×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
26. marts, 2017
Drukāt

Kas vēlēs prezidentu? Politoloģe nepiekrīt runām, ka tauta ir duma (29)

Foto - Saeimas preses dienestsFoto - Saeimas preses dienests

Valsts tiesību speciālists un Saeimas deputāts Ringolds Balodis šonedēļ sasauca noslēdzošo Valsts prezidenta amata pilnvaru un ievēlēšanas kārtības pārskatīšanas darba grupas sēdi ar politiķu, politologu, jurisprudences spīdekļu piedalīšanos. Lielākā daļa Saeimā pārstāvēto partiju solījušas programmatiski atbalstīt prezidenta vēlēšanu tiesību nodošanu tautai, bet tikai Balodis kaut ko mēģina praktiski darīt, lai nodomus materializētu. Apmēram pēc mēneša sekos pilns darba grupas ziņojums par paveikto, bet sēdē klātesošie diskutēja par nesen radīto piedāvājumu, ka varētu paplašināt prezidenta elektoru loku, 100 deputātiem pievienojot 100 pašvaldību mērus. Tas varētu būt mehānisms pārejas periodā, kamēr parlaments izšķirtos beidzot ļaut balsot visiem pilsoņiem.

Latvijā esošais prezidenta ievēlēšanas modelis, ka par valsts galvu kļūst ar 51 (un vairāk) deputāta balsi, nav nedz Eiropas, nedz pasaules standartprakse. Līdzīga kārtība ir Ungārijā, Vācijā (vēlē 630 bundestāga abu palātu deputāti un 630 federālo zemju locekļi) un Igaunijā, kur augsto amatpersonu ievēlē ar 2/3 parlamentāriešu atbalstu, bet, ja to trīs kārtās neizdodas izdarīt, talkā aicina pašvaldību delegātus.

Arī pirmskara Latvijā asi diskutējuši, pirms atbalstījuši esošo prezidentālo vēlēšanu kārtību. Piemēram, Fricis Menders ieteica iztikt bez šādas institūcijas, proti, Saeimas priekšsēdētājs – tas arī ir Valsts galva. Vēlēšanu kārtības maiņai 4. Saeima pietuvojās 1934. gadā, kad divos lasījumos sagatavoja konstitucionālus labojumus par tautas tiesībām vēlēt prezidentu, un nav grūti uzminēt toreizējo pārkārtojumu ieganstu – lai beigtos tirgošanās par amatu starp partijām. Kārlis Ulmanis atrada paņēmienu ātrākiem un efektīvākiem pārkārtojumiem.

Sociologs Arnis Kaktiņš apliecināja, ka tautas griba vēlēt augsto pārstāvi ir nemainīga kā klints, un ap 80% aptaujāto gadiem ilgi atbild ar jāvārdu – gribam. Savukārt Valsts prezidenta institūcija stabili ir augstā vietā starp uzticību pelnošām. Saeimai un partijām pastāvīgi ir viszemākais pilsoņu uzticības indekss. Un arī šodien sabiedrība ir neapmierinātībā, kā prezidenta ievēlēšanu kārto 100 saeimiešu starpā. Kā atzīmē deputāts Balodis – arī pašreizējam valsts vadītājam Vējonim velkas līdzi šleife, ka viņš aizklāti iebalsots ar saskaņiešu balsīm.

Runājot par pašvaldību līderu simta piesaistīšanu prezidenta vēlēšanās, R. Balodis piezīmēja, ka arguments ir arī pēdējās prezidenta vēlēšanās novērotais, kad lietu nokārtot Saeimā ieradās tikai daži – Rīgas mērs un citi emisāri. Tomēr partiju bezdarbības dēļ pilsoņu enerģija panākt tiesības vēlēt prezidentu pamazām izkvēlo, jo solīto nepilda. Dziļā rezignācijā prof. Kreituse secināja – spriežam, bet domāju, ka parlaments nepieņems itin neko!

