×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
9. februāris, 2015
Drukāt

Juka Rislaki: Kas notiek Latvijas skolās ar starptautiskās politikas apguvi? (26)

Foto - Dainis BusmanisFoto - Dainis Busmanis

Juka Rislaki

Braucu vilcienā un nevarēju nedzirdēt blakus kupejā sēdošo skolēnu sarunu, kas risinājās krievu valodā. Pēc kāda laika sapratu, ka viņi mācās latviešu skolā un ir kvēli Putina aizstāvji.

Nezinu, vai šie jaunieši jebkad bijuši Krievijā. Domājams, ka vai nu viens, vai abi vecāki ir krievi, un savu informāciju par kaimiņvalsti viņi guvuši no vecākiem, Krievijas TV kanāliem un dažādiem interneta portāliem, kas propagandē Krievijas viedokli par notiekošo Ukrainas austrumos un ne tikai. Viņi ir redzējuši arī Krievijas pārstāvjus – gan “Jaunā viļņa” zvaigznes, gan uzturēšanās atļauju ieguvējus, kuri, tiesa, nocietinājušies savās privātmājās vai Rīgas centra daudzstāvu ēkās.

Man radās jautājums: kas īsti notiek Latvijas skolās, arī tajās, kur mācības norit latviešu valodā? Vai skolotāji pārrunā ar skolēniem aktuālus jautājumus, vai skolotājiem ir pietiekami priekšzināšanu tam? Kādi eksperti viesojušies skolās? Vai kādam bijusi vēlēšanās izpētīt Latvijas skolēnu uzskatus, un kādiem medijiem viņi seko? Vai eksistē kāda informācijas pro­gramma? Vai skolās māca sekot plašsaziņas līdzekļiem un izprast, cik objektīvi tie ir?

Piemēram, Izglītības ministrijas oficiāla informācijas programma acīmredzot novestu pie tā, ka Krievija starptautiskos forumos atkal paziņotu, ka Latvija mazgā minoritāšu smadzenes un nodarbojas ar Gebelsa cienīgu propagandu.

Tā vietā varbūt vajadzētu pārdomāt, ka vismaz vidusskolās un ģimnāzijās šad un tad varētu uzaicināt ārpolitikas pētniekus un žurnālistus, kuri nodarbojas ar starptautiskajiem jautājumiem, tāpat arī latviešu diplomātus, kas strādājuši ārzemēs. Mācību stundās, kam vajadzētu būt regulārām, skolēnus vajadzētu iepazīstināt, piemēram, ar Austrumeiropas politikas pētījumu centra materiāliem.

Mēdz teikt – kāda jaunatne ir šodien, tāda tauta būs rīt.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Cilveks dzivo uz zemes, neatkarigi kur Latvija, Krievija.Valsts institutiem ir jarada apstakli lai butu darbs, drosiba valsti,un ta lalak,bet kad valsti ir bezdarbs,valsti izpardot un daudz citas nelaimes,vari stastit par visadiem labumiem, vienalga to patriotisma neparveidosi.,ipasi ja stasta par labajiem rietumie un sliktiem austrumiem.

 2. Kāda politika ir Fazeram un Hesburgeram? Likvidēt vietējos.

 3. Kādu tad latviešu tautas vēsturi skolās varētu pasniegt? Labāk klusēt, citādi vēl nāktos stāstīt par Latviešu strēlnieku bataljoniem – citēt K.Skalbes sacerēto uzsaukumu pirms 100 gadiem:
  “Pulcējaties zem latviešu karogiem!”
  …Un mēs neesam vieni: dienu no dienas, plecu pie pleca, mēs cīnāmies kopā ar diženo krievu tautu. Ticiet Krievijas nesalaužamai varenībai, ticiet latviešu tautas gaišai nākotnei! Lai tad pulcējamies zem savas tautas karoga, zem divgalvainā ērgļa spārniem.

