×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
24. novembris, 2015
Drukāt

Kas vainas plakstiņam? – sarkans un iekaisis…

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Sarkans un iekaisis acs plakstiņš bojā pašsajūtu un izskatu. Dažkārt, kaut problēma ir šķietami sīka, neiztikt bez ārsta palīdzības, jo ne vienmēr visu atrisina silta komprese.

Miežgrauds

Kā aklai vistai grauds – tā mēdz teikt par negaidītu, patīkamu ieguvumu, taču par miežgraudu, akūtu, strutojošu skropstu maisiņa iekaisumu, kas vizuāli atgādina graudu, gan neviens nepriecājas. Visbiežāk šie veidojumi rodas mitrā un vējainā laikā, kad pazeminājusies imunitāte un gadījies uzturēties aukstumā. Infekcija skrostu maisiņā var iekļūt, berzējot acis ar netīrām rokām vai ar asinīm no cita iekaisuma perēkļa organismā.

Acu veselības centra acu ārste Kristīne Leimane stāsta, ka miežgraudi un arī krusas graudi visbiežāk veidojas hroniska plakstiņu malu iekaisuma, dažādu ādas un gremošanas slimību gadījumā, kā arī cukura diabēta slimniekiem. To attīstību var veicināt gļotādas un acis sausinošu medikamentu lietošana.

Sākumā uz plakstiņa malas parādās sāpīgs punkts, plakstiņš kļūst jutīgs, un acs asaro. Pamostoties šķiet, ka tā ir aizlipusi. Vēlāk plakstiņa mala kļūst sārta un pietūkst. Divu vai trīs dienu laikā izveidojas iedzeltens izvirzījums ar strutām, kas rada spiedošu sajūtu. Var paaugstināties ķermeņa temperatūra, rasties galvassāpes, nogurums, palielināties pieauss un zemžokļa limfmezgli.

Parasti diskomforts pāriet pēc 1–2 dienām, kad pūslītis pārplīst un izdalās strutas. Lai šo procesu veicinātu, miežgrauds jāsilda ar sausu, siltu priekšmetu, piemēram, vārītu olu, bet to nedrīkst darīt, ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra.

Svarīgi ielāgot, ka, veidojumu spaidot, iekaisums var izplatīties tālāk un strutas nonākt dziļāk audos, un tad atveseļošanās būs ilgāka. Nedrīkst arī to pārdurt ar adatu.

Miežgraudu ārstē ar ārsta izrakstītiem antibiotiku pilieniem, ziedi vai tabletēm, bet dažkārt, ja tas neatveras pats, ārsts plakstiņā izdara nelielu griezienu.

Pie daktera jādodas, ja izveidojušies vairāki miežgraudi, strutas nav izdalījušās divu dienu laikā, sāp galva un paaugstinās ķermeņa temperatūra.

! Ja miežgraudi ir regulāra kaite, vajadzētu konsultēties ar ģimenes ārstu un pārbaudīt veselības stāvokli, noteikt cukura līmeni asinīs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+