×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
18. maijs, 2017
Drukāt

Guntis Ščerbinskis: Kas labi Omskā, līdz absurdam greizi Rīgā (10)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Pirms dažiem gadiem, apmeklējot Omsku, sastapu tur daudzus vietējos latviešus, kuri ne tikai tur īkšķus par Rīgas “Dinamo”, kad mūsējie laukumā tiekas ar Omskas “Avangard”, bet ar apbrīnojamu neatlaidību no paaudzes paaudzē uztur senču valodu un tradīcijas. Latviešiem dzimtenē šāda spīta pietrūkst, un var jau šķist, ka, dzīvojot savā zemē, nevis svešumā, tas būtu lieks. Tomēr šāda pārliecība var būt mānīga.

Siltas atmiņas par Omskas latviešiem man atsauca ziņa par latviešu bērnu grupiņu atvēršanu krievu bērnudārzos. Nodomāju, cik jauki, ja tā tiešām tur notiktu. Bet diemžēl šī ziņa attiecas uz Rīgu un tāpēc rādās gluži citā gaismā. Kā saka, kas labi vienā Sibīrijas vai Īrijas pilsētā, var būt līdz absurdam greizi Latvijas galvaspilsētā.

It kā cēla mērķa vārdā – lai mazinātu rindas uz latviešu bērnudārziem – “Saskaņas” vadītā Rīgas pašvaldība no septembra organizē latviešu bērnu grupas galvaspilsētas krievvalodīgajos bērnudārzos. Šoruden šādu iespēju vai, pareizāk sakot, likteni (bez alternatīvas!) piedāvās jaunajiem rīdziniekiem septiņos mazākumtautību bērnudārzos. Kā noprotams no amatpersonu sacītā, nākotnē, iespējams, šāda prakse tiks izvērsta vēl plašāk. Saprotu vecākus, kuri, gaidot bezcerīgā rindā uz dārziņu, arī šādu risinājumu uzskata par labu esam. Tomēr, no valstiskā viedokļa raugoties, situācija ir pilnīgi aplama un ir klajā pretrunā līdzšinējiem sabiedrības integrācijas postulātiem. Faktiski tiek sākta sava veida reintegrācija.

Iepretim redzam, ka valdošie politiķi nevēlas kustināt jautājumu par valsts izglītības sistēmas harmonizēšanu ar Sa­tversmi, tostarp ar tās preambulā ietvertajām tēzēm. Vājas apņemšanās par izglītības “latviskošanu” naski noairētas un iegūlušas tālākās atvilktnēs. Iespējams, uzskatot, ka tas ir nākamo paaudžu jautājums. Tomēr var izrādīties par vēlu, ja redzam kādas aktivitātes izvērš un kādu politiku realizē viens otrs politiskais spēks.

Nešaubos, ka minētajos septiņos Rīgas mazākumtautību bērnudārzos latviešu grupiņās tiks nodrošināta audzināšana un izglītošana latviešu valodā. Taču tikpat neapšaubāmi ir tas, ka latvietim ir pamats justies savā valstī kā svešā zemē, ja bērna skološana ir pieejama tikai mazākumtautību izglītības iestādē. Patiešām gribas cerēt, ka šī soļa mērķis nav vairot šādu sajūtu.

Ja atmetam jautājuma politiskos aspektus, bet runājam tikai par praktisko pusi, nav saprotams, kāpēc nevar veikt bērnudārzu reorganizāciju atbilstoši situācijai, kad latviešu bērnudārzos akūti trūkst vietu, bet krievu dārziņos ir brīvas vietas latviešu bērnu uzņemšanai. Būtībā ir visi apstākļi tam, lai pamatā parietu uz pirmsskolas izglītību valsts valodā, nepieciešamības gadījumā nodrošinot atsevišķas grupas ar bilingvālu apmācību mazākumtautību bērniem. Tā būtu pareiza lietu kārtība, nevis otrādi. Piepildot mazākumtautību bērnudārzus ar latviešiem, Rīgas dome vienmēr varēs pamatot, kāpēc par katru cenu ir saglabājamas mazākumtautību izglītības iestādes. Un izrādīsies, ka to pastāvēšanā beigu beigās vairāk ieinteresēti būs paši latvieši, nevis cittautieši.

Jālūko, cik plaši tiks izvērsta šī Rīgas domes bērnudārzu politika un vai vēlāk tā netiks attiecināta arī uz skolām. Diskusijā par galvaspilsētas skolu tīkla optimizāciju atbilstoši Izglītības un zinātnes ministrijas kritērijiem Rīgas mērs Nils Ušakovs ne reizi kā piemērus piesaucis vienīgo latviešu skolu Iļģuciemā vai vienīgo latviešu skolu Bolderājā, kuras nāktos slēgt. Tiesa, pašvaldības vadītājs sola šādi nerīkoties. Vismaz pagaidām. Tomēr, ja sekojam loģikai bērnudārza jautājumā, arī latviešu skolēniem taču var atvērt klasītes mikrorajonu mazākumtautību skolās, vai ne?

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Re kā – okupācijas atlieka komentāros jau draud ar pilsoņu karu… Mirs, bet nedosies uz milzīgo laimes zemi, kur viņš nejutīsies “uščemļonnijs”. Suicidāls mazohists.

 2. Grafist, es ticu, ka drīz, pavisam drīz krievu skolas un b/d tiks likvidēti un sāksies liela krievu izceļošana.

  • Дура вы, Астра, если так думаете! Мы такого терпеть не намерены, и за свои права будем бороться! Свои права и права наших детей, мы готовы отстаивать даже с оружием в руках! Хотите гражданской войны? Я готов умереть за свои убеждения! А вы готовы?!

  • Var jau murgot visādi, bet patiesībā notiek otrādi. Vismaz Rīgā.

 3. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS
  CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS

 4. Очередной запланированный наезд на мера. Как привычно и обыденно уже. Сначала устраиваем истерику по поводу нехватки мест в детских садах, а когда мер начинает эту проблему решать, то тут же скандал. Ах, какой ужас, какой шаусмас, латышские дети будут ходить в один и тот же детский сад с русскими детишками. Да как же такое может быть!

  • Ja cilvēciņam ir šovinisma sindroms, tad izlasīt un saprast Satversmes 4.pantu ir grūti. Šajos krievvalodīgajos bērnudārzos administrācija un pārējais personāls, labi ja pāris vārdus zin latviski pateikt. Kāpēc man jāmācās svešvaloda, lai bērnu varētu sūtīt bērnudārzā latvijā???

   • А закон о государственном языке они не выполняют и аплициб соответствующих у них нет?! Так что ли? Кроме всего прочего, в латышские группы набирают и латышский же персонал! Это же естественно. Но реакция у вас показательная. Это значит, по вашему, шовинизм? А как тогда называется обратная ситуация, когда вы заставляете русских детей ходить в латышский детский сад?!

    • Dzīvotu tu tur kar es,tad sen jau runātu latviski. Nevis te lektos savā .. valodā

     • О как! По твоему русский язык это «suņu valodа»?!!! Хочешь получить зеркальный ответ?! Считай, что получил. Да, и с чего ты решил, что я не говорю по латышски, а? Я и писать и говорить могу. Только делаю это тогда, когда это нужно мне, а не по приказу.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+