×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
3. novembris, 2016
Drukāt

Kas notiktu, ja aizliegtu medības (37)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Vai medības ir nozīmīga valsts vēstures, kultūras un tautsaimniecības daļa, kā arī vides aizsardzības, savvaļas sugu saglabāšanas un populāciju izkopšanas instruments, vai arī medības ir nežēlīgs, asiņains hobijs plānprātīgiem resnvēderiem, kuriem baudu sagādā slepkavība?

Divi radikāli pretēji viedokļi. Protams, mednieku nostāja nerada jautājumus. Savukārt pretējā viedokļa piekritēji, nereti izmantojot presi un sociālos tīklus, apmelo, nomelno un pat personīgi pazemo medniekus, aicinot izskaust, aizliegt šo šausminošo nodarbi. Tad kas notiktu, ja medības patiešām tiktu aizliegtas?

 

Sekas būtu neaptveramas

“Kā piemēru ņemsim vilkus,” sacīja Latvijas Mednieku savienības (LMS) priekšsēdētājs Jānis Baumanis. “Ja šo plēsēju medības tiktu aizliegtas, kā to prasa daži zaļie, pāris gadu laikā viņu skaits strauji pieaugtu un vilki pārstātu baidīties no cilvēkiem. Būtu postījumi lopkopju ganāmpulkiem un daudz lielāki postījumi mājdzīvniekiem, arī suņiem. Vilki daudz biežāk parādītos apdzīvotās vietās un ļoti drīz varētu sagaidīt arī uzbrukumus cilvēkiem. Izslēgt to nevar. Tālākā perspektīvā var pieļaut ievērojamu visu pārnadžu sugu skaita samazinājumu. Noplicinot barības bāzi līdz minimumam, arī vilki ietu bojā badā un viņu populācija līdz ar to atkal saruktu.”

 

Postījumi un līķi uz ceļiem

Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks likumsakarīgi pieļauj, ka arī savvaļas pārnadžu populācija pēc medību aizlieguma pieaugtu ļoti strauji. “Palielinātos postījumi mežos un tīrumos. Nenormāli kāptu ceļu satiksmes negadījumu skaits – uz ceļiem būtu ne tikai dzīvnieku, bet arī cilvēku līķi. Daudz vairāk līķu. Iespējams, kaut kādā brīdī mežacūku, stirnu, briežu, aļņu skaits atkal saruktu. Iespējams, sāktos Āfrikas cūku mērim līdzīga epidēmija, kas apdraudētu arī mājlopus, vai barības trūkuma dēļ dzīvnieki ietu bojā. Tas atkal būtu eksperiments gadu desmitu garumā un sekas nebūtu paredzamas. Skandināvijas piemērs, kas uzskatāmi parāda, kādas ir sekas zosu medību aizliegumam, arī ir ļoti pamācošs. Pirms vairākiem gadiem tur ierobežoja zosu medības. Tagad šīs valstis saskaras ar lielām problēmām. Katastrofāli samilzusī zosu populācija nodara ievērojamus postījumus lauksaimniecības platībām,” tā Haralds Barviks.

 

Atnāktu arī lāči

Dr. biol. Jānis Ozoliņš skaidro, ka mūsu valstī ir lāčiem ļoti piemērota dzīves vide. Pagaidām šo dzīvnieku skaits ir neliels, jo savulaik lāči pie mums ir izmedīti pilnībā. Tā kā lācim ir laba atmiņa, tas dzīvo ilgi un ir piesardzīgs, mūsu valsts teritorijā tas nerada pārus un nelaiž pasaulē pēcnācējus. Par iemeslu varētu būt lielais traucējums mežā – ogotāji, sēņotāji, mežcirtēji un, protams, Latvijā iecienītās dzinējmedības. Gluži pretēja situācija ir Igaunijā, kur lāči bijuši vienmēr. Kādā teritorijā piedzimušie milzu plēsēji zināšanas par dzinējmedībām un citām cilvēku aktivitātēm nodod nākamajām paaudzēm un tāda situācija tiem šķiet normāla, mednieki netraucē lāčiem vairoties. Šai sezonai kaimiņvalstī ir izsniegtas 56 licences. J. Ozoliņš pieļauj, ka medību aizlieguma gadījumā, kad mežos kļūtu kluss, Latvijā ienāktu vairāk lāču un ar laiku tie sāktu arī aktīvi vairoties.

