×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
24. aprīlis, 2017
Drukāt

“Man atņēma bezdarbnieka statusu, jo divreiz atteicos no it kā piemērota darba.” (15)

bezdarbniek_LETA

Man atņēma bezdarbnieka statusu, jo divas reizes atteicos no it kā piemērota darba piedāvājuma. Kādas instrukcijas nosaka šo piemērotību? Man piedāvāja tikai mazkvalificētu darbu par minimālo algu, bet pēc profesijas esmu mežkope, varētu strādāt arī par sekretāri-lietvedi. Ar apkopējas aldziņu nevarēšu iztikt ne es pati, ne uzturēt savu nepilngadīgo bērnu. AIJA BABĪTES NOVADĀ

Tiesiskais regulējums

Reģistrējoties bezdarbnieka statusam, persona apņemas veikt konkrētus pienākumus, lai atrastu darbu. Ja bezdarbnieks atsakās no piemērota darba piedāvājuma divas reizes, tad atbilstīgi Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma 12. pantam tas ir iemesls bezdarbnieka statusa zaudēšanai.

Cilvēka piemērotību konkrēta darba veikšanai Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) speciālisti nosaka pēc Ministru kabineta noteikumiem Nr. 75 “Noteikumi par aktīvo nodarbinātības pasākumu un preventīvo bezdarba samazināšanas pasākumu organizēšanas un finansēšanas kārtību un pasākumu īstenotāju izvēles principiem”.

Bezdarbniekam piemērotu darbu piedāvā, ņemot vērā viņa profesionālo sagatavotību, – ar nosacījumu, ka pirmos trīs mēnešus no bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas tiek piedāvāts darbs profesijā, kurā viņš iepriekš strādājis vai ieguvis izglītību, vai zemākas kvalifikācijas darbs, ja bezdarbnieks izteicis tādu vēlmi. Nākamajos trīs bezdarbnieka statusa mēnešos personai var piedāvāt arī zemākas kvalifikācijas darbu, savukārt atlikušajos bezdarbnieka statusa mēnešos var piedāvāt mazkvalificētu darbu.

Alga un vēl citi nosacījumi

Piedāvātās algas apmērs uzskatāms par atbilstīgu, ja pirmajos trīs bezdarba mēnešos tas nav mazāks par vidējo atalgojumu konkrētajā profesijā pēc Valsts ieņēmumu dienesta publicētajiem datiem.

Nākamajos bezdarbnieka statusa mēnešos atalgojums var būt arī mazāks, bet ne mazāks par valstī noteikto minimālo mēneša darba algu.

Ja bezdarbnieks vienlaikus ir strādājis vairākās profesijās, tiek ņemti vērā dati par vidējo atalgojumu profesijā, kurā tiek piedāvāta brīvā darba vieta. Ja bezdarbnieks iepriekš nav strādājis un iepriekšējie darba ienākumi nesasniedz valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēru, bet viņš ir ieguvis profesionālo izglītību, bijis pašnodarbinātās personas statusā vai reģistrējies Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs, kā arī ja no bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas ir pagājuši seši mēneši, tad atbilstīgs darba algas apmērs skaitās valstī noteiktā minimālā mēneša darba alga.

Paredzēts, ka piedāvātajai darbavietai jābūt sasniedzamai no personas deklarētās dzīvesvietas, ceļā pavadot ne vairāk par 1,5 stundām vienā virzienā.

Tiek ņemtas vērā arī bezdarbnieka reālās iespējas sākt strādāt konkrētajā darba vietā, proti, apstākļi, kas nav atkarīgi no bezdarbnieka gribas un kavē darba tiesisko attiecību uzsākšanu, piemēram, jāpieskata bērns, kas nav sasniedzis vecumu, no kura uzsāk sagatavošanu pamatizglītības ieguvei, un pašvaldība nav nodrošinājusi pieskatīšanas pakalpojumu, vai jākopj persona ar invaliditāti. Šie apstākļi bezdarbniekam ir jāapliecina ar kompetentas iestādes izziņu.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  > šajā pašreizējā MZ SILES “valstī” krampjaini agonējošajos masmēdekļos (t.sk. la-vīzē u.c. taml. necilās w-bedrēs) bezcerīgi truli parazitējošajiem PRETLIKUMĪGU CENZŪRU piekopjošajiem administratīvajiem izpildfunkcionāriem (u.c. taml. nožēlojami juridiski analfabētiskiem “lielākajiem kretīniem”)

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C.E.N.Z.Ū.R.A ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

 2. ja tevi paši nemeklē darba devēji, tad tu esi nulle, slikti mācījies, tevi nezin tava asociācija u.t.t. dirnēt augstskolas nenozīme izglītību
  labus kadrus izķer
  neticu, ka spēsi būt arī apkopēja, es neņemtu tādu darbā

 3. Par ko šeit Aijai pārmet daži komentētāj?viņa saņem bezdarbnieka pabalstu,kas nodokļu veidā tika atvilkts no viņas algas,un kāpēc Aija nevarētu šo laiku izmantot un to saņemt,ja viņa to pati no savas algas maksājusi?!A te pāris vergu dvēseles ,kas tik ķērc–KA TIK DARBS,KA TIK DARBS,ŠTRUNTS PAR ALGU!

  • pat ļoti pamatoti pārmet, jo nodokļus maksājam visi, bet pabalstu saņem tikai bezdarbnieki. Un ko tad, ja pēc kundzes domām piemērota darba nekad nebūs? Protams, maz apmaksats darbs nav diez kas labs, bet no kaut kā taču ir jāsāk

 4. kā var iztikt no minimālās algas, ja tā ir zemāka par iztikas minimumu ???

 5. Pareizi – Aija no Babītes sēdēs mājā, bet Maija no Babītes ies strādāt par mazu algu, jo viņai jānopelna alga sev, iztikšana savai nepilngadīgajai meitai … un vēl pabalsts Aijai no Babītes un viņas nepilngadīgajai meitai.

 6. Kauns! Sēž sabiedrībai uz kakla, bet no darba atsakās – šī esot par smalku!

 7. Un ko Aija gaidīja? Ka viņai piedāvās darbu ministrijā? Jādomā ar galvu, ja nav ko ēst, tad iesi un strādāsi, nevis degunu grozīsi

  • Jā, ministrijā jau tu bezdi 8 stundas bezdarbībā, tagad kāda grib tevi no siltās vietiņas izkonkurēt ! 🙂 🙂

 8. cilvekam piedavā darbu, bet viš rauc degunu un saka ka labak dzivos no pabalstiem. pēc tam sūdzas ka izmet no bezdarbniekiem. brīžiem mani pārsteidz cilvēku “stulbums”nu ja tev nav ko ēst tad ņem ko dod, gaidi kad visu uz paplātes pienesīs-darbu profesijā ar bagātigu algu un ideālu priekšnieku piedevām?
  ko tagad valstij darit ja tavu profesiju nevienam nevajag? uzturet līdz mūža galam?

Draugiem Facebook Twitter Google+