×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
15. jūlijs, 2013
Drukāt

Kas ir zāļu lietošana līdzjūtības dēļ

medikamenti8

Ik gadu pacienti Latvijas slimnīcās saņem vairākus medikamentus, kas joprojām ir klīniskajā izpētē un vēl nav reģistrēti. Šādu programmu sauc par zāļu lietošanu līdzjūtības dēļ.

 

Lielākoties šādas zāles saņem pacienti, kuriem ir kāda dzīvību apdraudoša, ilgstoša slimība vai smaga invaliditāte, ja līdzšinējā ārstēšana ar reģistrētām zālēm bijusi nesekmīga.

Programmas ietvaros Latvijā medikamentus līdzjūtības dēļ saņem daļa pacientu ar C hepatītu, tuberkulozi un onkoloģiskām slimībām.

Ir zināms, kā šie preparāti uzsūcas organismā, ir veikti toksikoloģiskie pētījumi, bet vēl līdz galam nav noskaidrota nepieciešamā deva un iespējamās blaknes.

Zāļu valsts aģentūra uzsver, ka pirms šo medikamentu nozīmēšanas ārsta pienākums ir informēt pacientu un noformēt atbilstošu viņa piekrišanas dokumentu.

Lai slimnieks pats pieteiktos lietot jaunas, bet vēl nereģistrētas zāles, ir jāgriežas pie sava ārstējošā ārsta. Ja viņš uzskata, ka ar reģistrētiem medikamentiem palīdzība nav iespējama vai pietiekami efektīva, vispirms tiek noskaidrota iespēja piedalīties zāļu klīniskā pētījumā, kurā ārstēšanu un medicīnisko palīdzību pacients saņem bez maksas. Ja tobrīd atbilstoši klīniskie pētījumi nenotiek vai veselības stāvoklis neatbilst to prasībām, Zāļu valsts aģentūrā ārsts var noskaidrot, vai pacientam nepieciešamā zāļu lietošanas programma ir pieejama.

Reizēm tas ir risks, reizēm – vienīgā iespēja…

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+