Ekonomika
Bizness

Kas jauns un skaists pērn uzcelts Kurzemē? Ieskaties!1


SIA “CTB” biroju ēka Liepājā.
SIA “CTB” biroju ēka Liepājā.
Ofiss Tasmārē. Foto – Andris Ozoliņš

Ceturtais skates “Gada labākā būve Latvijā 2017” žūrijas brauciens aizveda uz Kurzemi. Tur viss notiek, katru gadu tur kaut ko sakārto, piebūvē vai uzceļ no jauna.

Skrundā atjaunots 13. gadsimta ceļš

Pagājušā gada nogalē atklāta jaunā pastaigu taka Skrundā, kas ir pirmā ar Kurzemes plānošanas reģiona īstenotā projekta “Dabas tūrisms visiem” atbalstu izbūvētā taka. Jaunā pastaigu taka stiepjas 522 metrus gar upi. Tās vienā pusē gleznains Ventas krasts, otrā pusē Ventas pilskalns, kur 13. gs. atradusies bruņinieku pils. “Venta ir iecienīta ūdens tūrisma trase.

Ceļotājiem, kas nonāks Skrundas pusē, iesakām aplūkot vietas, kur Ventas krastos atrastas pirms 365 miljoniem gadu no ūdens uz sauszemes iznākušā pirmā četrkāja – Ventastega curonica – fosilijas!” aicina Zane Eglīte, Skrundas novada pašvaldības attīstības nodaļas vadītāja.

Kuldīgas neredzamais peldbaseins

Trīs projekti tika pieteikti no Kuldīgas. Sporta komplekss ar baseinu, sporta zāli, dienesta viesnīcas stāvu un riteņbraucēju piebūvi izvietots Kuldīgas pilsētas senākajā daļā – Kalna ielā jeb Kalna miestā, no kurienes 12. gs. vidū sākusies Kuldīgas pilsēta. Komplekss sastāv no trīs ēku rekonstrukcijas un vienas jaunbūves. Ēka Kalna ielā 6 ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa – Kuldīgas pilsētas vēsturiskā centra un valsts nozīmes arheoloģijas pieminekļa – Kuldīgas senpilsēta daļa. Ēku kompleksa ārtelpa atjaunota, respektējot vēsturiskās prasības (gan saglabājot apjomus, gan izmantojot atbilstošus materiālus), taču iekštelpās dažādos līmeņos izvietots mūsdienu prasībām atbilstošs sporta komplekss, kura vissvarīgākā daļa ir baseins. Tā interjers veidots, savienojot jaunus materiālus ar vēsturiskajiem ( ķieģeļi, dēļi no šķūņa), lai veidotos mājīga vide, kura iekļaujas Kuldīgas vecpilsētā. Iebūvētas arī divas pirtis, baseins maziem bērniem un masāžas vanna – tas viss paredzēts atpūtai visiem iedzīvotājiem, ne tikai sportistiem. Sāls istaba paredzēta elpošanas ceļu profilaksei un līdz šim bija pieejama tikai Kuldīgas slimnīcas rehabilitācijas centra telpās.

“Kuldīgas filozofija ir atjaunot vēsturisko, nevis radīt kaut ko jaunu un bezpersonisku,” stāsta projekta vadītāja Elīna Orna. “Baseina tehnoloģijas ir ļoti sarežģītas. Tās organiski iekļaut arheoloģiskā pieminekļa teritorijā ir unikāli Latvijas mērogā.”

“Man ļoti patika, kā kuldīdznieki modernu peldbaseinu eleganti ievietojuši koka šķūnītī. Ja tas būtu darīts aiz lieliem stikliem, nebūtu vairs tik interesanti,” atzīst žūrijas loceklis doktors Arturs Lešinskis, Rīgas Tehniskās universitātes profesors.

Kuldīgā veikta arī E. Vīgnera Mūzikas skolas pārbūve. Trīsstāvu mūra ēka Smilšu ielā 6, kur atrodas mūzikas skola, arī ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa “Kuldīgas pilsētas vēsturiskais centrs” un valsts nozīmes arheoloģijas pieminekļa “Kuldīgas senpilsēta” daļa. Ēka celta 1914. gadā kā Pilsētas ebreju pamatskola. Kopā ar 1875. gadā celto Kuldīgas lielo sinagogu un tās kompleksam piederošajām celtnēm veido vienotu pilsētas ebreju kopienas sabiedrisko centru. Pārbūvējot ēku, tika sakārtotas ēkas inženierkomunikācijas un optimizēts telpu plānojums. Lai skolai vairs nebūtu jādarbojas divās ēkās, esošajai ēkai pagalma pusē uzbūvēta jauna piebūve. Liels ieguvums ir speciāli kora nodarbībām izveidotā mācību klase, kas ir piemērota arī mazāku koncertu rīkošanai. Un arī tas nav viss Kuldīgā. Veikta Meistaru ielas izbūve, kā arī Dārzniecības ielas un Siltumnīcu ielas rekonstrukcija. Kuldīga konsekventi ievēro savus pieņemtos standartus un pilsētas ielas veido no bruģa, kas palīdz pilsētai uzturēt vienādu ainavisku veidolu.

