×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
12. marts, 2014
Drukāt

Guntis Ščerbinskis: Kas vārās pašmāju indīgajos informācijas katlos (10)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Bezspēcība, ko valsts tagad izrāda tā saukto nelegālo narkotiku lietā, atgādina par kādu citu lielu nevarību, kas jau gadiem valdījusi informācijas laukā, kur faktiski legalizēta valsts nomelnošana, apmelošana un pat cilvēku kūdīšana. Politiķi labprātāk izlikušies to neredzam. Bet mērķtiecīga valsts informācijas un mediju politika uzskatīta par nelietderīgu.

Vietējā krievu avīzē “Vesti” pirmdienas numurā lasu autores J. Sļusarevas atziņu, ka “muļķīgākais, kas ar mums varēja notikt”, ir Krievijas karš ar Ukrainu. Donbasā dzimusī žurnāliste savu atziņu pamato ar to, ka krievvalodīgo iedzīvotāju tiesību pārkāpumus Ukrainā nekādā mērā nevarot pat salīdzināt ar “to pašu Latviju, kur krievi ir beztiesiski principā”. Ar to krievu lasītājam acīmredzot likts saprast, ka Latvija šādu karošanu būtu pelnījusi vairāk. Autore vēl piemetina: “Tomēr šeit [Latvijā] krievu pašaizsardzības vienības kaut kā neradās pat laikā, kad notika masu protesti pret krievu skolu reformu.”

Šis ir tikai viens piemērs. Demonstratīva necieņa pret savu mītnes zemi, kas dažkārt robežojas ar kūdīšanu un musināšanu, ir sava veida labais tonis vai tradīcija, kas Latvijas krievu presē sakņojas gadu desmitiem. “Latvijas Avīze” bieži vien bijusi vienīgā, kas par to cēlusi trauksmi. Nu sarosījušās arī kādreiz tik liberālās aprindas, kas sauc pēc Krievijas televīzijas atslēgšanas Latvijā. Diemžēl negribot redzēt vai dzirdēt, kas vārās tepat deguna galā pašmāju informācijas katlos.

Vispirms, uzskatu, ka principā nepareizi ir runāt par Krievijas kanālu slēgšanu. Jārunā ir par tendenciozu, melīgu un kaitniecisku informāciju, kuras nesējs var būt tikpat labi ar Londonas, Stokholmas vai Rīgas pieraksta vietu. Turklāt nedomāju, ka t. s. Kremļa kanāli būtu tie bīstamākie ieroči informācijas kaujā, jo tie spēlē ar atklātām kārtīm. Skatītājam ir daudzmaz skaidrs, kas tos finansē un kontrolē. Tie nenes nekādus pārsteigumus – Putina vai viņa politikas kritiku no tiem neviens nesagaida. Daudz bīstamāki informatīvie ieroči ir tie, kuriem nav šāda skaidra “Kremļa pieraksta”. Tie mulsina auditoriju vairāk, jo it kā pareizu nodomu aizsegā realizē citus – slēptus un varbūt tikai nojaušamus – mērķus.

Atgriežoties pie Krievijas TV kanāliem, patiesi, ir jautājums, kāpēc to īpatsvars vienā Eiropas Savienības valstī ir tik liels. Manuprāt, atbilde ir skaidra – kopš neatkarības atjaunošanas Latvijas valstij nav bijuši izvirzīti mērķi, uz kādu informatīvo un mediju vidi tiekties. Lieki piebilst, ka līdz ar to izpalika arī mērķtiecīgs regulējums, piemēram, izsniedzot TV retranslācijas atļaujas, licencējot kabeļoperatorus vai radot labvēlīgus tirgus apstākļus citādam TV saturam.

Savā ziņā šis vilciens ir aizbraucis, jo pēdējā desmitgadē tradicionālā televīzija ir stipri zaudējusi savu lomu, piekāpjoties interneta risinājumiem. Tāpēc pat tehniski izslēdzot Maskavas programmas no kabeļtīkliem, cilvēki, kas grib ticēt Kremļa propagandai vai arī vienkārši grib skatīties savas iemīļotās pārraides un filmas Krievijas kanālos, bez tādas iespējas nepaliks. Varbūt būs nelielas neērtības.

Tikai skaidri mērķi un ceļa karte, kā tos sasniegt, var nest pārmaiņas Latvijas informācijas telpā. Sākotnēji pozitīvs signāls bija lēmums par atsevišķas informācijas un mediju politikas struktūras izveidi pie Kultūras ministrijas. Tomēr bažas rada uzstādījumi, kas izskan par tās funkcijām, piemēram, TV reklāmas tirgus pārdale. Tas Latvijas informācijas telpu nestiprinās.