Pievienot komentāru

Komentāri (37)

 1. Tauta arī zin, ka medību klubi bieži piesedzas arī ar sporta klubu nosaukumiem, citi medību klubi vai saimniecības vispār nekādos reģistros nav atrodami. Ja ir vēlēšanās tādus atrast, varam ieteikt apskati sākt kaut vai VMD Zemgales virsmežniecības uzskaites vienībās.

 2. Sava ziņa ir jums taisnība. Bet kapēc jūs nepievēršat ieročiem. Jo mūsu Latvijas mednieki ir iegādājušies tādus ieročus kas ir parēdzēti Afrika.
  Un vai ir iespēja izbēgt no šāda ieroča. Ka arī malu medibas tiek veiktas. Ļoti lielos apmēros. Tad kada jēga ir piešķirt mednieku kolektīvam skaitu cik tajā sezonā var medīt. Jo tapat neuzrāda patiesību. Ticiet man es esu ar to saskāries un pa šo daudz zinu. Runajot pa lieliem kungiem viņi ta aizēdušies ka sātu pat nejaūt. Es piekrītu ir jabūt katram cilvēkam hobijs. Bet ar saprātu. Bet pie mums tas notiek arprata. Piemēram zvejošana ir ta ka tur tiešām ir laimes spēle. Un salīdzināsim ar medibām tad tiešam tā ir slepkavošana. Padomju laika bija ka turēja grožos un meži nebija izcirsti tādos kvantumos. Tad pa ko mēs te runājam. Grib medibas actāt tad pārstājat mūsu mantojumu izāģēt. Lai dzivniekiem ir kur paslepties . Jo baigi vorši mēs viņus išaujam un piedevam mājas viņu ispostm. Pietam tādos apmeros ka viņi nespēj vairoties. Ar visu cieņu bet likumus vajag sakartot.

  • Nevjag dēļ dažiem medniekiem spriest par visiem, tāpat nesaku ka visi makšķernieki ir tādi bet arī makšķernieku vidū ir tādi, kas tikai skata pēc to makšķeri vicina bet kautkur netālu iemērkta “rūtainā” makšķere tā teikt lai laimes spēle ir laimīgāka.

 3. NEKONTROLĒTS MEDĪBU BIZNESS!

 4. Jebkurš medījamais dzīvnieks ir dabas daļa.Mednieki to izmanto likumos atļautā kārtībā,gluži tāpat,kā sēņotāji,ogotāji,mežu cirtēji un tamlīdzīgi ļaudis.Domāju,ka purva ekosistēma no dzērveņu lasītājiem,kuri bariem dodas purvā,cieš daudz vairāk,nekā no dzinējmedībām,kas notiek pāris reizes gadā.Kāpēc lai mednieks nepaņemtu sev kādu daļu no dabas veltēm?Pie tam mednieks ir apmācīts,un nokārtojis pārbaudījumu,tātad izglītotāks par sēņotāju,vai ogotāju,kuriem, lai vāktu meža veltes nekādas atļaujas nav nepieciešamas.

 5. Aklums vai izlikšanās? Atbildēt

  Jums tika uzrakstīts – pat acī iebakstīts par tādiem gadījumiem kā Džūkstē notika! Jums ērtāka lācēnu tēma?

 6. Drīz vien medījamo putnu sarakstā nāksies iekļaut arī Latvijas ezerus intensīvi jau par dzīves vietu izvēlējušos KORMORĀNUS.
  Šie putni vairojas tādā ātrumā, ka kļūst jau bīstami zivju resursiem – īpaši salīdzinoši nelielos ezeros. No tiem tie būtu jāpalūdz aiziet, vai arī jāķeras pie to skaita regulēšanas. Kormorāns ir jūras putns – un tur arī tiem ir vieta, nevis pie ezeriem, vai vēl trakāk – zivju dīķiem. Tā ka Baumaņa kungs – lūdzu Jūsu rīcību!

 7. Lāči vismaz Latgale un Vidzeme veido pārus nevajag muldēt,pats esmu redzējis laceni ar lacēnu.

  • bīstamāk, ka baumanis ar barviku saveido pāri, un sāk izplatīt muļķības par 50 milj pienesumu valstij no savas “tauku maizes”

  • Par lāčiem faktus min bioloģijas doktors, kurš ir pētījis šo tēmu. Un viņš arī atzīst, ka lācenes ar lācēniem ir manītas, bet ne ar jaundzimušiem. tas liek domāt, ka arī viņas ir atnākušas, nevis dzemdējušas uz vietas.

