×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
20. maijs, 2013
Drukāt

Kas jāievēro, izvēloties krāsas?

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Pārkrāsošana ir vienkāršs, efektīvs un samērā lēts veids, kā pilnībā atjaunot un atsvaidzināt jebkuru telpu. Atbilstošu toņu izvēle var pārvērst nomācošu vietu tādā, kurā nu jūties omulīgi. Ko der ielāgot?

 

Vēl pirms 100 gadiem krāsa bija bagātnieku privilēģija, bet jau pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados ķīmiskā rūpniecība bija attīstījusies tiktāl, ka spēja saražot ļoti daudz dažādu krāsu. Mūsdienās iespējams radīt vairāk nekā 16 miljonus toņu, norādīts A. Stārmeres rokasgrāmatā “Krāsas modernā interjerā”.

zils_063_VS

Krāsai piemīt liels spēks – tā var atsvaidzināt un atdzīvināt drūmu telpu, spēj izmainīt arī cilvēku noskaņojumu un uzlabot garastāvokli. Tā var veicināt kaisli un jutekliskumu, bet var būt arī nomierinoša un aicināt uz meditāciju. Ja pareizi izmanto krāsas, mājokli iespējams pārvērst par vietu, kur uzlabojas pašsajūta, nomierinās dvēsele un atjaunojas prāta un darba spējas. Prasmīgi izvēloties arī tekstilizstrādājumus un apgaismojumu, iespējams radikāli mainīt mājokļa kopējo noskaņu un radīt vidi, kas atbilst jūsu dzīvesveidam un emocionālajām vajadzībām.

Maigi zaļos toņos ieturētā vannas istabā var lieliski relaksēties, jo tā ir nomierinoša krāsa. Ja šajā telpā atrodas liels logs un pa to ieplūst daudz gaismas, kombinējot vēsi zilo un violeto toņu gammu, var radīt pievilcīgu, nevis atturīgi vēsu iespaidu.

Ar spilgti dzeltenu krāsu interjerā iespējams panākt pacilājošu iespaidu. Dzeltenā ir arī ieteicamā krāsa virtuvei, jo piešķir telpai svaigumu, padara ģimenes koplietošanas telpu mājīgāku. Tāpat tur piemērota dabiskā terakotas krāsa.

zals_654

Divu svaigi zaļo toņu – zaļo zirnīšu un laima – kontrastējošais salikums rada vitālu noskaņu, kas labi iederas kāpņu telpā vai vestibilā. Savukārt avokado zaļā krāsu gamma vannas istabā raisa apmierinātības izjūtu, bet guļamistabā rosina mierīgiem sapņiem. Toties telpā, apvienojot ērkšķogu zaļo ar persika krāsas pūdera vai gaiši rozā toņiem, sanāk izsmalcinātas guļamistabas vai gaišas vies­istabas interjera krāsojums.

Ja dzīvojamā istaba atrodas ziemeļu pusē vai vērsta uz ziemeļaustrumiem, tajā dienas gaismas ir maz, tāpēc krāsojumam ieteicamas siltās krāsas.

Toties darbistabā, kurā ieplūst daudz dabiskās gaismas, kā pamatkrāsu var izvēlēties vēsi debeszilo toni, jo tas stimulē domāšanu un rada mierīgu gaisotni.

Gan bērnistabā, gan arī pieaugušo guļamistabā var kombinēt sulīgo rozā flamingo toni ar nedaudz dūmakaino pelēcīgā porcelāna krāsu. Rozā toņu intensitāti šķietami pārņem vēsais neitrālais tonis.

Jebkuras guļamistabas noformējumā labi izskatās gaišā zaļo ābolu krāsa.

Bet hurmas tonis lieliski piemērots gan guļamistabas, gan arī viesistabas interjeram. Šī krāsa labi izskatās kopā ar citiem augļu un ogu toņiem, tā padarot krāsu kolorītu bagātīgāku, tomēr vienlaikus saglabājot arī maigu.

Krāsa, kas izraisa asociācijas ar persikiem šampanietī, labi sader ar tēraudpelēko un neona nokrāsas fuksijas toni. Šis salikums ir piemērots guļamistabai, vannas istabai, arī kabinetam. Bet jāņem vērā – ja izvēlas šādu kombināciju, interjerā nepieciešams maksimāli izmantot dabisko apgaismojumu.

Mūsdienās ir moderni sievišķīgie, maigie pasteļtoņi. Piemēram, gaišais un vasarīgais debeszilais, bālais lavandas tonis un gaišais olīvzaļais piemērots guļamistabas vai virtuves interjeram.

Ar piparmētru zaļo un šokolādes brūno toni var veidot seniem interjeriem raksturīgu krāsu salikumu, kas rada bagātīguma un komforta iespaidu. Zaļā iedvesmo un stimulē, bet brūnā – nomierina un atbrīvo. Šīs krāsas ieteicamas viesistabas un ēdamistabas apdarei.

Bet jebkura telpa mājoklī, kas ieturēta baltā krāsā vai tās nokrāsās, rada tīrības, viegluma un svaiguma iespaidu.

 

UZZIŅA

Kas jāievēro, izvēloties krāsas?

• Visi sarkanie, tāpat kā rozā toņi ir saderīgi. Atsevišķas to nokrāsas, ja tās apvieno, var būt lieliski piemērotas atpūtas telpai vai pasteļtoņos ieturētai guļamistabai ar ziedu rotājumu.

• Maigi oranžie toņi ir ārkārtīgi silti, turpretim piesardzība jāievēro tumši oranžo izvēlē – tie jāizmanto ar mēru.

• Brūnie toņi lieliski saskan ar oranžajiem, kurus savukārt lieliski papildina tirkīzzaļie un vēsi pelēkie.

• Ar zaļajiem un oranžajiem labi harmonē dzeltenie toņi Ar zilajiem un dzeltenajiem iespējams veidot klasisku, atturīgu interjera krāsojumu.

• Zaļo bieži izmanto kā neitrālo toni, lai radītu līdzsvarotu, rāmu noskaņu. Atsevišķas tā nokrāsas labi harmonē ar teju jebkuru citu krāsu.

• Visi zilie toņi, tāpat kā visi zaļie toņi, ir savstarpēji saderīgi. Zilā un zaļā nokrāsa sader visos intensitātes līmeņos no gaiši debeszilās un tumši zaļi pelēkās līdz pat tumšajai un vizuļojošajai zilajai.

• Violetie toņi ir saderīgi, taču bieži vien tie var kļūt nomācoši. Violetie labi izskatās kopā ar zaļajiem. Violeti zilie toņi sader ar vēsi zilajiem, bet sarkani violetie – ar maigi rozā toņiem.

• Pelēkie toņi vienmer kalpo kā atturīgs klasisks fons. Gandrīz jebkuru krāsu ar tiem var kombinēt.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+