Mazais ir stilīgs

SIA “CTB” īpašnieks un valdes priekšsēdētājs Gatis Zvirbulis nolēma, ka uzņēmums, atzīmējot savu 20 gadu jubileju, jauno desmitgadi uzsāks jaunā biroja ēkā Tosmarē, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas teritorijā. Tur zem viena jumta tiks apvienota visu trīs uzņēmumu – “CTB”, “CTB karjeri” un “CTB betons” – administrācija, tā sekmējot uzņēmumu darba efektivitāti un kopējo sadarbību.

“Mana devīze ir – skaisti, kvalitatīvi un paliekoši!” apliecina G. Zvirbulis. “Tāpēc devu arhitektam uzdevumu izveidot īstu celtni – oriģinālu un ilgtspējīgu pilnbetona ēku, nevis ierastu kastīti. Gan telpu plānojumam, gan speciāli organizētajai darba videi jārada strādājošajiem vislabvēlīgākie apstākļi produktīvam darbam, jo tieši darbinieki ir tie, kas uzņēmumam nes peļņu!”

Trīsstāvu biroja ēkas kopējā platība – 1753 kvadrātmetri. Tās vidū atrodas ātrijs, kas izgaismo visus trīs stāvus. Telpas iekšējā apdarē dominē trīs materiāli. Dārga Kalifornijas riekstu koka paneļi, raupjš atveidņots betons un lieli stiklojumi, ko mīkstina baltās griestu konstrukcijas un profilētās vāzes.

“Es atradu piemērotu risinājumu, rotaļājoties ar slīpām plaknēm un plastisku ēkas fasādes izliekumu. Lai izvēlētos labāko celtnes formu, neuzticējos tikai datora 3D attēliem, bet taisīju vairākus telpiskus ēkas maketus. Esmu gandarīts, ka šoreiz man palīdzēja meita –interjera dizainere Krista, kura pēc Milānas studijām atgriezusies dzimtenē,” stāsta arhitekts Andris Kokins, SIA “K IDEA” direktors.

Gada labākā būve Kurzemē 

AINAVA

Pastaigu takas un rekreācijas vietas izveide gar Ventas upi Skrundā. Pasūtītājs: Skrundas novada pašvaldība. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “AVA”.

INŽENIERTEHNISKĀ BŪVE

Meistaru ielas izbūve, Dārzniecības ielas un Siltumnīcu ielas rekonstrukcija Kuldīgā, Kuldīgas novadā I un II kārta. Pasūtītājs: Kuldīgas novada pašvaldība. Galvenais būvuzņēmējs: PS “SC&I”.

Valsts reģionālā autoceļa P120 Talsi–Stende –Kuldīga posma 1.56 km – 10.91 km pārbūve. Pasūtītājs: VAS “Latvijas valsts ceļi”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Saldus ceļinieks”.

Biomasas katlumājas izbūve Kandavā. Pasūtītājs: SIA “Kandavas komunālie pakalpojumi”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Monum”.

PĀRBŪVE

E. Vīgnera Mūzikas skola Kuldīgā. Pasūtītājs: Kuldīgas novada pašvaldība. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “RERE MEISTARI”.

Sporta skola Kuldīgā. Pasūtītājs: Kuldīgas novada pašvaldība. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “ABORA”.

Specializēts terminālis graudu kravu pārkraušanai un uzglabāšanai Ventspils brīvostā. Pasūtītājs: AS “Ventspils Grain Terminal”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Ostas celtnieks”.

Kandavas mākslas un mūzikas skola.Pasūtītājs: Kandavas novada dome. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Delpro”.

Esošās ēkas pārbūve, tirdzniecības ēkas un viesu izmitināšanas ēkas jaunbūve Ventspilī, Baznīcas ielā 2. Pasūtītājs: Dzintars Kantsons. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Dach”.

PUBLISKĀ JAUNBŪVE

CTB grupas – SIA “Ceļu, tiltu būvnieks”, SIA “CTB betons”, SIA “CTB karjeri” biroja ēka Liepājā, Cukura ielā 38A. Pasūtītājs: SIA “Ceļu, tiltu būvnieks”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “SELVA BŪVE”.

LA.lv