 8. nu, ko Janka, Linda, u.c. apmaksātie – mutes ciet?! jeb aizgājāt medībās?

 9. Nupat Džūkstes pagastā, Tukuma novadā notikušas nelikumīgas medības īpaši bīstamā un nežēlīgā veidā. Ar elektrību!!! Uzrakstiet vienreiz atklāti par šādiem medībām! Nevis apmaksātus rakstus ar Baumaņa un Barvika spriedelējumiem.

  • Nelikumīga šaušana ir nosodāma, un to neatbalsta un neatbalstīs neviens sevi cienošs mednieks. Jebkurš likuma pārkāpums ir attiecīgi sodāms un nosodāms.

   • balts sniedziņš snieg uz skujiņām Atbildēt

    tā ir vēlējuma izteiksme, kuru jūs demonstrējiet – nosodāms, neatbalstāms, utt. Pastāstiet, kā jūs tās nelikumības ierobežojiet reāli, ja ir likumi un regulējumi? Tas ir nekontrolēts, melns, necaurspīdīgs bizness – medību bizness Latvijā. To zina ikviens, kam ir kaut nedaudz saskare ar šīs jomas ļaudīm.

 10. Sakiet ko gribiet,bet izšauj vieglāk iegūstamos dzīvniekus un mednieku ir par daudz-īpaši hobijnieki…Vilki nāks uz mājām,jo izšautas stirnas un aļņi…un vilku tik viegli slinkie hobijnieki nepaņems…

  • pilnībā piekrītu. Medību klubi pelna ar hobijnieku izklaidēšanu naudu

   • Vēlos norādīt, ka mednieku klubi un mednieki maksā nomas maksu par medību platību iznomāšanu, maksā nodevas par ieroču reģistrāciju, mednieka sezonas kartes iegādi, par medību atļaujām. Jūsu komentārs liecina par to, ka Jums absolūti nav skaidrs tas, kā tiek veidota medību saimniecība. Diemžēl!

    • Tas nav salīdzināms ar dabai nodarīto postu,par to nevar hobijnieki samaksāt nekad. Ja tik smagi medīt un tīrīt grāvjus,kāds velns dzen uz medībām???Zinu-gribi noskatīties kā mirst aizšauts dzīvnieks…Brīvdienu hobijs…Diemžēl.

   • Vēl var piebilst, ka medniekiem ir arī pienākumi. Piemēram bebru medīšana, gravju un noteku attīrīšana no dambjiem, platību uzturēšana. Un, ja šie darbi netiek veikti, mednieki var tikt sodīti. Tā kā nav viss tikai hobjnieku izklaidei un vieglai dzīvošanai.

    • Ciparus galdā – cik mednieki ir sodīti par te pieminēto grāvju, noteku neattīrīšanu no bebru dambjiem, platību neuzturēšanu????

  • Lūk, informācija par “izšautajiem” aļņiem.

 11. bet visjaukākais šajā pasaku stāstā bērniem ir apakšvirsraksts “Atnāktu arī lāči”:)))))

 12. Atkārtosim jums bez finansējuma! Atbildēt

  Amrija

  Vajadzētu aiz čupra izmest tos īpaši pietuvinātos Latvijas valsts mežiem . Pārtikušos ģīmjus ,kuri sagrābusies sev teritorijas Aizsargājamās zonās un tamlīdzīgi . Un iztirgo valsts resursus . Jūs zināt kādi ir ārzemju viesmednieku nodarītie kaitējumi mūsu valsts dabai .Kamēr īpaši izredzētie viens otru lobēs būs malumednieki un tas ir normāli . Apskatieties cik beigtu zvēru mētājas Babītes novadā ap barotavām . Secinājums . pārtikušiem mūļiem slinkums aiziet apskatīties, vai zvērs ir nobeidzies vai nav!

  • Ievainots dzīvnieks neies nomirt pie barotavas. Tas nozīmē, ka ir cita problēma. Esat ziņojuši par tiem zvēriem Babītes novadā? Var būt Āfrikas cūku mēris?