Politiķi mums ir parādā valsts un sabiedrības interesēs balstītu informācijas un mediju politiku. Un tā būtu īsteno un jāuzrauga jaunajai struktūrai.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Diemžēl latviešu valodā rakstošie žurnālisti nav diez ko labāki. Tāpat latviešu telekanālu ziņu producētāji. Panorāmā pirmās ir kriminālziņas, tad šausmu stāsti no citām zemēm un beigās laika ziņas. Kāda ir Panorāmas ziņu izklāsta secība? Visai svaigs piemērs. Pirmā ziņa par autoavāriju ar 6 bojāgājušiem. Tiek izprašņāti vairāki cilvēki, katrs stāsta ko nebūt. Tas aizņem 10 minūtes. Ir traģiski, jā, bet pie vainas pavisam banāli iemesli – bravūra un alkohols. Tad seko stāsts par vēl kādu ikdienišķu lietu, un tikai kā trešais vai ceturtais sižets – Vācijas ārlietu ministra vizīte Latvijā. Citā reizē Panorāma ieslīgst vēl lielākās sadzīviskās klizmās, kriminālo izdarību stāstos, ka Daļas Gribauskaites vizīti Latvijā parāda tikai pašās beigās. Pašās beigās citā vakarā parādīja arī intervijas fragmentu ar D.Gribauskaiti, kur Lietuvas prezidente asi kritizēja Krievijas ekspansiju.
  Latvijas Avīze ļoti bieži intervē bijušos politiķus, kas pa lielai daļai zaudējuši savu reputāciju un palīdzējuši tukšoties latvju cilvēku makiem (Godmanis, Gailis, Kehris, vēl tur kādi). Par ko tas vediona domāt?

 2. Politika tomēr arī sastāv no visāda veida “žestiem”. Ja Bērziņš sēž Savicka ložā – tas ir žests. Ja Latvija aiztaisa ciet kreivu propogandas TV – tas ir žests, kas parāda attieksmi.

 3. Профессия журналиста сродни первой древнейшей. Что газета Вести, что LA, это два брата близнеца (ну или сестры). Два зеркальных отражения, отличаются только иделогические оценки. Типа, у нас – разведчик, а у них – шпион, и наоборот. Так что, автору надо в первую очередь начать с самого себя, любимого.

  • Pieturi nu savus spriedumus līdz robežstaba otrai pusei tāpat kā savu bezkaunīgo Kirila “mono-burtošanu”. Dzīvojot svešā zemē kā 19.gadsimta kolonizātoram vai pēctecim 21jā gadsimtā ir vismaz tumsonīgi. Bet to diezin vai sapratīsi! Tādiem kā tu atklāsme nāk tikai tad, kad paša “atbrīvotāji”ar stobriem atņem visu kas liekas ņemams. Bet tavi tautasbrāļi Baltijā savākuši daudz – tos tad arī pirmos “ekspropriēs” kā Krimā. Un Sibīrija arī ir plaša – arī tev Jūrmalas vietā būs Urālu “viņš gals” vai postenis draudzīgajā Kaukāzā… Tad varēsi sumināt!

   • Окстись, Кирюша! Выйди из сумрака, светлый ты наш. Мне на твое мнение плевать. Ты вообще то на Урале был, а на Кавказе? Или дальше своего хутора никуда не ездил.

    • Atšķirībā no tevis, kurs skatās tikai austrumu televīzorā, bet pats ‘patķjankas šohtos” nav berzējis, varu ieteikt mācīties ķīniesu valodu – tie cītīgi strādā un plicina krievu senču zemi. Tavi tautasbrāļi ir tā nodzērušies, ka vienīgais ko viņi darīs – atņems tev nīstās Baltijas šprotes un iedos tev pa štangu kā “piebaltijas fasistam”. Krievu cilme un valoda tev nepalīdzēs – laimīgu ceļu tev, aprobežotais bizantieti!

     • И тебе того же, высоко культурный ты наш! Ваши любимые соплеменники такие же. Тоже пьют, и тоже гуляют, ведь все мы люди. Вот почитаешь комментарии на этом портале, и этот миф, о высоко культурной латышской нации, рассеивается как дым. Остаются одни озлобленные дебилы с незалеченными иссторическими травмами, которые они ещё и посотоянно ковыряют с упорством мазахистов.

 4. Paldies, ļoti labs raksts! Ceru, ka valdība ieklausīsies!

 5. Bet paklausieties Žuravļova “radio PIK ” : tur gadiem Latvijas valdība tiek saukta par “klaunu baru” kuru ievēlējusi debilā tauta, tur ir tāds graždanin Griša, kurš nekautrējas apliet ar samazgām katru latvieti ! Un tas gadu gadiem, katru dienu !

 6. Valsts iedzīvotājiem ir arī jājūt valsts vara – kā piemēru var minēt ”legālo” narkotiku apkarošana. Kur valsts vara ir? Valsts domāta pilsoņiem ar kristīgām garīgām vērtībām un tādu pašu dzīvesveidu. Musulmaņu valstīs ar savām musulmaņu garīgajām vērtībām. To vajadzētu ievērot. Tā neievērošana rada visādas Mozaīkas un vēl citas mistiskas rīcības. Šodien problēma, rīt likums, parīt problēma likvidēta.Tikai korumpēta valsts vairs nespēj rīkoties ( atvainojos vadošie ierēdņi, deputāti, ministri ). Tāda ir lemta sabrukumam.Un šie teikumi to atspoguļo=Bezspēcība, ko valsts tagad izrāda tā saukto nelegālo narkotiku lietā, atgādina par kādu citu lielu nevarību, kas jau gadiem valdījusi informācijas laukā, kur faktiski legalizēta valsts nomelnošana, apmelošana un pat cilvēku kūdīšana. Politiķi labprātāk izlikušies to neredzam. Bet mērķtiecīga valsts informācijas un mediju politika uzskatīta par nelietderīgu.

Draugiem Facebook Twitter Google+