 4. Kāda politiskā izglītošana,ja Latvijā pat latviešu tautas vēsturi skolās neapgūst……

 5. Vispirms loģiski mēģiniet jaunatnei kāpēc godā ir celti aktīvākie padomju okupantu darboņi,kādēļ ar varas makti jaunatni inde ar komunista,Ļeņina prēmijas laureāta,okupantu apmaksatā ideologa slavināšanu un popularizēšanu.Šāda politika ved uz nacijas iznīcināšanu un Krievijas ietekmes nekontrolejamu pieaugumu.

 6. Ļoti labs un ļoti vietā J.Rislaki kunga jautājums. Izlasīju komentārus un visiem jāpiekrīt. Bez tam tas nav joks, ka daļa no sabiedrības tiešām uzskata – ko tie amerikāņi visur bāž savu degunu, lai taču netraucē Putinam cīnīties ar fašistiem un benderoviešiem. Visšausmīgākais ir tas, ka neilgā laikā sastapu četrus tādus un to pauž it kā izglītoti cilvēki.Tas norāda, ka skolās šādām, valsts politiku skaidrojošām, stundām jānotiek!
  Tad vēl domāju, kā saprast Nila Muižnieka aicinājumu savus vēsturiskos notikumus un situāciju tiem cilvēkiem, kuri Latvijā to nesaprot, skaidrot viņiem saprotamā valodā. Es secināju, ka tas mums jādara krievu valodā. Vai tiešām neesam jau diezgan krieviski runājuši – no okupācijas līdz pat šai dienai.?!

  • latvietis parastais Atbildēt

   vispār nostāja ir mazliet savādāka nekā tu pasniedz. nostāja ir- ja amiši nebutu uzsākuši operāciju” maidans” ar plānu sagrābt ukrainu un krimu sev, tad kremlim nevajadzetu sākt pretdarbibu un ukraiņiem tagad nebutu jābut par poligonu kur 2 lielvaras noskaidro attiecibas

 7. latvietis parastais Atbildēt

  musu mediji atspoguļo oficiālo nostāju, un tādu protams grib iedzit ari skolnieku prātos, taču ukrainā nav tādas pareizās puses kur nostāties. tur ir pilsoņu karš, pat ja precizak tad karš starp 2 oligarhu grupejumiem, kur vienu pusi stutē kremlis, otru amerika, bet nevienai ne otrai nav 100% taisniba

  • Kā tev ienāca prātā izvēlēties tik neatbilstošu niku ? Tu neesi nekāds parastais latvietis , bet labākā gadījumā – latviešu pabira vai kolorādo lentenis .

 8. daudzi latvieši ir putina piekritēji, iespējams, arī skolotāji. Tā ir katastrofa, padomju mantojums. Bieži dzirdu, ka TAJOS laikos bija labāk.

  • latvietis parastais Atbildēt

   vienkārši ari daudzi latvieši domā ar savu galvu nevis tik klausās rietumnieku propogandas melus un tic uz vārda jo lamā taču krievus, ko paši necieš. taisniba jau reti kuru intresē. tu parunā ar vienkāršiem ukraiņiem kas te caurbraucot, vai ekskursijās atbraukuši un sapratisi cik tālu no patiesibas ir musu mediju stāstitais

 9. Jā, atceros padlaikos bija politinformācija katru nedēļu, kur stāstīja, ka PSRS cīnoties par “miru mir”. Tiešām varētu gan uz skolām uzaicināt ar skolēniem runāt spējīgus pētniekus vai žurnālistus. Taču tikai ne tādus kā, teiksim Olivers vai kā viņu tur sauc no tvnet, kuram laikma eksistē tikai 2 krāsas uz pasaules – kreivs un latvietis.

 10. Var jau izteikt izbrīnu un neizpratni par to starptautiskās politikas apguvi skolās un patriotisko audzināšanu skolās. Un normāli domājot mēs tiešām nespājam atrast argumentus, kādēļ šodien, kad pagājis jau gandrīz gadsimta ceturksnis “brīvajā Latvijā”, šeit arvien vēl brīvi plosās kremļa propoganda un notiek masveida cilvēku prātu zombēšana ar prokrieviskā šovinisma idejām. Mēs to nespējam saprast un nespēsim tik ilgi, kamēs resapratīsim, ka nekāda brīvība īstenībā Latvijai un latviešu tautai nav iedota. Padomju vara nav kritusi. Tā ir tikai pārveidojusies, pielāgojusies kapitālistiskajam ekonomikas modelim. Un arī šodien, daudzpartiju sistēmas aizsegā Latvijā faktiski valda prokremlisks, internacionāls padomju režīms. Tikko mēs to sapratīsim, tā viss nostājas savās vietās un par notiekošo vairs nav ne izbrīna, ne neizpratnes.

