×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
27. aprīlis, 2015
Drukāt

Kašķis par varu un naudu iezīmē finanšu institūcijas “Altum” startu (6)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
UZZIŅA

Valsts akciju sabiedrības "Attīstības finanšu institūcija Altum"

pamatkapitāls 204 862 333 eiro, attiecīgi tikpat arī ­akciju;

40% pieder Finanšu ministrijai, 30% – Zemkopības ministrijai un 30% – Ekonomikas ministrijai;

apvienojamo sabiedrību pašu kapitāls šā gada marta beigās: 79 miljoni eiro – Latvijas attīstības finanšu institūcijai "Altum", 106 miljoni eiro – Latvijas Garantiju aģentūrai, 14 miljoni eiro – Lauku attīstības fondam;

apvienošanās brīdī valsts finanšu atbalsta portfelis sasniedz aptuveni 390 miljonus eiro;

apvienojamo sabiedrību klientu kopskaits sasniedz 7000, kuri izmanto aptuveni 6000 aizdevumu, 1000 garantiju, kā arī aptuveni 150 ieguldījumu;

2015. gadā plānots īstenot vairākas jaunas valsts atbalsta programmas, tostarp, daudzdzīvokļu māju siltināšana, krīzes aizdevumi un garantijas, vidēja un ilgtermiņa eksporta garantijas, ieguldījumi riska kapitālā. Darbības jomas nākotnē būs uzņēmējdarbības attīstība, energoefektivitāte, lauksaimniecība un citas jomas, tostarp, piemēram, mājokļu galvojumi ģimenēm ar bērniem.

Jaunajā valsts akciju sabiedrības “Attīstības finanšu institūcija Altum”, kura turpmāk būs galvenā valsts naudas aizdevēja un garantiju dalītāja uzņēmējiem un zemniekiem un kurā ar valdības lēmumu kopš aprīļa vidus apvienotas Latvijas attīstības finanšu institūcija “Altum” (agrākā Hipotēku un zemes banka), Latvijas Garantiju aģentūra (LGA), Lauku attīstības fonds (LAF), darbs sācies ar kašķi dalībnieku starpā… naudas dēļ.

Darbinieki pieprasa 200 000 eiro

Agrākās LGA darbinieki grib, lai jaunizveidotais uzņēmums izmaksā viņiem kompensāciju triju līdz piecu mēnešalgu apmērā, ko, aģentūrai pārtopot citā veidojumā, viņiem paredz pirms septiņiem gadiem savstarpēji noslēgtais līgums. Agrākās LGA direktors Ivars Golsts man apstiprina, ka šāds punkts līgumā patiešām esot un ka viņi no savām prasībām negrasās atkāpties. No viņa teiktā noprotams, ka, ja nemaksāšot ar labu, tad celšot prasību tiesā.

Attīstības finanšu institūcijas “Altum” valdes priekšsēdētājs Rolands Paņko stāsta, ka 2008. gadā noslēgtais Latvijas Garantiju aģentūras darbinieku koplīgums, kas balstīts uz vēl senāku koplīgumu, paredz maksāt 18 darbiniekiem kompensācijas aptuveni 200 000 eiro kopsummā. Kompensāciju apmēri svārstās no dažiem līdz astoņpadsmit tūkstošiem eiro – atkarībā no katra darbinieka nostrādāto gadu skaita aģentūrā. Apvienojot vairākus uzņēmumus vienā, apvienotais pārņem arī visas agrāk noslēgtās saistības.

Kam un par ko lai maksā?

“Pašlaik mūsu juristi vērtē, cik pamatots ir šā koplīguma noteikums, pēc tam izlemsim, ko darīt,” turpina Rolands Paņko, “vai tās būtu jāmaksā, par to man gan ir šaubas. Kompensāciju darbiniekam parasti maksā par zaudējumiem, piemēram, par priekšlaicīgu atbrīvošanu no darba. Bet pēc apvienošanās neviens no 19 agrākās aģentūras darbiniekiem nav ne atlaists, ne cietis kādus citus materiālus vai morālus zaudējumus. Ja nekas tamlīdzīgs nav noticis, kam un par ko lai maksā?”

Viņaprāt, LGA darbinieku nevajadzīgi sāktais ķīviņš par kompensācijām nekā neaizkavēs jaunā uzņēmuma darbību. “Ja uzņēmuma pamatkapitāls ir ap 205 miljoni eiro, tad 200 000 eiro nepavisam nav tā summa, kas varētu aizkavēt vai apturēt kāda mūsu finanšu atbalsta īstenošanu. Jau pašlaik visās AFI filiālēs piedāvājam klientiem visas valdības apstiprinātās valsts atbalsta programmas,” saka Rolands Paņko.

