×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
16. jūlijs, 2012
Drukāt

Kas kaiš jaunajiem kartupeļiem?

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Otro gadu audzējam agros kartupeļus ‘Solist’ (sēklu nopirkām pagājušajā gadā). Šovasar uz lapām parādījušies gaiši plankumi. Sākām rakt – gandrīz visiem bumbuļiem ir dziļas plaisas, gar to malām parādās puve. Minerālmēslus nelietojam, rudenī laukā iearām kūtsmēslus. Vai kartupeļiem kaut kā trūkst, vai varbūt ir par daudz? Vai arī tā ir kāda slimība?
 Marija Zvaigznīte Ciblas novadā

 

– Visdrīzāk, tā ir rizoktonioze jeb dīgstu puve. Tās attīstību varēja ierosināt dažādi apstākļi: augu sekas neievērošana, ar melno kraupi inficēts sēklas materiāls, kā arī vēsais un mitrais pavasaris, – spriež zemnieku saimniecības “Piekalnes” īpašniece agronome Ināra Pakalna.

Veģetācijas laikā slimības ierosinātājs bojā augu, vispirms izraisot asnu nekrozi, kā rezultātā uz bumbuļiem veidojas melnais kraupis. Kartupeļu galotnes lapas ieritinās un viegli dzeltē, lapu padusēs veidojas daudz sīku lapiņu, arī gaisa bumbulīši, uz stublājiem parādās pelēkbalta apsarme, ko sauc par baltkāju. Inficētie bumbuļi saplaisā (raksturīgas neregulāras plaisas). Jaunajā ražā ir daudz sīku, nepareizas formas bumbuļu. Rizoktonija parasti vairāk izplatās vēsos un slapjos pavasaros, kāds bija arī šogad.

Šīs slimības izplatību var redzēt ļoti daudzos kartupeļu tīrumos visā Latvijā. Veģetācijas laikā rizoktonijas attīstību apturēt nevar. Daļēji to var ierobežot, pirms stādīšanas kodinot sēklas kartupeļus ar fungicīdu maksims 025 un iediedzējot tos.

VAAD Augu aizsardzības departamenta Integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente Inta Jakobija domā, ka vainojams vairāku nelabvēlīgu faktoru kopums un kāda no kartupeļu slimībām.

 

Iespējams, ka uz lapām redzama sausplankumainība sākumstadijā vai lakstu puves pirmās pazīmes. Plankumi uz lapām, tāpat plaisas bumbuļos var liecināt arī par kļūdām mēslošanā, piemēram, ja tupeņu lauks saņēmis tikai kūtsmēslus, augiem trūkst kādu mikroelementu.

 

Lai noskaidrotu, kas īsti kaiš kartupeļiem, plankumaino lapu paraugus un slimos bumbuļus vajadzētu parādīt VAAD Latgales reģionālās nodaļas speciālistiem (pirmdienās un piektdienās no plkst. 9.00 līdz 15.00 divas vecākās inspektores pieņem arī, Ludzā, Raiņa ielā 16; tālr. 65723565).

Noraktos agros kartupeļus rūpīgi pāršķiro, atlasot bojātos (ja bumbuļos ir plaisas, uz puvi ilgi nav jāgaida). Ja daļu agro kartupeļu paredzēts atstāt sēklai, tiem nopļauj lakstus un ļauj kārtīgi nobriest. Nākamajam gadam derētu iegādāties arī kādas citas šķirnes agro kartupeļu sertificētu stādmateriālu un iestādīt citā laukā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+