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Es par apvienoto Baltiju – ar roteejosho valdiibu. likumus jau taa daudzpar daudz sarahojushi, ja reiz peec taam saeimai darba atgu, izjeot laikam tachu no likumu skaita, iemera. Peec laklaajiibas liimenja reekjinot pa koefiecientiem jau tik peec saviem pashu iereednju radiitaajiem tas viss in atkanjas vele EU prezidentuuras. Taa kaa buutu laiks pienaacis to visu sastraadaato arii… sakaartot; cits jautaajums – vai kaads ljaus…
  Parasti jau kaa tik Latvija atjeedzas un saak lomu speeleet, taa aatri kada shmuce vispasaules areenaa…
  🙁

 2. Tauta ir tik “gudra’, ka par prezidentu ievēlētu lembergus, ušakovus, dūklavus u.c., kuriem aiz muguras stāvētu ļoti liela Krievijas nauda.
  Ja Jūrmalā var ievēlēt Truksni, Ventspilī – Lembergu, tauta nav gudra, bet gan nopērkama par bezmaksas tramvaja biļeti u.c. druskām, ko tai atmet no kungu dzīru galda.
  Izskatās, ka pati Kreituse, nepārtraukti lamādama pie varas esošos un izpatīkot lumpeņproletariātam, arī izdevīgā brīdī var mēģināt pretendēt uz tauats vēlēta prezidenta posteni?

 3. Tautas varas atjaunošanai Latvijā jāmaina līdzšinējā valsts orientācija. Atbildēt

  “Tauta nevar atļauties uzturēt Saeimu un deputātus,kas nav atbildīgi tās priekšā arī starpvēlēšanu periodā,sēžot tur desmitiem gadu,pat ne reizi neuzkāpjot tribīnē.Saeima nav stipendija populāriem komponistiem un sportistiem.Izeja ir mažoritārā sistēmā,sadalot Latviju 100 vienmandāta vēlēšanu apgabalos ar aptuveni 10 000 vēlētājiem katrā,kur kandidāts uzstājas,tiek ievēlēts,atbild vēlētāju priekšā un var tikt priekšlaikus atsaukts.Tas izskaudīs rīdzinieku kandidēšanu vairākos apgabalos vienlaikus,piespiedīs deputātus pastāvīgi,centīgi strādāt savos apgabalos un Saeimā panākt to attīstības finansēšanu.Lai nodrošinātu politiķu paaudžu maiņu,deputāti jāievēl ne vairāk kā uz diviem termiņiem.Jāizveido vienots,ekonomiski pamatots valsts un pašvaldību amatpersonu darba algas tarifa likmju tīkls,likvidējot prēmēšanas sistēmu. Nekur neder,ka Rīgas domnieks var nopelnīt piecas un vairāk reizes vairāk par ministru,bet valsts sekretārs vairāk par savu ministru vai pat Ministru prezidentu.Jābeidz arī valsts līdzekļu pārsūknēšana privātās kabatās un partiju kasēs par sēdēšanu valsts un pašvaldību uzņēmumu padomēs.”
  Sk.”Tautas varas atjaunošanai Latvijā jāmaina līdzšinējā valsts orientācija”,Juris Bojārs,profesors,Dr.Jur.,LZA akadēmiķis

 4. Jāatsakās no partiju monopola Atbildēt

  “Mums beidzot ir jāatsakās no partiju monopola kandidātu izvirzīšanā un jāpāriet uz mažoritāro vēlēšanu sistēmu. Lai arī vēlētāji sarakstā konkrētiem uzvārdiem var pielikt plusus vai mīnusus,viņi var balsot tikai par pašu partiju veidotu sarakstu.
  Partiju saraksti tiek aizpildīti galvenokārt ar pilnīgi nepazīstamiem cilvēkiem,par kuriem nevienam,izņemot varbūt nejaušam kandidāta paziņam,vai ģimenes loceklim,nekad ne prātā nenāktu balsot.Bet sarakstu stratēģiskajās vietās izvietotas preses un profesionālu tēlu veidotāju uzpūstas”lokomotīves”un jau minētie,tautā populārie cilvēki: komponisti,aktieri,sportisti.Bez tam 5% barjeru pārvarējušās partijas (atkal viena barjera,kas ir pretrunā ar Satversmes 6.pantā uzsvērto proporcionalitāti) savā starpā sadala arī aiz barjeras palikušo partiju vietas.Līdz ar to neviens vēlētājs nevar pateikt,kurš konkrēti ir viņa ievēlētais pārstāvis,no kura viņš varētu prasīt atbildību vai vismaz sazināties.Lai arī kā deputāti nerīkotos,Satversmes 14.pants nosaka: “Vēlētāji nevar atsaukt atsevišķus Saeimas locekļus.” Ievēlēt deputātus ir neparastri viegli,bet atsaukt praktiski neiespējami.Tātad,vēl viena asimetrija,kas pretrunā ar demokrātijas garu un atbildības principu.”
  Skat.Jānis Streičs:”Ja nereformēsim vēlēšanu sistēmu,Latvija kļūs banānu republika”,Izklaide TV,2011.gada 21.jūnijs.

