×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
23. aprīlis, 2014
Drukāt

Kas posta lazdas? Uz tām rodas oranži plankumi…

Foto - Janīna VanagaFoto - Janīna Vanaga

“2008. gada rudenī iestādījām lielaugļu lazdas. Pagājušovasar uz zariem parādījās oranži, izplūduši punkti, tagad daļa bojāto zaru jau nokaltuši. Kas tā par slimību, un kā ar to cīnīties?” Janīna V.

Apskatījuši žurnāla lasītājas atsūtītos fotoattēlus, Latvijas Valsts augļkopības institūta pētnieks Arturs Stalažs un a/s “Latvijas valsts meži” Meža aizsardzības un ugunsdzēsības vadītājs Indulis Brauners bija vienisprātis: visticamāk, biezi saaugušos lazdu krūmus bojā bruņ­utis. Par to var pārliecināties, pārbaudot pūslīšus. Ja tie visu gadu paliek tādi paši, tas nozīmē, ka uz zariem ir kaitēkļu bruņas, zem kurām atrodas sūcēji. Parasti bruņutis sastopamas uz vecākiem dzinumiem un barojas, sūcot no tiem sulu. Ja invāzija ir stipra, dzinumi atmirst.

Bruņutu kāpuri pārziemo mizas plaisās. Bojātos zarus vajag nogriezt un sadedzināt. Šo kaitēkļu apkarošanai lazdu stādījumos nav reģistrēts neviens ķīmiskais augu aizsardzības līdzeklis. Tāpēc vajadzētu izmantot to dabiskos ienaidniekus – plēsīgos kukaiņus, ērces un putnus. Izliekot putnu būrīšus, dārzam var piesaistīt dažādus kukaiņēdājus. Kaitēkļu skaits palielinās, ja lazdas audzē blīvās audzēs. Krūmi jāretina, jāizgriež visi sausie, aizlauztie, vāji augošie, sabiezinātie zari. To dara pavasarī pēc lazdu noziedēšanas līdz lapu plaukšanai.

Ja pūslīši vasarā pārplīst un no tiem izbirst pulverveida masa, tie ir sēnes augļķermeņi, bet miltveida substance – sporas. Tomēr maz ticams, ka lazdas skārusi kāda sēņu slimība, tas notiek ļoti retos gadījumos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+