 13. Humānistiem iesaku prikola pēc padzīvot mēnesi Sibīrijas neapdzīvotajā daļā, bez ieročiem un slepkavībām! Tikai ar argumentiem – lāci, ej prom vai vilk, škic! Jūsu komentāru, kad tiks pusdienās notiesāts kāds jūsu ģimenes loceklis. Kad mežacūkas nereaģēs uz Jūsu ieteikumiem neapēst jūsu audzētos dārzeņus, bez kā nevar iztikt ziemā! Ja jau mēs esam sevi padarījuši par līderrasi – attiecīgi arī jārīkojas, protams, ar prātu! Latvijā ir pietiekoši daudz teritoriju, kur medīts aizliegts, apkārtējo teritoriju mednieku paradīze, jo šajās aizliegtajās teritorijās dzīvnieki nekontrolēti vairojās un nāk laukā… Alnim jau čiki briki nav, lai pautus izšautu, tur reāli ir pēcnācēji!

  • brauc uz savu Sibīriju – šaudies tur cik tev tīk! Te nav Sibīrija. Un ja kas, Latvija ir Eiropas Savienības valsts. Aizbrauc uz Vāciju un iepazīsties, kādi tur medniekiem ir NOTEIKUMI un KONTROLE. Tur pat medījuma gaļa medniekam ir jāatpērk no valsts!!!

  • Janka, mācies lasīt – NEKONTROLĒTU MEDĪBU BIZNESU!

 14. Baumanim un Barvikam! Atbildēt

  No nekontrolētas mednieku darbības un savvaļas cūkkopības – vienas no medību biznesa nozarēm Latvijā, ir strauji palielinājušies postījumi lauksaimniecības zemēm, mežiem, biotopiem, aizsargājamām dabas teritorijām, cilvēku privātīpašumiem piepilsētās, dārzu platībām!!!!!

 15. Pareizi, ka būtu vairāk cilvēku upuri- “pacifisti” laikam nav vadījuši transporta līdzekļus mežainos lauku apvidos, sevišķi nakts stundās.
  Nav arī redzējuši cūku un citu pārnadžu izpostītus tīrumus, nav redzējuši izpostītās mežu audzes. Nav arī redzējuši bebru radīto haosu ūdenstilpju krastos.
  Ir viegli būt “dabas draugam”, ja sekas pašu neskar. Raksts sakarīgs.

 16. Raksta sagatavošanā ir izmantoti tikai vienas puses argumenti.

  Mednieku asociācijas vadītājs ir melnā humora piekritējs: “… uz ceļiem būtu ne tikai dzīvnieku, bet arī cilvēku līķi. Daudz vairāk līķu”. Tātad – ja šobrīd nogalinām dzīvniekus, tad palīdzam arī mazināt, atvainojos, cilvēku mirstīgo atlieku potenciālo apjomu. Savādā viedokļa paudējs aizmirsa piebilst, ka pirms pāris gadiem cīņa pret cūku mēri un t.s. mednieku darbību rezultātā cūkas no Latgales mežiem bēga uz Rīgas pusi. Ar visām izrietošajām sekām.

  Secinājumi: dabas procesus, iespējams, ir jāiejaucas, tomēr šis process nedrīkst būt privātpersonu izklaide.

  • Kas ir?Zel kad kads savam hobijam un dabas baudisanai tere 10 +k gada?Tad jau zvejot jaaizliedz ari!Kad produktiem paceltos cenas par 30-50% del gigantiskiem zaudejumiem laukdaimniecina?Atkal vainigi mednieki?Autovaditaji notriec daudz dzivnieku,cies draugi,radi utt.Kas vainigs?Mednieki?Tie kas nereiz nav bijusi normalos laukos vai normala medibu kolektiva nemaz nav spriest spejigi par so jautajumu.Ir ieguldits milzigs darbs atirot bebru raditos zaudejumus,parsvara vietas kur ar tehniku netiek klat.Novelu visiem dirsejiem reiz aiziet un vienu dienu VM pastradat par pliku paldies

   • Jā.,būtu cilvēku upuri…. Zvēri nāk uz ceļa laizīt sāli un iedomājies pats kas notiktu ja kāds “benzīngalva ” satiktos ar ar briedi vai alni.

   • katram meža gabalam ir savs īpašnieks,kuram jākopj savu īpašumu,kur tur mednieka pienākums?

  • Kā tad? Jādara, bet ar nepatiku? Jādara raudot? Jāsaka, ka iet kā uz darbu, bet par to naudu nesaņem? Kaut kādi ačgārni tie argumenti sanāk.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +10
Alūksne +9.5
Daugavpils +8.6
Saldus +9.8
Liepāja +12.4
Jelgava +10.2
Ventspils +11.6
Limbaži +10
Madona +9.5
Rēzekne +8.3
Draugiem Facebook Twitter Google+