 5. Vispirms jāmaina vēlēšanu sistēma.Partijās tikai ap 19% (~15.000) Atbildēt

  “Piemēram,Godmaņa kungs 21.augusta TV3 diskusijā sprieda: “Bet otrais,ko es no savas puses teikšu,es tomēr redzu,ka arī Saeimas atlaišana patlaban un visas šīs kolīzijas prasa vienu lietu,pavisam vienkārši-pāriet uz Lietuvas sistēmu,kur pusi deputātus vēl tieši,bez partiju listēm. Acīmredzot tas,ka cilvēki partijās tik minimāli iesaistās un partiju reitingi ir tik zemi,izdarīsim pāreju-pusi liks partijas,pusi liks cilvēki.Un ja šos cilvēkus,kurus ievēlēs…,,viņi būs kvalitatīvi,varbūt tad vispār var pāriet uz mažoritāro sistēmu un punkts”. Skat.”Un punkts”mažoritārai vēlēšanu sistēmai”,Ir.lv.Ekonomika,28.augusts 2011.

 6. Profesorei Kreitusei taisnība Atbildēt

  Par progresīvo ienākuma nodokli,piemēram,deputāti diskutē jau kopš 2009.gada!
  Skat.Ģ.Zvirbulis:”Deputāti gatavi diskutēt par progresīvo nodokli”,LA,06.11.2009.

 7. Varbūt taisīt divpakāpju vēlēšanas. Tauta vēl elektorus, elektori balso par prezidentu. Kandidātus var celt priekšā gan partijas, gan krogus brāļi.

 8. Kāds podiņš, tāds vāciņš! Nu nav mūsu vēlētāji saprātīgi. Ja ievēl visādus kaimiņus, skraida aiz sirdsšķīstā Repšes, klausās Bordāna, Sudrabas un vēl visādu praviešu balsīs. Pati autore un viņas kungs jau arī solīja. Tad kā šinī šļurā lai izraugās to īsto prezidentu? Vispirms būtu jāsakārto vēlēšanu sistēma uz Saeimu, lai aizšķēršļotu ceļu populistiem un dīvaiņiem, lai konsolidētos partijas. Tad varētu gudrot, ko darīt ar prezidentu.

  • Jā jau sāk Kreituse ar savām gudrām domām un uzticēšanos tautai parādīties – vari būt drošs ka tiek gatavoti kārtējie sū… .

 9. Te pienāca Kinzulis - Atbildēt

  prezidenta vēlēšanas Saeimā ir laba iespēja tikt pie jaunas pirts ( ne visiem un ne 3 šķiras deputātiem…)

 10. Par ko mēs te šķēpus laužam? Atbildēt

  Visi zinām,kas ir Merkele! Bet vai daudzi zina,kā sauc Vācijas prezidentu? Arī par Viktoru Orbānu tiek daudz rakstīts.Bet,kas ir Ungārijas prezidents?!!
  Vai partiju monopola atcelšana deputātu kandidātu izvirzīšanā nav nesalīdzināmi svarīgāka?

 11. “duma” vai “dumja” ?

 12. Kalpa zēns PEKSISS Atbildēt

  Tik tiešām,mūsu 100 gudrās galvas sadrukājuša tādus likumus.Par salaustu slotas kātu 2 gadi
  cietumā.Pa simtiem tūkstošu izkrāptu nodokļu naudu.Paglauda galviņu un nosaka vairāk tā nedari.