Cīniņš par ietekmi

Diemžēl šīs nav vienīgās kaislības, kas uzvirmo uzņēmumā, kura uzdevums tostarp būs no 1. jūlija pārvaldīt Latvijas zemes fondu.

Jau kopš pārveidojumu sākuma nebija vienprātības, kurai ministrijai tas būs pakļauts. Kā zināms, LGA bija Ekonomikas ministrijas, LAF – Zemkopības ministrijas, bet agrākā Hipotēku un zemes banka – Finanšu ministrijas pakļautībā. Šis pat varētu būt pirmais valsts uzņēmums, kurā katra no trim nosauktajām ministrijām arī turpmāk saglabās savu ietekmi. Rīvēšanos savā starpā var pastiprināt arī tas, ka lielākā daļa darbinieku pārstāvēs reformēto Hipotēku un zemes banku, bet vien desmitā daļa – agrāko LGA un LAF. Toties lielākais ieguldītais kapitāls ir no LGA.

Agrākās LGA darbiniekiem nepatīk arī tas, ka attīstības finanšu institūcijas nosaukumam “piekabināts” nosaukums “Altum” – kā kopš pagājušā gada 1. janvāra tika pārdēvēta Hipotēku un zemes banka. Tas netieši apliecinot, ka jaunajā uzņēmumā agrākajiem baņķieriem būšot vislielākā noteikšana, kaut arī LGA ieguldījums uzņēmuma pamatkapitālā esot vislielākais.

Kaut arī par AFI izveidošanu bija zināms jau pirms vairākiem gadiem, joprojām nenorimst arī runas par to, vai vispār bija vērts radīt iestādi, kas tērēs prāvas summas 232 darbinieku algām un citiem administratīviem izdevumiem. Valsts iestāžu reformatoriem tiek pārmests, ka tādējādi cerēto administratīvo izdevumu ietaupījuma vietā būšot vien lielāks sadārdzinājums.

Bijušais LGA valdes priekšsēdētājs Klāvs Vasks publiski paudis, ka 2014. gadā LGA finanšu atbalsts uzņēmējiem bijis 54 miljoni eiro, bet administratīvās izmaksas 950 000 eiro jeb 1,76%. Bet, lūk, “Altum” administrācijas izdevumiem pagājušajā gadā tērējis 10 miljonus eiro jeb piekto daļu no uzņēmēju atbal­stam paredzētās naudas!

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Vai jums ir nepieciešams steidzami aizdevumu, lai uzsāktu uzņēmējdarbību, vai arī jums ir nepieciešams kredīts, lai refinansēt, Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai nomaksātu parādus? Vai jums ir nepieciešams kredīts, lai iegādātos automašīnu vai māju? Ja jā jāuztraucas ne vairāk, mēs piedāvājam visu aizdevuma veidu par pieņemamu procentu likmi bez kredīta pārbaude !!! sazinieties ar mums šodien pa e-pastu. (Co.operateloanservice@gmail.com) (+ 1-617-934-1393)

  Mēs piedāvājam Aizdevumi universālie. Piesakies šodien un saņemt finansē 3 darba dienu laikā.
  – Minimālā aizdevuma summa: € 2,000.00
  – Maksimālā aizdevuma summa: € 100,000,000.00
  – Procentu likme: 3% gadā
  Lai iegūtu vairāk informācijas, sazinieties ar mums pa e-pastu (co.operateloanservice@gmail.com) (+ 1-617-934-1393)

 2. Vai jums ir nepieciešams uzsvērt bezmaksas aizdevumu biznesa, hipotēku, izglītība, investīcijas, izpildot līguma vai personas aizdevumu, tad sazinieties ar mums šodien (hillsfinancialservice15@gmail.com). Mēs jums aizdevumu, lai visiem pie 2% procentu bez stingras prasības. Jums būs priecīgs jūs !!!

 3. Vai jums ir nepieciešams personas vai uzņēmuma aizdevumu bez stresa un ātru apstiprināšanu? Vai jums ir nepieciešams steidzami aizdevumu šodien? Sazinieties ar mums pa e-pastu: (dakany.endre@gmail.com)

  kredīta piedāvājums

 4. ja šī valsts nebūtu Banānu republika, tad pilnīgi visa šīs institūcijas spice tiktu momentāli atlaista

 5. Naudas izmaksas alkatīgajiem darbiniekiem, nekādi neveicinās Latvijas attīstību, bet to graus.
  Āži par dārzniekiem.

 6. Ja jāmaksā,tad arī visus atlaist,viss.

Draugiem Facebook Twitter Google+