×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
30. jūnijs, 2017
Drukāt

Kas lika prezidentam pārdomāt? (39)

Foto Valsts prezidenta intervijas laikā ar "Latvijas Avīzi". Foto - Timurs SubhankulovsFoto Valsts prezidenta intervijas laikā ar "Latvijas Avīzi". Foto - Timurs Subhankulovs

Valsts prezidents Raimonds Vējonis vēl maijā intervijā “Latvijas Avīzē” (“Nevajag celt vētru ūdens glāzē”, 17. maijs) visai skeptiski izteicās par tautas vēlēta prezidenta ideju, jo “jāatceras, ka Latvijas Satversmes grozīšanai ir nepieciešamas divas trešdaļas Saeimas deputātu balsu”. “Vai ir iespējams nodrošināt šādu atbalstu vienam vai otram priekšlikumam (Saeimā izveidotās darba grupas Valsts prezidenta pilnvaru iespējamai paplašināšanai un ievēlēšanas kārtības izvērtēšanai. – M. L.)?” šaubījās R. Vējonis.

Bet 22. jūnijā, uzrunājot Saeimu, prezidentam jau bija skaidrs un nepārprotams viedoklis – Valsts prezidentam ir jāpaplašina pilnvaras un prezidents jāievēl visai tautai tiešās vēlēšanās. Kas mēneša laikā iespaidoja šādas pozīcijas nostiprināšanu?

To, ka šī pozīcija ir mainījusies, ievērojuši arī daži deputāti. Piemēram, Inese Lībiņa–Egnere (“Vienotība”), kura strādāja Saeimas darba grupā, sacīja, ka esot pārsteigta par prezidenta Vējoņa nupat Saeimā izskanējušo stingro nostāju. “Mēs analizējām vairākus Valsts prezidenta ievēlēšanas modeļus, un šajā procesā piedalījās arī Valsts prezidenta kancelejas pārstāvji. Taču no viņiem nebija manāms, ka prezidentam Vējonim būtu vēlme ko mainīt līdzšinējā ievēlēšanas kārtībā. Tāpēc esmu pārsteigta par prezidenta runu parlamenta noslēguma sesijā. Tiesa, vajadzētu ņemt vērā, ka koalīcijas līgumā ir iekļauts punkts, kurā norādīts, ka “sadarbības partneri pieņem zināšanai partiju apvienības Zaļo un zemnieku savienības viedokli par atbalstu tautas vēlētam Valsts prezidentam. ZZS deputātu atbalsts minētajai iniciatīvai un attiecīgām izmaiņām normatīvajos aktos netiks uzskatīts par Sadarbības līguma pārkāpumu”. Visticamāk, ka Valsts prezidentam ir izteikta politiska vēlme virzīt šo ideju. Taču jāatzīst, ka tā izskatās pēc tādas kā politiskās spēles, jo Saeimā nav divas trešdaļas deputātu atbalsta šim priekšlikumam, vismaz šajā sasaukumā,” sacīja I. Lībiņa-Egnere.

Ideja par tautas vēlētu prezidentu parādās ik pa laikam – pirms 12. Saeimas vēlēšanām savās programmās to bija ierakstījusi “Saskaņa” un Ingunas Sudrabas partija “No sirds Latvijai”.

Pārsteigumu par prezidenta Vējoņa pēkšņi radušos stingro nostāju tautas ievēlēta prezidenta jautājumā izrādījusi arī Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāja Solvita Āboltiņa (“Vienotība), norādot, ka prezidentam kā Nacionālās drošības padomes vadītājam labi zināms, ka pastāvošajos ģeopolitiskajos apstākļos tautas vēlēts prezidents potenciāli varētu radīt draudus valstī.