 13. Drīzāk jau: Kas vēlēs premjerministru?

 14. To, ka tautu nevar laist pie prezidenta vēlēšanām, apliecina kaut vai pirmās atjaunotās Saeimas vēlēšanas, kad pie varas pielaida kompartijas un komjaunatnes aktīvistus viņu smuko mūlīšu dēļ. Baidos, ka vēl vismaz vienu paaudzi pēc tam, kad Latvijā tiks likvidētas krievu skolas, mums vēl būs jājūt tajās mācīto šovinisma ideju sekas, un tiešas prezidenta vēlēšanas apdraudēs Latvijas pastāvēšanu.

 15. Notiekošais rāda to ,ja vēlēšanās kaut ko varētu mainīt tās aizliegtu. Daudzu valstu konstitūcijās ,arī Latvijas, minēts,ka valstī vara piederot tautai. Vai tā tas ir reiz jautāja ,, skandālistam,, Žirinovskim. Savā agresīvā manierē Žirinovskis jautātāju apsaukāja par idiotu ,sacīdams ka nevienā valstī pasaulē vara nepieder tautai,bet gan oligarhiem ,miljonāriem,blēžiem un krimināliem elementiem.
  Liekas ka Žirinovskis trāpījis,, desmitniekā,,.

  • Vairāk klausies Žirinovski un Solovjova sestdienas – varēsi dot mums daudz labu padomu “vot tak” un “piecus gadus atpakaļ”. Beidzot Putins būs laimīgs, proti, būs Latvijai pašiem savs Tramps, ko ir vērts iespaidot ar izlūkmetodēm. Jāmāk lasīt to, ko politiķi neraksta, respektīvi, ja esi pamanījis – neviens, nevienu vārdu nav pateicis par šo prezidenta ar paplašinātām tiesībām bīstamību. Tūlīt vēl kāds iebļausies “kāda muļķība”

 16. Kreituse ir populiste.
  Tauta, domājot, ka ievēlēs laimes lāci, var ievēlēt arī melnu velnu.
  Tā kā vismaz 80% pilsoņu vispār neorientējas politikā, prezidenta ievēlēšana tomēr jāatstāj saeimai.

 17. Nemainot pašu vēlēšanu sistēmu,visa šī ažiotāža ap Valsts prezidenta ievēlēšanas procedūru,ir vienkārši smieklīga.

 18. Vai tad partiju monopolisti mums piedāvā,bez savējiem,vēl citus kandidātus?

 19. Nez kādēļ tauta nevēlas pati izvirzīt ne Valsts prezidenta,ne Saeimas deputātu kandidātus?!
  Nevēlas pat,lai ievēlētie deputāti būtu atsaucami un atskaitītos tautas priekšā!!

 20. Runām par Aivara, Nila vai Džordža ievēlēšanu nav pamata. Vispirms, nez vai viņi gribēs no siltas vietas mesties neko neizsakošā, nepelnošā un simboliskā amatā. Viņi nav Vaira!
  Taču cita lieta – ciktāl mani līdzpilsoņi saprot un zina procesus un lietas. Smuks purns un labi teksti TV kastē NAV darbs mūsu labā! Jo prezidents pārstāv mani, Tevi un kaimiņus…

 21. tad ieveles lembergu. nu ušakovu ar varetu ievelet, bet tam vel gadi neļauj kandidēt

 22. nu kā ta nav duma, ja ievēl un ievēl un ievēl Lembergu, partorgu augustu , Rasnaču un citus ”politiķus”?

 23. Kreituses kundze, tautas balss NAV Dieva balss. Tautai, ievēlot prezidentu it sevišķi mūsu bezatbildīgajā sabiedrībā, mēs ātri varam tikt pie “personības”, kurš sekmīgi piebeigs vēl atlikušo…

 24. Kāpēc tad mūsu vēlēšanu sistēmai jāatbilst vidējam Eiropas standartam? Un ko tas gudrais vēlētājs savēlēja var spilgti redzēt Rīgas domē, Vašingtonā un Londonā.

Draugiem Facebook Twitter Google+