
Juris Jansons: Valodu lielu dara cilvēki (2)Man ir patiess gods būt starp tiem dažiem miljoniem, kuri var domāt, runāt un klausīties latviešu valodā.
Juris Lorencs: Globālo sasilšanu gaidot (3)Cīņā par zaļajām idejām aktīvi līdzdarbojas arī dažādu interešu lobiji
Liepnieks: Trukšņa pārvēlēšana ir jocīga un neticama (15)“Es zināju, ka socioloģija Jūrmalā bija Trukšņa kungam labvēlīga, bet tas tomēr likās tik jocīgi. Tas, ka viņš tik pārliecinoši uzvarēja ar tik jaunu un īpatnēju kampaņu, ir pilnīgi neiedomājami,” polittehnologs Jurģis Liepnieks apgalvoja RīgaTV 24 raidījumā "Preses klubs", komentējot Gata Trukšņa pārvēlēšanu Jūrmalas mēra amatā.
Draugiem Facebook Twitter Google+