×
Mobilā versija
+5.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
15. jūnijs, 2015
Drukāt

Vai Alpos satraucas par Latviju? Intervija ar bijušo zemkopības ministru Jāni Kinnu (5)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

“Latvijas Avīzē” viesojās bijušais politiķis Jānis Kinna. Aizņēmies bankā naudu, Jānis un dzīvesbiedre Nora piepildījuši senlolotu sapni, iegādājoties “mājiņu Alpos”. Jau trīs gadus Kinnas darbojas viesmīlības biznesā, turot viesu namu “Mansaura” – Austrijas pašā tālākajā galā Forarlbergas federālajā zemē Montafonā.

– Jāni, pavisam nesen atzīmējām 25 gadus kopš vēsturiskā 1990. gada 4. maija balsojuma Augstākajā Padomē. Un tautfrontieša Kinnas balss arī bija “par” Latvijas neatkarību.

– Tas bija vesels notikumu cikls, secīga ķēde. Nebija tā, ka sanāca kopā LTF – deputāti, sapulcējās cilvēki uz laukuma un nobalsoja par valstiskuma atjaunošanu. Procesā bija rīkotas tautas manifestācijas, vietējo padomju deputāti pateica “par”, un mēs, var teikt, pielikām punktu. Atbalsts 4. maijā aiz parlamenta logiem bija grandiozs, un mēs pavisam noteikti jutām, ka neesam vieni.

– Tagad būtu iespējams tāds spiediens, piemēram, ja cilvēki gribētu panākt, lai tautai dotu prezidenta vēlēšanu tiesības.

– Šo jautājumu svaidījuši kā karstu kartupeli. Parlamentā Zemnieku savienība ņēmās ap to no 1933. gada, un vēl agrāk arī sprieduši, kā būtu labāk. Tas līdz galam nav izdarīts, un mūsdienās tautas vēlēta prezidenta lieta atgriežas un parādās dienas kārtībā. Droši vien, ka būtu labāk nodot šīs tiesības vēlētājiem. Bet – no varas negribas šķirties. Baida, ka tauta “nezinās”, “nesapratīs”. Es sekoju līdzi Latvijas prezidenta pārvēlēšanai, un jāsaka – kandidāti bija cienījami. Manuprāt, Sandra Kalniete varēja tur līdzi piedalīties. Viņa būtu absolūti droša prezidente pret spiedienu no Krievijas vai ko tamlīdzīgu. Pret Kremļa interešu ienešanu Latvijā un pārvēršanu zināmā varas daļā. No izsūtīto bērnības, no vēlākās pieredzes, no tagadējās aprites, kur viņa ir, – Sandra tās lietas saprot. Ja Sandra būtu prezidente, es varētu dzīvot pavisam mierīgs, ka nekādi “pavērsieni” nesekos un vēl lielākai Krievijas interešu pastiprināšanai Latvijā tiks atbildēts ar pretspiedienu. Atklāti sakot, līdz šim ļoti maz gādāja par drošu aizmuguri, un tikai tad, kad Ukrainā parādījās tanki, apķērās, ka vajag ko darīt. Ka jātiek līdz 2% aizsardzības budžetam. Ka par šo naudu jāpērk ieroči, prettanku aizsardzības iekārtas, nevis jātērējas sporta būvēm un diezin kur vēl. Skaidrs, ka tagad steidzīgi jāpastiprina zemessardze, Bruņotie spēki, lai nevienam nerastos vēlme spert soli pāri Latvijas robežām.

– Kā stāvoklis izskatās, no Eiropas raugoties, Austrijā pastāvīgi dzīvojat?

– Man liekas, Putins vienā ziņā apspēlējis Rietumus. Lūk, 90. gadu jaunā Jeļcina reformu Krievija. Demokrātija, visas brīvības, un Rietumi izslēdza radiobalsis. Tikmēr tagad Krievija dara pilnīgi pretējo. Informācijas klāsts, kāds krievu un angļu valodā plūst pasaulē, ir prātam neaptverams, un tas ir Kremļa kontrolē. Pirmkārt, tas stiprina emigrējušos tautiešus, visās malās izmētāto krievu pasauli. Viņus visur sasniedz Kremļa mediji. Manā viesu mājā var redzēt četrus piecus kanālus krieviski un vēl “Russia Today”. Tāpat nokomplektētas citas TV kanālu paketes, un pat aizbraukušais krievs paliek dzīvojam ar šo propagandu, Putina informācijas telpā. “Ārpusē” stāsta pavisam citu, taču lielāka ticība vienalga ir skaidrā krievu valodā vēstītajam no Maskavas.

– Varbūt aizbraukušie krievi nemaz neprot citu valodu?

– Atšķirībā no šejienes, Rietumeiropā nokļuvušie krievi bez kavēšanās ķeras pie vietējās valodas mācīšanās. Viņi nedzīvo noslēgtās kopienās, bet cenšas integrēties. Vismaz situētākie krievi, kas atraduši labu darbu, grib sūtīt skolās bērnus. Otrkārt, ja ar milzu propagandas mašīnu gadās aizķert arī rietumnieku prātus, par to droši vien Maskava tikai berzē rokas. Katrā ziņā ne velti šī mašīna tiek ļoti labi barota un uzturēta.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Dzērvene-dzērbene Atbildēt

  Intereses pēc ielūkojos zemesgr. ( personas kodu var atrast Lursoftā ), veiklais darbonis noklusēja ka šim bija divi dzīvokļi, no kuriem viens it kā pārdots par smieklīgi mazu cenu. Tur būtu darbs VID`am, lai pārbauda patiesos šī veiklā zēna darījumus.

 2. šuneļi, pie kājas !
  Vispār jau ekstravaganti : no ministriem – kalpos …
  Lai veicas !
  Vai režisori Rutu Kaļasu ar atcerieties ? (es neesmu viņa!)

 3. Braitonbīčā krievam prasa kāpēc viņš nemāk angļu valodu.Krievs atbild-es uz viņu Ameriku neeju.

 4. Šamajam “šamanim” jau nepietiek, ka Latviju ik dienas pamet 39 cilvēki……Austrijā jau droši vien reāli priekšroku dod baltajam darbaspēkam, kuru var integrēt ātrāk par melno brāli?

 5. Tagad Austrijā stulbumu mēra Kinnās. Šamais varēja vispār atpakaļ nerādīties, eksperts atradies!

Draugiem Facebook Twitter Google+