R. Vējonis gan neuzskata, ka viņš esot mainījis savu nostāju, jo pieminētajā intervijā “Latvijas Avīzē” esot paudis, ka, mainot ievēlēšanas kārtību, būtu jāmaina prezidenta pilnvaras. “Latvijā pietrūkst politiskās gribas atsevišķos jautājumos iet uz priekšu, mēs vairāk skatāmies uz to, vai tiks vai netiks kādā brīdī kāda politiskā partija ievēlēta vai neievēlēta, ņemot vērā atbildības sfēras, par kurām politiskā partija ir uzņēmusies atbildību. Tas ir pamatjautājums. Tāpēc es savā runā (Saeimā, 22. jūnijā. – M. L.) izteicu priekšlikumu, ja parlamenta un valdības kopdarbībā nav iespējams strauji virzīties uz priekšu tajos jautājumos, kuros sabiedrība pieprasa reformas, tad būtu jāpārskata gan Valsts prezidenta, gan Ministru prezidenta ievēlēšanas kārtība un funkcijas, ko viņi veic. Tad šādā kopdarbībā starp Valsts prezidentu un Ministru prezidentu varētu ātrāk pieņemt svarīgus lēmumus,” vakar sacīja prezidents pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Māri Kučinski. Bet, runājot par šaubām, ka ģeopolitiskie apstākļi nav piemēroti, lai Valsts prezidentu vēlētu tauta, Vējonis atzina: “Tad jau pirmām kārtām mums vispār ir jāatceļ vēlēšanas, ja parādās draudi. Mums katras vēlēšanas, kā rāda prakse Eiropā un pasaulē, var radīt kaut kādas šūmēšanās iekšpolitiski kādā valstī. Tāpēc vēlētājiem ir aktīvi jāiesaistās vēlēšanās, lai mēs nobalsotu par vienu vai otru politisko partiju, vienu vai otru kandidātu, nevis izvairīties no vēlēšanām. It kā sodot, ja nav kaut kas noticis tā, kā es gribētu, es neiešu vēlēt, es parādīšu tiem politiķiem savu attieksmi. Manuprāt, attieksmes parādīšana ir tieši tajā, ka jāpiedalās vēlēšanās, lai izteiktu savu viedokli, balsojot par vienu vai otru politisko spēku vai vienu un otru personu. Bet mūžīgi piesaukt ģeopolitiskos draudus, manuprāt, nav pamatoti, jo viss atkarīgs no mums pašiem, cik mēs aktīvi iesaistāmies vai neiesaistāmies vēlēšanās.”

Ringolds Balodis (bezpartijiskais, ievēlēts “No sirds Latvijai”), kura vadībā divus gadus strādāja pieminētā darba grupa, secināja, ka sakritība neesot nejauša, jo prezidents savu viedokli pauda pēc tam, kad tika publiskots darba grupas atzinums. “Jāņem vērā, ka galarezultātu var ietekmēt tikai Saeima, nevis prezidents. Arī iepriekšējie prezidenti ir iesnieguši parlamentam priekšlikumus par prezidenta institūcijas stiprināšanu, bet tie visi ir iegūluši papīrgrozā. Pašreizējā brīdī situācija ir interesanta ar to, ka pats parlaments (darba grupā bija iekļauti visu Saeimas frakciju pārstāvji) ir izstrādājis priekšlikumus, kā palielināt prezidenta leģitimitāti un kā būtu ievēlams prezidents,” sacīja Balodis.

Pievienot komentāru

Komentāri (39)

 1. Vēlētājiem, arī latviešiem, kuri Rīgas domā ievēlēja Ušakovu, kā nelojāliem valstij, vispār jāatņem vēlēšanu tiesības.
  Ievēlēs taču par prezi. kādu ebreju, viņš salaidīs ragos visas nācijas kas dzīvo LV, pats pa to laiku paliks vēl bagātāks. Tas taču izsenis tā bijis.

 2. Kā tur bija, kā tur būs?
  Vai mūsu kungi izjāj mūs?
  Kam fanfāras mums taurēs pūst
  Ja valsts kā zivs no galvas pūst.

 3. Tā notiek un 3 A dotais ”pēdējais kretīns” ir amatā? Skumīgi. Kur Latvijas valsts?

 4. Vairs nestrādā Latvijas bet gan zało čekistu labā kuri kopā ar saskaniešiem dara visu lai atdotu Latviju atpakał Krievijai.

