Foto – Shutterstock

Kas vainas plakstiņam? – sarkans un iekaisis… 0

Sarkans un iekaisis acs plakstiņš bojā pašsajūtu un izskatu. Dažkārt, kaut problēma ir šķietami sīka, neiztikt bez ārsta palīdzības, jo ne vienmēr visu atrisina silta komprese.

Reklāma
Reklāma

Miežgrauds

Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Kā aklai vistai grauds – tā mēdz teikt par negaidītu, patīkamu ieguvumu, taču par miežgraudu, akūtu, strutojošu skropstu maisiņa iekaisumu, kas vizuāli atgādina graudu, gan neviens nepriecājas. Visbiežāk šie veidojumi rodas mitrā un vējainā laikā, kad pazeminājusies imunitāte un gadījies uzturēties aukstumā. Infekcija skrostu maisiņā var iekļūt, berzējot acis ar netīrām rokām vai ar asinīm no cita iekaisuma perēkļa organismā.

Acu veselības centra acu ārste Kristīne Leimane stāsta, ka miežgraudi un arī krusas graudi visbiežāk veidojas hroniska plakstiņu malu iekaisuma, dažādu ādas un gremošanas slimību gadījumā, kā arī cukura diabēta slimniekiem. To attīstību var veicināt gļotādas un acis sausinošu medikamentu lietošana.

CITI ŠOBRĪD LASA
Sākumā uz plakstiņa malas parādās sāpīgs punkts, plakstiņš kļūst jutīgs, un acs asaro. Pamostoties šķiet, ka tā ir aizlipusi.

Vēlāk plakstiņa mala kļūst sārta un pietūkst. Divu vai trīs dienu laikā izveidojas iedzeltens izvirzījums ar strutām, kas rada spiedošu sajūtu. Var paaugstināties ķermeņa temperatūra, rasties galvassāpes, nogurums, palielināties pieauss un zemžokļa limfmezgli.

Parasti diskomforts pāriet pēc 1–2 dienām, kad pūslītis pārplīst un izdalās strutas. Lai šo procesu veicinātu, miežgrauds jāsilda ar sausu, siltu priekšmetu, piemēram, vārītu olu, bet to nedrīkst darīt, ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra.

Svarīgi ielāgot, ka, veidojumu spaidot, iekaisums var izplatīties tālāk un strutas nonākt dziļāk audos, un tad atveseļošanās būs ilgāka. Nedrīkst arī to pārdurt ar adatu.

Miežgraudu ārstē ar ārsta izrakstītiem antibiotiku pilieniem, ziedi vai tabletēm, bet dažkārt, ja tas neatveras pats, ārsts plakstiņā izdara nelielu griezienu.

Pie daktera jādodas, ja izveidojušies vairāki miežgraudi, strutas nav izdalījušās divu dienu laikā, sāp galva un paaugstinās ķermeņa temperatūra.

! Ja miežgraudi ir regulāra kaite, vajadzētu konsultēties ar ģimenes ārstu un pārbaudīt veselības stāvokli, noteikt cukura līmeni asinīs.

Krusas grauds

Miežgrauda radinieks ir krusas grauds, kad aizsprostojies uz plakstiņa malas esošā tauku dziedzera izvadkanāls. Plakstiņš ir pietūcis, piesarcis, sāpīgs un izveidojies ciets bumbulis, kas rada spiedošu sajūtu.

Reklāma
Reklāma

Neliels veidojums pēc laika var uzsūkties pats, bet nereti tas tik viegli negrib atkāpties. Lai bumbulis ātrāk pazustu, ik pa laikam der uzsmērēt auss sēru. Sildīšana iekaisumu var pastiprināt vēl vairāk.

Krusas graudu ārstē ar antibiotikas un kortikosteroīdus saturošiem medikamentiem.

Var izdarīt kortikosteroīdu injekcijas, kas vislabāk palīdzēs, ja veidojums ir neliels un radies nesen. Noderīga var būt fizikālās terapijas procedūra, kuras laikā zāles plakstiņā ievada ar ultraskaņu.

Ja krusas grauds spiež uz acs ābolu un pasliktina redzi, sastruto un pats no sevis nepazūd, jāmeklē ārsta palīdzība. Ja citas metodes nepalīdz, to var likvidēt, izdarot samērā vienkāršu operāciju.

Pietūkuši plakstiņi

Plakstiņu tūska, nieze, asarošana un apsārtums var liecināt par alerģisku reakciju pret kosmētiku, medikamentiem vai ko citu. Tad īpaša ārstēšana parasti nav nepieciešama. Galvenais ir novērst saskarsmi ar vielu, kas to izraisījusi. Pašsajūtu uzlabos vēsa melnās tējas komprese.

Ja ir gan tūska, gan apsārtums un spiedoša sajūta, ieteicams ne ilgāk kā piecas minūtes likt kompresi, ko gatavo, pusglāzei stipras kumelīšu tējas pieberot tējkaroti sāls. Pie plakstiņa var likt arī siltu novārītu olu. Kamēr nav iespējams tikt pie ārsta, pašsajūtu uzlabos homeopātiski pretiekaisuma pilieni.

! Ja plakstiņi ir petūkuši, apsārtuši un sāpīgi, turklāt paaugstināta ķermeņa temperatūra un iesnas, ar pašārstēšanos vien nepietiks.

Iekaisušas plakstiņu malas

Plakstiņu malu iekaisums izpaužas ar noguruma, smaguma un sausuma sajūtu, niezi, apsār­tumu, pastiprinātu jutīgumu pret gaismu, vēju un putekļiem, kā arī ar redzes traucējumiem. Pie skropstu malas var veidoties krevelītes, un acu kaktiņos parādīties balti izdalījumi.

Šāda problēma visbiežāk piemeklē cilvēkus ar hroniskām infekcijas slimībām, vielmaiņas un gremošanas traucējumiem. Iespējams, simptoms liecina par tālredzību vai astigmatismu un briļļu nepieciešamību. Iemesls var būt arī plakstiņu nekopšana, kad atmirušās šūnas salipušas ar skropstām.

Ja iekaisušas plakstiņu malas, nevajadzētu karsēties pirtī, peldēt, ilgstoši strādāt pie datora, jo kaite var saasināties vēl vairāk.

Iekaisumu var mazināt, pilinot acīs A vitamīna pilienus eļļā, kā arī mazgājot plakstiņu malas ar kumelīšu, melnās tējas novārījumu vai dzeramās sodas šķīdumu.

Ja, lietojot antibiotiku pilienus vai ziedi, izdalījumi no acu kaktiņiem pēc 3– 4 dienām neizzūd, kā arī ja sūdzības nepāriet nedēļas laikā, vajadzētu konsultēties ar ārstu.