Foto – Shutterstock

Ieziemojam bites! Kas dravā darāms oktobrī 0

• Noņem barotavas.

• Veic pēdējās varrozes apstrādes.

• Nosedz saimes ziemai.

Saimju piebarošana jāpabeidz septembra pēdējā dekādē – sens, nerakstīts likums, ko šogad nebija grūti izpildīt. Bites jau paspējušas arī izlaizīt barotavas un aiz šķirdēļa ieliktās mazmedainās kāres. Barība koncentrēta ligzdas centrā, aptuveni tur, kur atradās pēdējie peri. Tagad atlikuši tikai pāris pēdējie sezonas darbi – apstrāde pret ērcēm un ligzdu nosegšana.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Lasīt citas ziņas

Biškopji izvēlas dažādus paņēmienus, kā pasargāt bites no aukstuma. Daži pat līdz Ziemassvētkiem saimes atstāj, tikai daļēji sasegtas, – tas palīdz bitēm just, ka vasara beigusies, atgādina, ka perošana jāpārtrauc, un palīdz labāk iekārtot ligzdu ziemai. Taču nebūs arī nepareizi, ja stropu jau rudenī nopakosim tā, lai saimi nevajadzētu traucēt pašā ziemas vidū. Tas atkarīgs no stropa un dravnieka izraudzītā dravošanas paņēmiena.

Vēl noteikti jāpaspēj pasargāt stropu no vēja un nokrišņiem. Jāsašaurina skreja (stāvstropā atstāj tik daudz centimetru, cik kāru paliek ligzdā) un, ja nepieciešams (piemēram, stāvstropam ar horizontālu jumu), ar kādu jumta seguma plāksni kā lietussargu jāpasargā stropa sienas no lietus lāsēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saimēs samazinās peru skaits, daudzām saimēm to vispār nav – māte pārstājusi dēt. Pienācis ērču apkarošanai piemērots laiks, un saimes pēdējoreiz jāapstrādā ar skābeņskābi. Diez vai ir vērts jau kuro reizi atgādināt, ka ērču invāzijas līmenim saimēs regulāri jāseko līdzi un, ja vajadzīgs, apstrāde jāveic laikus, negaidot, kad pienāks rudens un saimēs vairs nebūs peru. Tomēr, ja tas nav darīts šogad, noteikti jāatceras nākamajā vasarā. Lai vai kā, bet vēlams darbus iekārtot tā, lai pēdējā ērču apstrāde notiek, kad saimēs vairs nav peru un visas ērces atrodas uz bitēm.

Ātrie padomi

Darbi bišu stropos

• Noņem saimēm barotavas, liekās kāres un saimes nosedz.

• Varru apkarošanai ieteicams lietot skābeņskābes šķīdumu.

• Saimes apstrādā, skābes šķīdumu pilinot uz bitēm.

Recepte

Kā pagatavot skābeņskābes šķīdumu

Vienā litrā ūdens izšķīdina 75 g kristāliskās skābeņskābes un pēc tam 1 kg cukura. Iegūst 1,6 litrus šķīduma, ar ko var apstrādāt aptuveni 30 saimju (tas atkarīgs no saimju lieluma – pilina 3,5–5 ml uz kāru atstarpi Latvijas stāvstropā). Skābes šķīdumu ar šļirci ievada starp bišu apdzīvotajām kārēm, tās neizceļot no stropa. Šķīdumam jābūt siltam. Vēlams to darīt, kad gaisa temperatūra ir virs 0 °C.

Dravas mājā

• Oktobrī ir īstais laiks šķirot kāres un kausēt vasku.

• Pārbauda, vai pie glabāšanai noliktajām kārēm nepiekļūst grauzēji un tās nevar bojāt vaska kodes.

Svarīgi

Lai, kausējot vasku, iegūtu pēc iespējas vairāk vērtīgā materiāla, vasku pirms kausēšanas sašķiro vismaz divās vai pat trīs daļās.

• Pirmā šķira ir visas gaišās, bet nākamajai sezonai nederīgās šūnas, bojātās mākslīgās šūnas.

• Otrā šķira ir tumšākas bojātās šūnas, kurās izaudzētas tikai dažas peru paaudzes, bet kurās nav bišu maizes.

• Trešā šķira – visas pārējās kāres: tumšas, necaurspīdīgas ligzdas kāres un kāres ar bišu maizi.

Reklāma
Reklāma

Kāpēc šāds iedalījums? Jo vairāk šūnās dažādu piemaisījumu (peru krekliņu, bišu maizes), jo vairāk vaska paliek čagās.