×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
1. oktobris, 2014
Drukāt

Vēlētāji no jaunās varas gaida darba vietas laukos (4)

Foto - Artis DrēziņšFoto - Artis Drēziņš

Alsungas novads ir mazs, taču ne vismazākais Latvijā. Tajā dzīvo maz ļaužu, taču ne vismazāk. Tas nav bagāts, taču arī ne visnabadzīgākais. Katoļu saliņa Kurzemē. Patiesībā jau ar vienu vārdu – suiti – viss ir pateikts. Ļaudis, kas pāri dažādām varām un reformām, turas pie savas patības, tradīcijām un zemes. Un attiecīgi arī balso. Protams, arī citviet Latvijā un Rīgā notiekošais ietekmē alsundznieku prātus, piemēram, kad Valsts prezidents Valdis Zatlers atlaida 10. Saeimu, sekojošās parlamenta vēlēšanās visvairāk balsu ieguva tieši Reformu partija, vēl pirms tam – “Vienotība”, taču stabilākā vērtība visu laiku tomēr bijusi Zaļo un zemnieku savienība. Tas arī saprotams, jo Alsunga ir lauku novads, bez rūpniecības un citām pilsētnieciskām būšanām.

Nedēļu pirms vēlēšanām viesojos Alsungas novadā, lai noskaidrotu, kāds ir šejienes ļaužu noskaņojums pirms vēlēšanām. Savā ziņā tas atspoguļo vēlētāju uzskatus arī citur Latvijas laukos.

Zemnieki tuvākie

Alsungas novada domes priekšsēdētājs Aivars Sokolovskis gan teic: diez vai lielākā daļa alsundznieku maz zinot, ka viņš ir no Latvijas Zemnieku savienības, kas ir ZZS apvienībā. Kā jau lauku novadā, cilvēkus mazāk interesē partijiskā piederība, vairāk – reālais darbs. Ikdienas darbu ritumā priekšsēdis nemēdzot uzsvērt savu partijiskumu, cita lieta, ka partijas principi sakrītot ar viņa un laucinieku principiem: iestāšanās par lauku ļaužu interesēm, vietējiem zemniekiem, lauku skolām, veselības jautājumiem un pensionāru interesēm.

Jautāts, kurām personībām būtu jānāk pie varas pēc Saeimas vēlēšanām, A. Sokolovskis lielākoties ir pret “vecajiem vēžiem gan jaunās, gan tajās pašās kulītēs” un ir par jaunajiem, bet ne tik daudz vecuma ziņā. Viņaprāt, labi Saeimas deputāti un ministri var būt novadu vadītāji, par kuriem skaidri zināms, ka muļķības nesastrādās, piemēram, Skrundas novada vadītāja Nellija Kleinberga. Premjers gan varētu būt vecais, prātīgais zemkopības ministrs Jānis Dūklavs. Bet tos vecos, kas apvienojušies Šlesera–Godmaņa partijā, varot laist pie varas tikai kā padomdevējus.

“Ja nebūtu zemnieks, tad es balsotu par nacionāļiem. Kaut arī man nepatīk, ka Raivis Dzintars ar komandu ne līdz galam aizstāv mazās lauku skolas, Latvijai nacionālais jautājums tomēr ir svarīgs. Kas ir tie 20 – 30 cilvēki, kas mūsu novadā iepriekšējās vēlēšanās balsojuši par saskaņiešiem, nevaru iedomāties, jo alsundznieki tomēr ir ļoti latviski un vadās pēc principa: kas vietējais, tas zelts!” saka novada vadītājs.

“Vienotībai” jāsaka paldies Kalnietei

A. Sokolovskis tieši ar šo zelta principu izskaidro “Vienotības” panākumus. Jau vairākus gadus lauku mājas Alsungas novadā ir šīs partijas pārstāvei un Eiroparlamenta deputātei Sandrai Kalnietei. Suiti, kas lēni pieņem svešos, Kalnieti ātri uztvēruši kā savējo, viņa ir atbalstījusi dažādos vietējos kultūras pasākumus, vedusi alsundzniekus ekskursijā uz Briseli. Pašvaldībā Kalnieti Sokolovskis gan saticis tikai reizi.

Tā 4. oktobrī par “Vienotību” balsos bezpartijiskā pašvaldības attīstības nodaļas vadītāja Aiga Vanaga-Poriķe, kas iepriekšējās vēlēšanās bija Nacionālās apvienības piekritēja. “Vienotība” šoreiz šķietot simpātiskāka par nacionāļiem, kas, viņasprāt, sasmērējušies ar saviem maksātnespējas administratoriem, savukārt no ZZS neredzot neviena, kas varot uzņemties valsts vadību. Aigas tēvs gan balsošot par nacionāļiem.

“No jaunā parlamenta es gaidu varas decentralizāciju un to, lai tā panāktu, ka arī tādas nelielas pašvaldības kā mūsējā var tikt pie nozīmīgas Eiropas projektu naudas – tagad visu krējumu nosmeļ lielās pilsētas un novadi. Vēl noteikti jaunajai Saeimai jādomā, kā laukos radīt darba vietas, un jāatceļ princips “nauda seko skolēnam”: tā mēs drīz varam palikt bez savas vidusskolas, jo ir skolēni, kas izvēlas mācīties Kuldīgā. Vidusskola mums jānotur par visu vari – nelielai lauku pašvaldībai tas nav viegli,” saka Aiga Vanaga-Poriķe.

