Foto: SHUTTERSTOCK

Kas mantos garāžu? 0

Mierā un saticībā ar vīru nodzīvojām 52 gadus, diemžēl decembrī mans vīrs aizgāja mūžībā. Uz vīra vārda zemesgrāmatā ierakstīta un privatizēta kooperatīva garāža. Mums ir dēls un mazdēls. Aizgāju pie garāžu priekšsēdētāja un prasīju, lai garāžu pārraksta uz dēla vārda. Priekšsēdētājs teica, ka garāža ir mana vīra īpašums un ka pēc sešiem mēnešiem ir jāvēršas tiesā. Mazdēls un es uz garāžu nepretendējam. Sava vecuma dēļ nezinu, kur iet un ko darīt. Cik tas varētu izmaksāt? S. KOZLOVSKA RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Civillikumā teikts, ka mantinieki manto pēc likuma, ja nav mantojuma līguma vai testamenta vai ja tie nav spēkā. Tas, visticamāk, attiecas arī uz šo gadījumu – tātad mantošana notiek pēc likuma, un pirmās šķiras mantinieki esat jūs un dēls. Mazdēls uz mantojumu pretendēt nevarēs, jo viņa tēvs ir dzīvs. Ja garāža iegūta laulības laikā, jums kā laulātajai pienākas 3/4 domājamās daļas no tās, savukārt dēls varēs saņemt mantojumā 1/4 domājamās daļas.

Atgādinām, ka likums mantošanas kārtības ziņā izšķir četras likumisko mantinieku šķiras (plašāk par to stāstījām 4. aprīļa žurnālā). Zemākas šķiras mantinieks (ja vīram vēl ir citi radinieki, piemēram, māsa) nemanto, ja savu gribu mantot izteicis kāds augstākas šķiras mantinieks. Laulātais manto no mirušā neatkarīgi no tā, kāds mantisko attiecību veids pastāvējis starp vīru un sievu laulības laikā, t. i., vai jums bija laulības līgums vai ne. Tātad jums kopā ar dēlu jādodas pie jebkura notāra, kas praktizē apgabalā, kur bija jūsu vīra pēdējā deklarētā dzīvesvieta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Notariāta likums paredz, ka zvērināts notārs mantojuma lietu uzsāk pēc tam, kad saņemts mantošanas iesniegums. Šie dokumenti mēdz būt dažādi, bet šajā gadījumā jums jāiesniedz mantošanas iesniegums par mantojuma atraidīšanu, t. i., atteikšanos no mantojuma, savukārt dēlam – par apstiprināšanu mantojuma tiesībās.

Mantošanas iesniegumam jāpievieno:

• miršanas apliecība;

• pierādījumi par mantojuma atstājēja pēdējo deklarēto dzīvesvietu;

• mantojamās mantas saraksts ar novērtējumu;

• pierādījumi, kas apstiprina iesniedzēja tiesības mantot;

• ziņas par visiem zināmajiem mantiniekiem.

Pēc tam, visticamāk, notārs laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” publicēs sludinājumu, kurā uzaicinās pieteikties visus, kuriem ir tiesības uz mantojumu. Uzaicinājuma termiņu, ja likumā nav paredzēts citādi, nosaka zvērināts notārs pēc saviem ieskatiem, taču tas nedrīkst būt īsāks par trim mēnešiem no uzaicinājuma publicēšanas dienas. Tikai pēc tam dēls saņems mantojuma apliecību un kļūs par garāžas īpašnieku.

Ja vīram bija vēl citi īpašumi, piemēram, noguldījumi bankā, dzīvoklis u. c., jūs varat turpat pie notāra, neatsakoties no savas daļas, sadalīt tos savā starpā ar dēlu. Par šā procesa kopējām izmaksām gan iesakām pirms tam konsultēties ar notāru, pie kura esat nolēmuši doties.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.