×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
13. maijs, 2013
Drukāt

Kas vajadzīgs krāšņam zālienam?

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Lai cik krāšņi būtu dobēs stādītie augi, bez gludi pļauta, koši zaļa zāliena neiztikt. Protams, laukos var izkopt mauriņu no tā, ko daba iesējusi, bet tam vajadzīgs ilgs laiks, briti apgalvo – vesels gadsimts! Tik daudz laika nav nevienam no mums, tāpēc jāsēj pašiem. Arī sēklas var nopirkt jebkura tipa zālienam. Ir tikai jāsaprot, ko īsti vēlamies…

 

Pirms sēklu iegādes jābūt skaidram, cik intensīvi zālienu izmantos: vai tas būs glīts zelmenis, uz kura fona izcelsies puķu dobes un pa kuru staigās vienīgi zāles pļāvējs, vai tieši otrādi – to mīdīs ik dienu, bieži izliks sauļošanās zviļņus, tur visu vasaru rotaļāsies bērni vai varbūt spēlēs futbolu… Ne mazāk svarīgi, kādā vietā (saulainā vai koku noēnotā) un kādā augsnē (mitrā vai sausā, vieglā vai smagā, mālainā) to ierīkos.

Veikalos nopērkamas gan ārzemēs audzētas, gan pie mums ievāktas zālienzāļu sēklas – tīrā veidā vai arī dažādu sugu maisījumos.

Populārākās sugas dekoratīviem zālieniem ir sarkanā auzene, pļavas skarene, ganību airene, baltais āboliņš, taču ir selekcionētas ļoti daudzas šo augu šķirnes ar atšķirīgām īpašībām un prasībām. Iegādājoties sēklas, vēlams pie pārdevēja vai audzētāja noskaidrot, kāda ir zālienzāļu ziemcietība, slimībizturība un dīdzība.

Labāka ziemcietība ir Latvijā izveidoto šķirņu stiebrzālēm, kas sen piemērojušās vietējiem apstākļiem, tāpēc zāliens gadu gaitā neizretinās.

 

Par sēšanu

Lai gan zālienu var ierīkot gandrīz visu veģetācijas periodu, vislabāk to darīt agri pavasarī vai rudenī, kad augsnē pietiek mitruma un ir atbilstoša gaisa un augsnes temperatūra. Atkarībā no augsnes veida, mitruma un citiem apstākļiem paiet divi trīs mēneši, kamēr zāliens ir pietiekami nostiprinājies, lai pa to drīkstētu bieži staigāt, sportot.

Zālienu var veidot augsnēs ar dažādu mehānisko sastāvu, tikai tās attiecīgi jāielabo. Piemēram, smagai, blīvai māla augsnei mitruma režīma nodrošināšanai pievieno smalku granti vai rupju smilti. Struktūras uzlabošanai augsnē iestrādā arī organisko mēslojumu, vienmērīgi izkliedējot un iearot vai iefrēzējot aramkārtas dziļumā. Nav ieteicama kūdraina augsne, jo tā nosēžas, veidojot zālienā padziļinājumus, sevišķi vietās, kur biežāk staigā vai novieto kādus priekšmetus.

Nolīdzinātajā un nogrābtajā laukumā vienmērīgi izkaisa sēklas un ierušina ar grābekli, iestrādājot tās 0,5 – 1 cm dziļi. Pēc tam sējumu pieblietē: mazākā platībā var vienkārši noblietēt ar kājām (piemīdīt ar dēlīšiem), plašākai teritorijai izmanto speciālu veltni, ko var iznomāt no profesionāliem apzaļumotājiem.

Uz iepakojuma ir norādīta apsējamā platība, tomēr vienmērīga sēklu izsēšana bieži rada grūtības. Pareizāk būtu izmērīt nelielu zemes gabalu, aprēķināt vajadzīgo sēklu daudzumu, iesēt un vizuāli novērtēt, cik blīvi tās izsētas. Pēc tam var apsēt visu pārējo platību. Vēlēdamies ātrāk iegūt blīvu, dekoratīvu zālienu, dārzkopji reizēm iesēj vairāk par ieteikto devu. Tas ir aplam, jo zālaugiem trūkst barības vielu, mitrākā laikā tie izsūt, var izplatīties slimības, pēc ziemas tos vairāk bojā sniega pelējums.

 

Par mēslošanu un pļaušanu

Lai sekmētu zāles augšanu, pavasarī un reizi vai divas reizes veģetācijas periodā zālienus mēslo ar slāpekli saturošiem minerālmēsliem.

Rudenī dod fosfora un kālija mēslojumu, tā pastiprinot izturību pret salu, slimībām. Lai zāliens nekļūtu plankumains vai svītrains, mēslojums jāizkaisa vienmērīgi.

