“Man atņēma bezdarbnieka statusu, jo divreiz atteicos no it kā piemērota darba.” 15

Man atņēma bezdarbnieka statusu, jo divas reizes atteicos no it kā piemērota darba piedāvājuma. Kādas instrukcijas nosaka šo piemērotību? Man piedāvāja tikai mazkvalificētu darbu par minimālo algu, bet pēc profesijas esmu mežkope, varētu strādāt arī par sekretāri-lietvedi. Ar apkopējas aldziņu nevarēšu iztikt ne es pati, ne uzturēt savu nepilngadīgo bērnu. AIJA BABĪTES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Tiesiskais regulējums

Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Reģistrējoties bezdarbnieka statusam, persona apņemas veikt konkrētus pienākumus, lai atrastu darbu. Ja bezdarbnieks atsakās no piemērota darba piedāvājuma divas reizes, tad atbilstīgi Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma 12. pantam tas ir iemesls bezdarbnieka statusa zaudēšanai.

Cilvēka piemērotību konkrēta darba veikšanai Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) speciālisti nosaka pēc Ministru kabineta noteikumiem Nr. 75 “Noteikumi par aktīvo nodarbinātības pasākumu un preventīvo bezdarba samazināšanas pasākumu organizēšanas un finansēšanas kārtību un pasākumu īstenotāju izvēles principiem”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bezdarbniekam piemērotu darbu piedāvā, ņemot vērā viņa profesionālo sagatavotību, – ar nosacījumu, ka pirmos trīs mēnešus no bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas tiek piedāvāts darbs profesijā, kurā viņš iepriekš strādājis vai ieguvis izglītību, vai zemākas kvalifikācijas darbs, ja bezdarbnieks izteicis tādu vēlmi. Nākamajos trīs bezdarbnieka statusa mēnešos personai var piedāvāt arī zemākas kvalifikācijas darbu, savukārt atlikušajos bezdarbnieka statusa mēnešos var piedāvāt mazkvalificētu darbu.

Alga un vēl citi nosacījumi

Piedāvātās algas apmērs uzskatāms par atbilstīgu, ja pirmajos trīs bezdarba mēnešos tas nav mazāks par vidējo atalgojumu konkrētajā profesijā pēc Valsts ieņēmumu dienesta publicētajiem datiem.

Nākamajos bezdarbnieka statusa mēnešos atalgojums var būt arī mazāks, bet ne mazāks par valstī noteikto minimālo mēneša darba algu.

Ja bezdarbnieks vienlaikus ir strādājis vairākās profesijās, tiek ņemti vērā dati par vidējo atalgojumu profesijā, kurā tiek piedāvāta brīvā darba vieta. Ja bezdarbnieks iepriekš nav strādājis un iepriekšējie darba ienākumi nesasniedz valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēru, bet viņš ir ieguvis profesionālo izglītību, bijis pašnodarbinātās personas statusā vai reģistrējies Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs, kā arī ja no bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas ir pagājuši seši mēneši, tad atbilstīgs darba algas apmērs skaitās valstī noteiktā minimālā mēneša darba alga.

Paredzēts, ka piedāvātajai darbavietai jābūt sasniedzamai no personas deklarētās dzīvesvietas, ceļā pavadot ne vairāk par 1,5 stundām vienā virzienā.

Tiek ņemtas vērā arī bezdarbnieka reālās iespējas sākt strādāt konkrētajā darba vietā, proti, apstākļi, kas nav atkarīgi no bezdarbnieka gribas un kavē darba tiesisko attiecību uzsākšanu, piemēram, jāpieskata bērns, kas nav sasniedzis vecumu, no kura uzsāk sagatavošanu pamatizglītības ieguvei, un pašvaldība nav nodrošinājusi pieskatīšanas pakalpojumu, vai jākopj persona ar invaliditāti. Šie apstākļi bezdarbniekam ir jāapliecina ar kompetentas iestādes izziņu.