Latvijā
Politika

Kas vēlēs prezidentu? Politoloģe nepiekrīt runām, ka tauta ir duma27


Politologi Ilga Kreituse, Filips Rajevskis: ko eksperti nospriež, tas nolēmumos neatbalsojas.
Politologi Ilga Kreituse, Filips Rajevskis: ko eksperti nospriež, tas nolēmumos neatbalsojas.
Foto – Saeimas preses dienests

Valsts tiesību speciālists un Saeimas deputāts Ringolds Balodis šonedēļ sasauca noslēdzošo Valsts prezidenta amata pilnvaru un ievēlēšanas kārtības pārskatīšanas darba grupas sēdi ar politiķu, politologu, jurisprudences spīdekļu piedalīšanos. Lielākā daļa Saeimā pārstāvēto partiju solījušas programmatiski atbalstīt prezidenta vēlēšanu tiesību nodošanu tautai, bet tikai Balodis kaut ko mēģina praktiski darīt, lai nodomus materializētu. Apmēram pēc mēneša sekos pilns darba grupas ziņojums par paveikto, bet sēdē klātesošie diskutēja par nesen radīto piedāvājumu, ka varētu paplašināt prezidenta elektoru loku, 100 deputātiem pievienojot 100 pašvaldību mērus. Tas varētu būt mehānisms pārejas periodā, kamēr parlaments izšķirtos beidzot ļaut balsot visiem pilsoņiem.

Latvijā esošais prezidenta ievēlēšanas modelis, ka par valsts galvu kļūst ar 51 (un vairāk) deputāta balsi, nav nedz Eiropas, nedz pasaules standartprakse. Līdzīga kārtība ir Ungārijā, Vācijā (vēlē 630 bundestāga abu palātu deputāti un 630 federālo zemju locekļi) un Igaunijā, kur augsto amatpersonu ievēlē ar 2/3 parlamentāriešu atbalstu, bet, ja to trīs kārtās neizdodas izdarīt, talkā aicina pašvaldību delegātus.

Arī pirmskara Latvijā asi diskutējuši, pirms atbalstījuši esošo prezidentālo vēlēšanu kārtību. Piemēram, Fricis Menders ieteica iztikt bez šādas institūcijas, proti, Saeimas priekšsēdētājs – tas arī ir Valsts galva. Vēlēšanu kārtības maiņai 4. Saeima pietuvojās 1934. gadā, kad divos lasījumos sagatavoja konstitucionālus labojumus par tautas tiesībām vēlēt prezidentu, un nav grūti uzminēt toreizējo pārkārtojumu ieganstu – lai beigtos tirgošanās par amatu starp partijām. Kārlis Ulmanis atrada paņēmienu ātrākiem un efektīvākiem pārkārtojumiem.

Sociologs Arnis Kaktiņš apliecināja, ka tautas griba vēlēt augsto pārstāvi ir nemainīga kā klints, un ap 80% aptaujāto gadiem ilgi atbild ar jāvārdu – gribam. Savukārt Valsts prezidenta institūcija stabili ir augstā vietā starp uzticību pelnošām. Saeimai un partijām pastāvīgi ir viszemākais pilsoņu uzticības indekss. Un arī šodien sabiedrība ir neapmierinātībā, kā prezidenta ievēlēšanu kārto 100 saeimiešu starpā. Kā atzīmē deputāts Balodis – arī pašreizējam valsts vadītājam Vējonim velkas līdzi šleife, ka viņš aizklāti iebalsots ar saskaņiešu balsīm.

Runājot par pašvaldību līderu simta piesaistīšanu prezidenta vēlēšanās, R. Balodis piezīmēja, ka arguments ir arī pēdējās prezidenta vēlēšanās novērotais, kad lietu nokārtot Saeimā ieradās tikai daži – Rīgas mērs un citi emisāri. Tomēr partiju bezdarbības dēļ pilsoņu enerģija panākt tiesības vēlēt prezidentu pamazām izkvēlo, jo solīto nepilda. Dziļā rezignācijā prof. Kreituse secināja – spriežam, bet domāju, ka parlaments nepieņems itin neko!


Politoloģe: “Nepiekrītu runām, ka tauta ir duma”

Akadēmiķis Tālavs Jundzis: “Domāju, ka prezidenta esošā vēlēšanu kārtība jāmaina. Bet ir bažas par diviem riskiem. Vēlēšanu kampaņā ir pieredzēta kandidātu atbalstīšana ar naudu. Veicot lielus ieguldījumus, kāds var prasīt ievēlētajam amatvīram atpelnīt dotos līdzekļus. Otrkārt, dažās valstīs tautas mandātu saņēmis valsts galva ieslīgst populismā vai nonāk konfrontācijā ar parlamentu.”

LPS padomnieks Māris Pūķis: “Pašvaldību vadītāji justos pagodināti, ja tiem ļautu līdzdalību prezidenta vēlēšanu procesā. No drošības un stabilitātes viedokļa mums svarīga stipra valsts. Lielāka balsotāju skaita atbalstu saņēmis un uz plašāka konsensusa bāzes ievēlēts prezidents valsti noteikti stiprinātu.”

Profesore Ilga Kreituse: “Nepiekrītu runām, ka tauta ir duma, ka ar kampaņu nopirks balsis. Kā tad jūs, deputāti, tik gudri esat ievēlēti? Esmu par tautas vēlētu prezidentu, kam jāceļ pilnvaras. Galvenokārt līdzatbildībā par valdības darbu, lai viņš tiešām būtu persona Nr. 1 pēc uzticētām funkcijām. Prezidenta loma varētu pieaugt, sastādot valdību vai atbrīvojot kādu tās locekli. Kas attiecas uz pašvaldību iesaistīšanu procesā, izsakāma viena pretenzija. Cik tās ir stabilas, cik tās vēl reformēs. Savukārt, atstājot iepriekšējo vēlēšanu sistēmu, uzskatu, prezidentu jāievēl ar 2/3 balsu. Citādi amats ir trinitārās valdības tirdzniecības objekts, dalot prezidenta, premjera, spīkera krēslus.”

Jurists Aivars Borovkovs: “Ņemot par pamatu Kaktiņa kunga diagrammas, tur nepārprotami atspoguļojas tautas vēlme. Bet es ierosinātu sākt no otra gala, totāli mainot Saeimas vēlēšanu sistēmu, grozot partiju dibināšanas kārtību, neļaujot, ka politikā nokļūst sīkas grupas, kuras pēc tam pārvalda valsti, vēlē atbildīgākās amatpersonas.”

Eksprezidents Valdis Zatlers: “Nepiekrītu, ka prezidents apveltīts maz pilnvarām un ir simboliska persona. Tā tas ir, valstij harmoniski attīstoties, turpretī krīzes situācijā viņam ir tiesības sasaukt kabineta, parlamenta ārkārtas sēdes, noteikt dienas kārtību – nenovērtēsim to par zemu. Otrkārt, mūsu valstī raksturīga nežēlīga cīņa par amatiem. Vai prezidents amatā nokļūst kā kompromisa figūra? Nē, tas ir vienas konkrētas partijas cilvēks, kurā ielikts daudz naudas, lai kandidatūra vinnētu. Mums bijušas “paraugkampaņas”, kur politiķus tā arī ievirzīja vajadzīgās vietās. Nešaubieties – ja balsotājiem pieplusos 100 mērus, arī tad izkalkulēs taktiku, lai panāktu vēlamo rezultātu.”

LA.lv