×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
16. septembris, 2013
Drukāt

Kas vannas istabā kust? (2)

sudrabaina_zvinene2

“Naktī, ejot uz tualeti, tiklīdz ieslēdzu gaismu, vannas istabā pa grīdu uz tuvākajām šķirbām pamūk jocīgi kukaiņi – sudrabaini, ar tādām kā zvīņām, aptuveni vienu centimetru gari, ar šaurām astītēm. Es tos pamanu tikai naktīs, dienās šie jokainie radījumi nerādās. Reizēm tie pamanījušies ierāpties arī vannā, un, liekas, netiek vairs ārā. Kas tie tādi un kā no tiem atbrīvoties? Izķert grūti, jo dikti ātri skrien.”
 Velta G. Rīgas rajonā

 

Tas, kas lasītājai sagādā raizes, ir sudrabainā zvīņene, dzīvojamās mājās visbiežāk sastopamā suga ir Lepisma saccharina (āržokleņu apakšklase). Kukainim nav spārnu, bet ķermenis pārklāts ar mazām zvīņām, kas kalpo kā maņu orgāni. Ādu tas regulāri nomaina, gluži kā čūska savu veco. Zvīņene ir tikai 11 mm gara, ķermenis uz mugurpusi sašaurināts, ar trīs garām astītēm. Parasti šie kaitēkļi dzīvo mitrās, slēptās vietās – dabā zem akmeņiem, koku mizām, telpās – vannas istabā, virtuvē, labi vairojas mājās, kurās ir augsts gaisa mitrums (virs 70 %). Parasti uzturas zem grīdas seguma vai sienu spraugās.

Papildus nepatīkamajai sajūtai, ka pa māju klaiņo dažādi kukaiņi, zvīņene nodara arī reālu kaitējumu. Tā pārtiek no cukura un cieti saturošām vielām, līdz ar to nesmādē arī papīrus.

Ja zvīņenes savairojušās pavairāk, var ieraudzīt no apakšas sagrauztas tapetes un sabojātas grāmatas, nepatīkami tās atrast makaronos, auzu pārslās vai saldumos. Uz auduma atstāj dzeltenus traipus.

Patiešām, zvīņene spēj ātri pārvietoties, noķert to nav reāli, bet šis kukainis nevar augstu uzkāpt pa vertikālām sienām, kā arī rāpot pa gludām virsmām (tāpēc netiek ārā no vannas). Priekšroku tas dod tumšām vietām, tāpēc arī dienā reti to ieraudzīsiet. Šo kaitēkļu stiprā puse ir veiklība un ātrums, kā arī spēja paciest badu pat līdz 10 mēnešiem. Zvīņenes dzīves ilgums ir trīs – četri gadi, turklāt no olām ik pēc pāris mēnešiem izšķiļas atkal jauni kaitēkļi.sudrabeesma

Kā atbrīvoties? Ja nav vēlmes lietot ķīmiskus līdzekļus, atliek izmainīt vidi, uzreiz apturot šo kaitēkļu invāziju. Ja gaisa mitrumu samazina zem 30 %, zvīņenei tas ir nāvējoši. Tāpat kā temperatūra, kas augstāka par +35 grādiem. Vajadzētu arī noslēgt visus iespējamos pārtikas ceļus, grāmatas pārvietot uz sausākām telpām.

Saimniecības preču veikalos un lielveikalos zvīņeņu iznīcināšanai var atrast speciālu ēsmu, kas darbojas trīs mēnešus. Tā ir ievietota kārbiņā, kurai pirms izlikšanas jāizdur caurumi iezīmētajās vietās. Atvērto kārbiņu novieto tur, kur esat redzējuši viešņas. Ja ir liela šo kaitēkļu invāzija, iespējams, vajadzīgas vairākas kārbiņas.

Kukainis pārtikas meklējumos tur ielien, apēd cienastu un pēc dažām dienām iet bojā savā paslēptuvē. Viena kārbiņa zvīņeņu iznīcināšanai maksā 1,75 latus.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kur tagad bopirjt šādas kārbiņas zvīņeņu iznīcināšanai?

  2. Viens nešpetns kukainītis tas ir. Grūti iznīcināms.

Draugiem Facebook Twitter Google+