Sports

Kas jūs esat, Lēmaņa kungs? 16

Foto – EPA/LETA

Austrālijas basketbola vīriešu izlases panākumi Rio izraisījuši dzīvu interesi par tās galveno treneri Andreju Lēmani, tostarp arī viņa vecāku dzimtenē Latvijā. Šovakar Austrālijas izlase olimpiskā turnīra ceturtdaļfinālā spēlēs pret Lietuvu.

Austrālijas latviešu medijos vēstīts, ka Andreja tēvs Eduards Lēmanis Zaļajā kontinentā ieceļojis 1951. gadā, apmeties Melburnā un apprecējis tautieti Birutu. Lai gan Melburnā jau bija divas latviešu basketbola komandas, Eduards ar domubiedriem nodibinājis vēl trešo. 1965. gadā pasaulē nāca Lēmaņu vecākais dēls Pauls, četrus gadus vēlāk – Andrejs, un tēvam par prieku abi pievērsās basketbolam.

Jaunākais dēls Viktorijas pavalsts izlasē piedalījās Austrālijas kadetu, junioru un jauniešu čempionātos, nereti izpelnoties komandas kapteiņa uzšuvi. Virslīgas komandā Andreju Lēmani uzaicināja treneris tautietis Andris Blicavs, kurš Austrālijas izlasē piedalījās 1976. gada olimpiskajās spēlēs Monreālā, izcīnot astoto vietu.

1992. gadā Lēmaņa komanda “Magic” uzvarēja Austrālijas čempionātā, un jau nākamajā sezonā viņš uzsāka trenera karjeru “Magic” fārmklubā, drīz vien kļuva par Džilongas komandas “Supercats” galvenā trenera palīgu, bet pats pie stūres pirmo reizi stājās Jaunzēlandes komandā Oklendas “Breakers”, kas viņa vadībā no 2011. līdz 2013. gadam trīs reizes uzvarēja Austrālijas līgā.

Karjeras nākamais pakāpiens bija Austrālijas izlases galvenā trenera Breta Brauna palīga postenis un līdzdalība 2012. gada olimpiskajās spēlēs Londonā, kur austrālieši gan neiekļuva ceturtdaļfinālā. Gadu vēlāk par izlases galveno treneri kļuva pats Lēmanis un pērnvasar palīdzēja tai kvalificēties olimpiskajām spēlēm Rio, divu spēļu summā pieveicot jaunzēlandiešus ar 160:138.
“Uz Riodežaneiro dosimies, lai izcīnītu zelta medaļas,” Andrejs Lēmanis teica intervijā laikrakstam “Brisbane Courier Mail”.

LA.lv