×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
25. aprīlis, 2012
Drukāt

Kas segai vēderā?

sega_7564

Stepētās segas cita no citas lielākoties ārēji neatšķiras, bet to pildījums gan. Piedāvājums ir daudzveidīgs, sākot ar aitas vilnu un zosu dūnām un beidzot ar zīdu, kokvilnu un poliesteru.

 

Segu pildījumi dalās divās lielās grupās – no dabīga materiāla un sintētiskajām šķiedrām darinātie. Abām šīm grupām ir daudzi plusi un arī pa kādam mīnusam, tāpēc nav prātīgi izcelt tikai vienus pildījumus. Turklāt, izdarot segas izvēli, svarīgs faktors ir lietotāja prasības (vēlos ļoti kvalitatīvu segu!), paradumi (vai nu siltummīlis, kas kāro pēc smagas un biezas segas, vai pretējais variants), veselības stāvoklis (nosliece uz astmu vai alerģiju), kā arī, cik silta vai vēsa ir guļamistaba. Vēl noteikti jāņem vērā, ka katram lietotājam vajadzētu būt vismaz divām segām – ziemas un vasaras sezonai.

 

Ar vilnas pildījumu

Segas pilda ar dažādu šķirņu aitu, kazu un kamieļu vilna, kā arī ar kamieļpūku, ko izķemmē no kamielēniem. Kašmira kazu un kamieļu vilna uzskatīta par augstvērtīgākajām, jo apstiprināts, ka tām piemīt ārstnieciskas īpašības. Tiesa, segas pildījumam šos augstvērtīgos materiālus izmanto nevis vienus, bet gan kopā ar aitas vilnu.

– Eiropas regulas pieļauj, ka uz preces norāda – “100 % vilna”, kaut gan segas pildījumā ir arī noteikts procents piemaisījumu, kas var būt gan dažāda veida, gan dažādas kvalitātes. Tāpēc, pērkot gultasveļu, ieteicams izlasīt, kas rakstīts uz birkas, – iesaka internetveikala “RA Debesis” īpašniece Zanda Slava. – Par to, ka vilnas pildījums ir kvalitatīvs, liecina izstrādājuma cena (diemžēl mūsu valstī arī nekvalitatīvas preces tirgo par augstu cenu!) un arī ražotāja vārds. Piemēram, vācu firma, ar ko sadarbojamies, vilnu segas pildījumam mazgā nevis ar ķimikālijām, bet gan ar sodu. Process ir ilgstošāks un darbietilpīgāks, jo mazgā un skalo vairākkārt, toties saglabājas dabīgais lanolīns – aitas tauku dziedzeru sekrēts, kas vilnas matu aizsargā no ārējās vides iedarbības, piemēram, samazina putekļu ērcītes ieviešanās iespējamību, kā arī nodrošina vilnas reģenerāciju.

 

Gan pieminētās, gan aitas vilnas segas ļoti labi uzsūc mitrumu, nodrošina gaisa cirkulāciju, tām ir liela siltumnoturība. Guļot visi svīstam – cits vairāk, cits mazāk.

 

Vilna absorbē ķermeņa izdalīto mitrumu, kas gulētājam ļauj palikt sausam un siltam, savukārt vilnas pašattīrīšanās spējas ļauj neitralizēt kaitīgās vielas, ko ķermenis izdala kopā ar sviedriem. Tās ir pozitīvās īpašības, bet mīnuss – aitas vilnai piemīt specifisks aromāts, šis materiāls patīk putekļu ērcītēm, kas gulētājam var izraisīt alerģiju.

– Segām ir biezāks un plānāks vilnas pildījums, tāpēc var izvēlēties sev piemērotāko, ņemot vērā lietotāja salīgumu un mājās valdošo mikroklimatu, – skaidro veikala “Miedziņš” pārdevēja Anita Feldberga. – Plānākajām vienvietīgajām segām aitas vilnas pildījums var būt 570 un 725 gramu, bet biezākajām, ko parasti izmanto ziemā, – 1 kilograms un 600 gramu. Kamieļvilnu un kašmira kazu vilnu segās pilda mazāk, jo tā silda vairāk nekā aitas vilna. Piemēram, plānajam pildījumam izmanto tikai 470 gramu kamieļvilnas.

Lai zem šīm segām būtu vienāda siltuma atdeve, aitas vilna esot jāpilda visvairāk, kamieļpūka – vidējā daudzumā, bet kašmira kazu vilna – vismazāk. Tātad sega ir vieglāka, taču tikpat sildoša kā pirmās divas.

Segas ar vilnas pildījumu ir regulāri jāvēdina vai vismaz jāizklāj telpā, lai tās varētu elpot. Reizi pāris gados vēlams aiznest uz ķīmisko tīrītavu. Mājas ap­stākļos nav ieteicams mazgāt. Ja to dara, jāievēro, ka ūdens temperatūra nedrīkst pārsniegt +40 °C, citādi vilna sarausies.

 

Dūnas vai dūnu un spalvu maisījums

Segas ar šiem pildījumiem ir ļoti mīkstas, apsedzoties uzreiz apņem siltums. Siltākas (un arī smagākas!) ir tās, kas satur tikai dūnas, taču lielākoties segās pilda dūnu un spalvu maisījumu dažādās proporcijās.

– Kaut šis pildījuma materiāls apstrādāts ar antialergēniem, tas tomēr spēj izraisīt nevēlamu reakciju, tāpēc dūnu segas nebūtu vēlamas ar alerģiju vai elpošanas ceļu slimībām sirgstošajiem, – brīdina A. Feldberga.