 11. Aktuāls jautājums. Domāju, mūsu skolotāji šīs problēmas risināšanai ir par “švakiem”. Taču kaut kas jādara. Pie tam steidzīgi. Pad. laikos, kad mācījos vidusskolā (1958 – 1962.g.), kad socialisms bija uzvarējis ” pilnīgi un galīgi”, mums smadzenes turpināja skalot visai intensīvi. Periodiski, 2-3 reizes gadā, pat ieradās no Maskavas žurnālisti-starptautisko notikumi komentētāji. Kā zināms, pad. laikos žurnālistus lepni sauca par ” ideoloģiskās frontes kaujiniekiem”.
  NB!!! Piektdien, 6.februāri, plkst. 21:45, trolejbusa Nr. 5 salonā personīgi redzēju divus ” zaļos cilvēciņus”: vienam bija 45-50g., otrajam 35-40.g. Uzģērbts komuflāžas apģērbs, pie krūtīm spīdīga metāla nozīme, uz kreisās piedurknes uzšuve ar Krievijas heraldikas zīmēm, galvām šķībi uzlikta kazaku popaha ar baltu elipsveidīgu kokardi un divgalvaino ērgli centrā. Piezīmēšu, no 01.02.2015. Baltkrievijā “zaļā cilvēciņa” parādīšanās nozīme kara pieteikumu…. Un kā ir pie mums?

 12. Man radās jautājums: kas īsti notiek Latvijas skolās, arī tajās, kur mācības norit latviešu valodā? Vai skolotāji pārrunā ar skolēniem aktuālus jautājumus, vai skolotājiem ir pietiekami priekšzināšanu tam?

  Visdrīzāk – nē! Jo vārda brīvība tiek saprasta arī ar to, ka nevar uzsspiest savu viedokli citiem.

 13. Diemžēl katru dienu nāk jauns skandāls kas saistīts ar valsts nozagšanu ,krāpšanos lielos apmēros,tiesnešu un prokuroru piekukuļošanu un cirku KHAB.Kā uz šī fona kāds par pilnu ņems Latvijas ,,veiksmes stāstu,,?

 14. aug 5 kolonnas kriavnacistiskie čūskulēni !

 15. latviešiem nav mugurkaula Atbildēt

  Visas skolas jau sen vajadzēja pārslēgt uz valsts valodu. Nekādu okupantu ievesti aparteīdu te nevajag.

 16. “Latvijas sabiedrība ir izveidojusies par dziļi netaisnīgu sabiedrību,….” Vita Matīsa, Docteur e Sciences Politiques Université de Genève (UNIGE), Skolotāju kongress 2009.
  ================================================================
  Skolotāji, eksperti u.c. propagandisti var stāstīt un stāstīt, taču oligarhus, kampējus un eirokrātus tik un tā mazākums atbalstīs. Starp citu, 1940.g. 17. – 19. jūnijā, kad Latvijā aplenkuma stāvokli K.Ulmaņa valdība izsludināja, tad Latvijas pilsētās maz redzēja 15.maija aizstāvjus no “labākajām famīlijām”.

 17. Okupantiem dzimst bērni okupanti, kuri tāpat kā vecie okupanti nīst latviešu tautu un visu latvisko.

  • Turjau tā lieta, ka Latvijas varneši baidās no vārda OKUPĀCIJA, SAEIMAS DEKLARĀCIJA jau 19 gadus guļ skapjos ieslēgta un par DEOKUPĀCIJU neviens nedomā, DP ķer tikai pretkrieviskos !

Draugiem Facebook Twitter Google+