 5. Jocīgs jautājums, – saimnieki t.i. trīs A politbirojs izvēlējās un apstiprināja kandidatūru

 6. Vējoņa “argumenti” vairāk atgādina vienkāršu demagogiju bez kaut kāda pamatojuma.

 7. Vēls vakars. Zvans uz Vējoņa mājām, pauze un pāris vārdi…noliek. Vējonis noliek klausuli. Smagi nopūšas.

 8. Veejoni,vai arii Juus izpildiet oligarhu uzdevumus?

 9. Oligarhu ieliktenis

 10. + SC = back to the U.S.S.R!

 11. Manevrs novērst uzmanību no oligarhu lietas tālākās gaitas! Skaidrs, ka dabūjis Aivariņa NORĀDĪJUMUS un ieteikumus!
  NEKĀDĀ GADĪJUMĀ TAGAD NEVAR BŪT TAUTAS VĒLĒTS PREZIDENTS!!????? KURI TAD IR TĀ TAUTA?? ? Tauta, kuras pārstāvji bez iedziļināšanās nobalsoja par Rīgas mēru un GKR??? Tikpat VIEGLI nobalsos par ”TAUTAS VĒLĒTU” prezidentu, kura skatiens būs vērsts uz Krieviju un tālākais gājiens skaidrs bez komentāriem! Vējonis pats NEDOMĀ, VIŅAM PAVĒL RUNĀT, JO ZZS, SC MĒRĶIS JAU SEN SKAIDRS – VARA LATVIJĀ!!! Lūk, KĀPĒC Aivariņam vajadzīga tik LIELA NAUDAS LĀDE!

 12. Dażi iespējamie iemesli:
  1. Pievērst sev uzmanību
  2. Novērst uzmanību no oligarhu sarunām
  3. Cerībā, ka pašu ievēlēs

 13. Kamēr vēlēšanu biļetenus neparskaitīs 3 x, bet skaitīs tikai 1 reizi ,ieinteresētie cilvēki varēs droši ”pārskaitīties’,jo, redz, cimdariņš saka ka cilvēciskais faktorsier attaisnojums blēdībām, tad var rīkoties arī gan izņemot attiecīgu skaitu biļetenu no bojatam kastēm un to vieta ieliekot maskavasrokas vajadzīgos,iepriekš sagatavotos biļetenus, mes varam ievelet kaut vai binladenus, ne tikai niliņus

 14. Manevrs uzmanības novēršanai no oligarhu valsts sagrābšanas, kuras instruments ir pats prezidenta kungs. Lūk manas domas.

  • kuri tad tev ir tie “oligarhi”, kuri šobrīd realizē tavas valsts “sagrābšanu”? Izskatās, ka neorientējies ne laikā, ne telpā, + “tavas” domas, nu, nemaz nav tavas, vien pakaļmuļķošanās vispārējai histērijai.

  • Tas ir lembergs, kurš komandē ZZS, prezidentu un premjeru. Precīzi, kā sarunāja ar šleseru un urbanoviču. Tādas tās manas domas.

 15. Vējonim laikam uzradies labs sponsors- Šleseru ģimene, kas nodrošinās ietekmīgu reklāmas kampaņu.

 16. PLESKAVAS DESANTNIEKS Atbildēt

  tas viss ir oligarhu bailes un nepatiksanas ,ka ari mamikina neievelesana ES velesanas.lembergs “nomazgaja galvu” vejonim un te nu ir rezultats.vai tad visus sos gadus lembergs par velti maksaja stipendiju un tgad lembergam paradit figu-tas nu butu par daudzi.oligarku sarunas jau apspriez visa ES,to labi saprot lembergs,tapec jau tracis liels.

 17. Pleskavas desantnieka delinam “nostaja” nav un nevar but,pirmkart absoluta intelegences trukuma del,un pats galvenais ka vinam ir jaizpilda ” zalo zemnieku” un vinu sabiedroto kremla cekistu politiskas apvienibas,ES un NATO Valsti Latvija,Vienota Launuma Imperija & GKR & Bela Russ paveles.Zalo un sarkano cekistu kandidats ES un NATO Valsts Latvijas Prezidentam nebus ne Mamikins ne Zdanoka vai kremla cekistu maratonskrejejs,bet maskesanas nolukos “latvietis”, NATO ienaidnieks no Puzes bunkura.