Mēslojumu zālienam dod pēc pļaušanas, un vēlams, lai augsne būtu mitra, bet zāle sausa. Intensīvi jāmēslo zālieni ar lielu noslodzi, piemēram, sporta laukumi. Taču lielas mēslojumu devas vienā reizē zālienu ietekmē negatīvi.

Zāliena pļaušanas biežums un augstums atkarīgs no zāliena izmantošanas veida, zāļu maisījumā esošajiem augiem, to augšanas spējām, no laika apstākļiem un sezonas (vasaras, rudens). Pirmo reizi pļauj, kad zāle sasniegusi 6 – 8 cm augstumu. Ļaujot tai pāraugt, auga apakšējās lapas nesaņem pietiekamu apgaismojumu, tādējādi zāliens zaudē dekoratīvo izskatu, nav vienmērīgi zaļš, tajā sāk augt nezāles. Regulāri pļautā zālienā nespēj augt viengadīgās nezāles, arī daudzgadīgās novājinās un pāris sezonu laikā iznīkst. Pļaušanas virzienu vajag mainīt, lai neveidotos redzamas pļaušanas joslas. Nevajadzētu pļaut lietainā, ne arī karstā laikā. Ja pieturas ilgstošs sausums, visu tipu zālienos palielina pļaušanas augstumu.

Mitruma trūkums kavē lapu un dzinumu augšanu, veidojas nekvalitatīvs zāliens, kurā vāji attīstās izturīgākās ilgmūža sugas – pļavas skarene, aitu auzene, bet attīstās maura skarenes un citas zālienu nezāles. Ilgstošā sausumā var ciest jauns zāliens vai iznīkst kāda no zāliena maisījuma augu sugām. Zelmeni var atjaunot tikai ar regulāru laistīšanu. Pārliecināties par mitruma pietiekamību var, iedurot lāpstu un atverot – tad var redzēt, vai viss slānis ir pietiekami mitrs.

 

Piemājas zālieniem

EuroGrass Universal – ātri sadīgst pēc sējas, jo sastāvā ir ganību airene, sarkanā auzene. Labi pacieš nomīdīšanu. Izsējas norma: 1 kg uz 30 – 35 m2.

Zaļais – veido blīvu velēnu un skaistu zelmeni. Satur Dānijā selekcionēto pļavas skareni ‘Evora’, sarkano auzeni ‘Vaive’ (mazprasīga augsnes ziņā, sausumizturīga), ganību aireni ‘Gunta’ (strauji attīstās un jau sējas gadā spēj konkurēt ar nezālēm). Sēklu patēriņš – 1 kg uz 30 – 35 m2.

M/1 Parter – universāls zāliens, kura sastāvā ir sarkanā auzene, ganību airene, pļavas skarene. Sējas gadā intensīvi cero, labi nosedz augsni. Izsējas norma: 20 – 40 g uz 1 kvadrātmetru.

M/3-Park – zāliens sausām, smilšainām augsnēm, izturīgs daļējā noēnojumā, tātad ļoti piemērots parkiem. Izsējas norma: 20 – 40 g/m2.

M-4 – Dekoratīvais – veido smalku, skaistu zelmeni. Sēklu maisījumā ir stīgojošā sarkanā auzene, sarkanā auzene, ganību airene, pļavas skarene. Izsējas norma: 30 – 40 g/m2.

Īpašais zāliens – izceļas ar koši zaļu krāsu, smalku zelmeni un lēnu ataugšanas spēju, tātad retāk jāpļauj. Sastāvā ir sarkanā auzene, daudzgadīgā airene, pļavas skarene, aitu auzene. Izsējas norma: 1 kg uz 40 – 50 kvadrātmetriem.

Universālam pielietojumam – satur blīva cerojuma zālienzāles, izceļas ar spilgti zaļu zelmeni, sausumizturību. Izsējas norma: 1 kg uz 35 m2.

Maisījums ēnainām vietām – 70 % sarkanās auzenes (pacieš noēnojumu) un 30 % aitu auzenes (veido izskatīgu zelmeni). Izsējas norma: 1 kg uz 35 m2.

Ornamental (universāls) – veido blīvu, košu, smalklapainu zālienu, kam piemīt laba ziemcietība un izturība pret nomīdīšanu. Maisījumā ir sarkanā auzene, ganību airene, raupjā auzene, pļavas skarene.

Shadow – maisījums ēnainām vietām un parkiem ar lieliem kokiem un krūmu grupām.

Sunshine (saulainām vietām) – maisījumam pievienota sausuma un karstuma izturīgā niedru auzene. Sarkanā auzene, pļavas skarene un ganību airene strauji izveido smalklapainu zelmeni.