Politika otrajā plānā

“Mums tikko bija skolas domes vēlēšanas – tas skolai šobrīd ir svarīgāk, par to arī runājam un domājam. Protams, zinām, ka tuvojas Saeimas vēlēšanas, bet par to nav laika diskutēt, skolā nav arī nekādas aģitācijas par vienu vai otru politisko spēku, arī es pati nevienam neko neuzspiežu, pat neinteresējos, par ko skolas darbinieki balsos. Katrs pats ir spējīgs spriest un lai to dara,” man saka Alsungas vidusskolas direktore Lija Baumane. Iepriekšējās Saeimas vēlēšanās viņa balsoja par ZZS, šogad vēl nezinot. “Par priekšvēlēšanu laiku neesmu sajūsmā. Viens otru lamā un sacenšas solījumu došanā, ko pēc tam netur. Zinu, ka nebalsošu par veco Šlesera–Godmaņa sarakstu: nāk kā tādi apgaismotāji, kas agrāk neko nav sapratuši, bet nu pēkšņi saprot.”

Valdības vadīšanu direktore uzticētu Saeimas priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai, kas, viņasprāt, spējot gan vadīt, gan valdīt. No jaunās valdības visvairāk gaida, lai galīgi nepiegriež skābekli lauku skolām, ja grib, lai laukos bez pašvaldības un lielajiem zemniekiem arī kas cits paliek.

Viedoklis

Četri jautājumi trim alsundzniekiem

1. Par ko balsojāt 10. un 11. Saeimas vēlēšanās?

2. Par ko balsosit šajās Saeimas vēlēšanās? Kāpēc?

3. Kam jābūt par premjerministru?

4. Ko sagaidāt no jaunās Saeimas un valdības?

Ilona_AD_6Ilona Ahmaduļina, individuālā komersante, pieder sieviešu apģērbu veikals Alsungā un internetā

1. 10. Saeimas vēlēšanās balsoju par ZZS, 11. – par Nacionālo apvienību.

2. Mans favorīts ir Reģionu apvienība, kas izskatās pēc darītājiem. Pirms kāda laika gribēju par Sudrabu, bet šie lielie viņas solījumi un paštaisnība tomēr liek pārdomāt.

3. Ivars Godmanis.

4. No jaunās varas gaidu darba vietas laukos. Tad cilvēkiem būs labāka dzīve, arī man labāk, jo vairāk pirks drēbes.

 

Marite_AD_6Mārīte Maksimova, aptieķniece

1. Par ZZS.

2. Par Sudrabas partiju, jo vēlos pozitīvas pārmaiņas. ZZS tikai sola, bet neko nedara.

3. Inguna Sudraba.

4. Jaunas darba vietas un atbalstu mazajiem uzņēmējiem, lai cilvēkiem vismaz ir par ko zāles nopirkt.

 

Sandris_AD_6Sandris Raikstiņš, apsargs Īrijā

1. Nebalsoju – mana vecuma cilvēki uz vēlēšanām ārzemēs iet maz.

2. Nebalsošu.

3. Vienalga.

4. Neko negaidu. Strādāju un dzīvoju Īrijā – mani interesē, kas tur notiek, ka man tur maksā normālu algu – desmit eiro par stundu. Ja dzīvotu Latvijā, tad arī domātu, ko varai prasīt.

 

velesanu_raz_tab

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Suitu novadā jāiekļauj Jūrkalnes un Gudenieku pagasti

  2. aptieķniece??? ārprāts!
    Nevis Sandris, Bet Sandijs!!!!

  3. Tā ir visas Latvijas vēlētāju nelaime, ka visu laiku gaida kaut ko jaunu un nebijušu, ka kāds ataks un sāks līt pārpilnības lietus. Pašiem arī jādomā, un, mazāk jāgaida. Tāpēc jau tādi kā Sudraba zin, kas jādara, lai apmuļķotu gaidošos. Nu, Alsungai gan nevajadzētu satraukties, viņiem taču tagad būs tāds Ministru Prezidents- Lembergs, ka lietas ies vienā rāvienā, atliek tikai pagastvecim teikt kas vajadzīgs, ja jau ir ZZS.

  4. Maksimova saka: “ZZS tikai sola, bet neko nedara”. Tagad balsošot par Sudrabu, kas arī daudz sola, bet vēl neko nav izdarījusi! Tātad netrūkst vēlētāju, kuri uzķeras uz šādiem tukšiem solījumiem, bet neņem vērā, ka šī partija reāli vēl neko nav paveikusi. Viņus fascinē un viņi uzķeras, ka tā ir “jauna partija” un ka “daudz sola”! Nu mazāk klausieties tukšos solījumos, bet vairāk domājiet ar savu galvu.

Draugiem Facebook Twitter Google+