  • NATO un EU labi zina kas ir kas . Tapec ZZS ir jastrada uz Briseli un kremli . Kremli un NATO ir kompromats . BET Briselei nauda.

 18. Vējš taču arī nepūš visu laiku vienā virzienā .Ja ņem vērā pašvaldību vālēšanas,tad lielai daļai vēlētāju galvā ir tikai sapuvuši salmi un tādi lai vēl prezidentu. Galu galā kādu ievēlēs saeimi ,tāds arī būs prezidents. Vai toir grūti saprast?

 19. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Ja konkrēti- prezidentu, iespējams, ka var vēlēt arī tauta, taču vispirms ir tieši no starptautiski atzītu juridisku likumu spēka jādefinē – Kas ir Latvijas tauta? Vai tie ir, un pirmkārt, arī šeit iepludinātie kolonizatori, ekonomiskie bēgļi, jau 70 gadus dzīvojošie nepilsoņi, viņu atvases un tie, kuri svin savus “svētkus” sakarā ar Latvijas okupāciju un paverdzināšanu 50 gadu garumā?!
  Par šīm lietām ir jārunā skaidri, precīzi, neko nenoklusējot, nemīkstinot, neuzlabojot un neizpatīkot ne minētajām ļaužu kategorijām, ne viņu saimniekam kremlī!
  Nacionāli domājošs prezidents ir mūsu (latviešu) tautas izdzīvošanas galvenais priekšnoteikums un atliek tikai “tautai” ievēlēt savu prezidentu un nebūs vairs Latvijas! Pleskavas dēls to nesaprot?

  • Ļoti pareizi.

   • Pareizi. Latvijas Valsts prezidentu varētu vēlēt Latvijas tauta – 1918. gada 18. novembrī dibinātās Latvijas Republikas pilsoņi (ne kopš 90. gadiem naturalizētie) – tad, kad šo pilsoņu – Latvija tautas – ievēlētā Saeima būtu pieņēmusi attiecīgu Satversmes grozījumu.

  • ļoti, ļoti pareizi;) Atbildēt

   Un tauta ievēl Raimondu Paulu, Māru Zālīti, Uldi Dumpi un tml.;)

   • Tad, kad būs atjaunota Latvijas Republika, veicot dekolonizāciju un deboļševizāciju, tas nebūs drauds, kā ir tagad. Pauls – diez vai kandidētu. Zālīte – kādi iebildumi? Viņa vēl 90. gadu beigās iebilda pret nekontrolētu pilsoņu loka paplašināšanu (1998. gada referendumā). Uldis Dumpis nez vai vispār kandidētu, lai gan godavīrs. Visticamāk, tiks izvirzīti un ievēlēti ievērojami sabiedriski darbinieki ar zināmu sabiedriskā un politiskā darba pieredzi un redzamu ieguldījumu šajā laukā.

 20. Pārsteigumu par prezidenta Vējoņa pēkšņi radušos stingro nostāju tautas ievēlēta prezidenta jautājumā izrādījusi arī Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāja Solvita Āboltiņa (“Vienotība), norādot, ka prezidentam kā Nacionālās drošības padomes vadītājam labi zināms, ka pastāvošajos ģeopolitiskajos apstākļos tautas vēlēts prezidents potenciāli varētu radīt draudus valstī.Tad jau LIETUVAS PREZIDENTE KURU IEVELEJA TAUTA ARI RADA GEOPOLITISKUS DRAUDUS aboltinata esi tu kas rada geopolitiskus draudus un ielidi ka nekauna saeima kad visi tevi bija IZSVITROJUSI.

 21. Prezidenta izstrādājums.

 22. Vai lielais stūrmanis grib demonstrēt savu māku strādājo tvētras laikā ūdens glāzē?

 23. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  manuprāt virsrakstā ir ieviesusies kļūda! Vienkārši bija jābūt: .. Kas lika prezidentam?”

 24. To jau lēma 3 A un tam šestjorkai atļāva runāt…

 25. varbuut vajag uztaisiit shito manaa balsii. protams neviens nevēlas diktatoru, bet nevēlas arī marioneti prezidenta vietā.

Draugiem Facebook Twitter Google+