Tāpat kā vilnas pildījums, arī šis var būt plānāks un biezāks. Ja sega sver vairāk par kilogramu, to uzskata par smagu, bet vieglas ir tās, kas sver 500 gramu un mazāk. Dažiem patīk, ka sega ir kā slogs, bet vairums tomēr labāk jūtas zem vieglas, jo tā ļauj brīvi grozīties. Taču tas ir gaumes jautājums. Izvēloties jāraugās, lai sega būtu kārtīgi nostepēta, pretējā gadījumā pamostoties var atklāties, ka dūnas ir saspārdītas vienā stūrī. Tāpat uzmanība jāpievērš virs­audumam, vai tas ir pietiekami blīvs un kvalitatīvi nostepēts, citādi dūnas un spalvas mēģinās izspraukties. Parasti dūnas vai dūnu un spalvu maisījumu pilda satīnā. Tas ir viens no kokvilnas auduma veidiem, tikai blīvāks par parasto, ļoti patīkams un maigs, līdzīgs zīdam, tikai saskarsmē ar miesu nav tik vēss un slidens.

Dūnu segas regulāri jāsakrata un jāvēdina, taču tās nevajadzētu dauzīt kā vecus paklājus vai apstrādāt ar putekļu sūcēju. Nav ieteicams pašiem mazgāt (būs grūti izžāvēt!), vēlams nest uz ķīmisko tīrītavu.

 

Kokvilna un zīds

Dabisko pildījumu grupai pieder arī kokvilna – materiāls, kas izceļas ar augstām mitruma uzsūkšanas spējām, taču ne pārāk silda. Kokvilnai piemīt niķis uzsūkt dažādus aromātus, kā arī radīt labvēlīgu vidi baktērijām, tāpēc segas ar šo pildījumu bieži jāmazgā. Tiesa, mazgāt un žāvēt ir viegli. Šī iemesla dēļ segas ir piemērotas maziem bērniem un kopjamiem cilvēkiem, kā arī lietošanai vasarā.

Segas ar zīda pildījumu ir plānas, vieglas, patīkami piekļaujas ķermenim. Zīds elpo, labi absorbē mitrumu (spēj uzņemt pat līdz 30 % no sava svara, neradot mitruma sajūtu), neelektrizējas. Īpaši iesakāmas vasaras periodam, jo ir vēsinošas. Virsaudums – nostepēts kokvilnas satīns, tāpēc sega nenoslīd. Var mazgāt veļasmašīnā līdz +40 °C temperatūrā saudzējošā režīmā.

 

Ar sintētisko šķiedru

Pirmajā brīdī šāds pildījums var izraisīt neuzticību, kaut patiesībā daudzi no jaunajiem materiāliem ir ļoti praktiski un piemēroti mūsdienu alerģiskajai sabiedrībai. Sintētisko šķiedru segas vairāk lieto astmatiski un alerģiski cilvēki (putekļu ērcītes, kas visbiežāk izraisa alerģijas, sintētiskajās šķiedrās nav dzīvotspējīgas!). Šādas segas piemērotas mitrām telpām, jo biežāk var mazgāt. Viegli kopjamas un ilgstoši noderīgas.

– Segas ar poliestera vai citu sintētisko šķiedru pildījumu ir vieglas un elpojošas. Cilvēki domā – ja jau sintētika, tad svīdīs. Taču mūsdienu tehnoloģijas strauji iet uz priekšu, sintētiskos pildījumus pārbauda ar ekotestu. Šīs segas tiešām ir labas, tikai jāizvēlas pareizais biezums, – zina teikt A. Feldberga.

Ar sintētisko šķiedru pildītajām segām ir dažāda mazgāšanas temperatūra – vienām der 95 °C, citas prasa delikātāku režīmu.

 

 

Uzziņa

• Svarīgi, lai sega ir viegla un nodrošina labu gaisa un mitruma cirkulāciju. Cilvēks naktī turpina svīst, vidēji izdalot ap 300 ml šķidruma, ko uzsūc gultas veļa, arī sega. Ja tā pašūta no kvalitatīva materiāla, mitrums ātri iztvaiko.

• Segu pēc naktmiera nevajadzētu uzreiz likt gultasveļas kastē, bet gan atlocīt to daļu, kas saskaras ar ķermeni, un turpat uz gultas kādu laiku atstāt, lai izvēdinās. Segai ir jāļauj atbrīvoties no cilvēka radītā pienesuma – arī no dažādiem mikroorganismiem.

• Ja ir nosliece uz alerģiju, nav vēlams lietot segu ar vilnas vai dūnu pildījumu, labāk – ar sintētisko šķiedru pildītās. Tajās neieperinās putekļu ērcītes, kas ir alerģijas izraisītājas.

• Putekļu ērcītes ir aukstuma un karstuma neizturīgas, tāpēc, lai atbrīvotos no tām, segu ziemā izliek uz pāris stundām ārā vai vasarā izkar vēdināties ēnainā vietā. Tiešos saules staros ne, jo saule var sadedzināt pildījumu, piemēram, vilnu.

• Nozīme ir arī segas virs­audumam. Ja tas darināts no sintētiskajiem materiāliem, gulētājs pastiprināti svīst; ja tikai no kokvilnas, pēc vairākkārtējas mazgāšanas materiāls var zaudēt savas īpašības un izdilt. Optimālais variants – kokvilnas un sintētisko šķiedru kombinācijas.

• Beidzoties sezonai, segu vajadzētu izmazgāt. Vēlams ievērot lietošanas instrukcijā norādīto mazgāšanas režīmu un līdzekļus.

• Segas glabā sausās telpās ar labu gaisa cirkulāciju, lai nerastos pelējums.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+