Eco Lawn Microclover – galvenie komponenti maisījumā ir smalklapaini zālienaugi, nedaudz (5 %) pievienots arī baltais āboliņš – tas attīstās stīgojot un aizņem aizvien lielākas platības.

Golfmaster – maisījums piemājas zālieniem un golfa laukumiem. Piemērots zemai pļaušanai, veido blīvu, tumši zaļu zālienu.

Šie sēklu maisījumi nopērkami, sākot no trim latiem, Eco Lawn Microclover – par četrarpus, Golfmaster – gandrīz par pieciem latiem kilogramā.

 

Sporta laukumiem

Super biezais – maisījumā palielināts pļavas skarenes (40 %) un ganību airenes (40 %) īpatsvars. Šīm zālēm piemīt laba izturība pret nomīdīšanu, tāpēc zelmenī saglabājas ļoti ilgi. Zālienam nepieciešama pastiprināta kopšana – regulāra pļaušana (to dara vienreiz nedēļā, pļaušanas augstums 1 – 2 cm), mēslošana un laistīšana vasarā. Pirms zāliena sējas augsne perfekti jāsagatavo, jānoplanē, tajā jāiestrādā pilnmēslojums. Izsējas norma: 1 kg uz 25 – 30 kvadrātmetriem.

M/2-Sport – zāliens aktīvai izmantošanai, izturīgs pret nomīdīšanu, pēc bojājumiem (sala, sausuma, nomīdīšanas) zelmenis ātri atjaunojas. Izsējas norma 30 – 40 g/m2.

Maisījums sporta laukumiem – sastāvā esošā ganību airene ātri izveido zelmeni, pļavas skarene un sarkanā auzene veido skaistu zālienu. Sēj labi sastrādātā augsnē no aprīļa līdz oktobrim, sējas dziļums – 0,5 cm, izsējas norma: 1 kg uz 35 kvadrātmetriem.

Sport – maisījumā ganību airene kopā ar sarkano auzeni, aitu auzeni un pļavas skareni. Labi pacieš nomīdīšanu, labas ataugšanas spējas.

Sportmaster (Master grupa) – izturīgs sporta zāliens.

Šīs grupas zālienu sēklas maksā no trim līdz pieciem latiem kilogramā.

 

Kā ziedoša pļava

Viena vasara – viengadīgo puķu sēklu maisījums, kurā ietilpst vasaras adoniss, lauka kokalis, lauka ilzīte, apaļlapu bupleire, tīruma kliņģerīte, zilā rudzupuķe, sējuma krizantēma, tīruma zilausis, Venēras spoguļpuķe, tīruma cietsēkle, tīruma neaizmirstule, zīda magone, nakts plaukšķene, tīruma vijolīte. Pļavai līdzīgais zāliens izveidojams, piemēram, gar žogu vai kādā citā vietā, ko vēlas padarīt krāsainu un savdabīgu. Sēj pavasarī.

Gaisīgā puķu pļava – daudzgadīgs puķu un zāliena sēklu maisījums no 31 sugas augiem (tajā ir, piemēram, parastā pīpene, mīkstā madara, Sibīrijas latvānis, šaurlapu ceļteka, parastā smilga, pļavas lapsaste, parastā smaržzālīte, aitu auzene, sarkanā auzene, pļavas skarene).

Sēj aprīļa beigās, maijā vai augustā, septembra sākumā. Apmēram pēc 6 – 8 nedēļām zālienu nopļauj ne zemāk par 5 cm, lieko zāli novāc. Turpmākajos gados pļauj vienreiz gadā, vislabāk vēlu rudenī, kad pļavas puķes jau noziedējušas. Zelmenis izmantojams trīs četrus gadus.

Krāšņā pļava – daudzgadīgs viengadīgo un daudzgadīgo puķu, un zālienaugu sēklu maisījums, kurā ietvertas 36 dažādas sugas (piemēram, pļavas dzelzene, pļavas plostbārdis, divšķautņu asinszāle, parastā brūngalvīte, aitu auzene, sarkanā auzene).

Šo sēklu maisījumi maksā attiecīgi 50 vai 60, vai 120 latu kilogramā. Iepakojumā ir 100 g sēklu, ar to pietiek 20 m2 pļaviņas ierīkošanai.

 

Ceļiem, nogāzēm

Road – maisījumā mazprasīgu augu sēklas skābām, smilšainām augsnēm un vietām ar pastiprinātu sāļu iedarbību (ziemas periodā). Lēni augošajām zālēm raksturīgas tumši zaļas lapas.

Robustica (dekoratīvs) – augsnes ziņā mazprasīgs un viegli kopjams zāliens, kura sastāvā ir ganību airene, sarkanā auzene, pļavas skarene.

 

Konsultēja SIA “Krastmaļi sēklas” direktors MĀRTIŅŠ FLAKSIS.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+