×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
8. decembris, 2016
Drukāt

Kaspars Zemītis aicina uz “Angļu Ziemassvētkiem”

Foto - Ivo GrundulisFoto - Ivo Grundulis

Ieceri uzrakstīt Svētajai Cecīlijai veltītu skaņdarbu Bendžamins Britens lolojis vairākus gadus. Iemesli viņa interesei bija vairāki – Sv. Cecīlija jau kopš viduslaikiem tiek godināta kā mūzikas aizbildne un angļu mūzikas vēsturē viņai veltītie skaņdarbi iezīmē veselu tradīciju. To turpināt vēlējās arī Britens, turklāt viņa interese bija arī gluži personiska – dižais angļu mūziķis pasaulē nācis tieši Sv. Cecīlijas dienā – 22. novembrī.

Pēc ilgiem atbilstoša teksta meklējumiem viņu uzrunājušas leģendārā 20. gadsimta rakstnieka V. H. Odena vārsmas un “Himna Sv. Cecīlijai” tapa un pirmoreiz izskanēja Ņujorkā 1942. gadā, taču neilgi pēc tam tās manuskripts izgaisa – Britenam esot ceļā uz dzimteni, muitnieki konfiscēja vairākas viņa partitūras, lēšot, ka tajās varētu būt apslēpts kāds slepens kods. Par laimi, komponists šī lieliskā skaņdarba nošu rakstu atjaunoja un tas turpina skanēt, un, gluži kā pārējos šajā koncertprogrammā iekļautajos skaņdarbos, tajā pāri visam iekodēts pārlaicīgs skaistums.

Līdzās Britena mūzikai koncertā Kaspara Zemīša sniegumā izskanēs angļu komponista Dž. Tavenera vienīgais solo ģitārai komponētais skaņdarbs “Chant”. “Skaņdarbs ir apjomīgs, un, atzīstos, iestudēju to jau kopš vasaras,” atklāj Kaspars Zemītis. “Taveners ir interesants gan mūziķiem, gan klausītājiem. Viņa mūzika atšķiras no mana ikdienas repertuāra, tomēr, manuprāt, tā ir mūzika, kas uzrunā gan akadēmiskā, gan citā, mazliet demokrātiskākā mūzikas lauciņā. Šī nebūs reize, kad koris un Zemītis izspēlēs pazīstamās Ziemassvētku dziesmas, bet domāju, ka cilvēki būs pozitīvā ziņā pārsteigti. Mūzika ir ļoti baudāma un šim Adventes laikam ļoti atbilstoša. Varbūt pie tās nevar sist plaukstas un dziedāt līdzi, toties padomāt – to gan!”

“Mēs nekad nevaram sasniegt dievišķā skaistuma pilnību, taču varam un vajag uz to tiekties. Tas ir iemesls, kāpēc es vispār komponēju. Es cenšos atstarot, atspoguļot šo mūžīgo skaistumu,” sacījis pats Džons Taveners, uzskatāms par vienu no spilgtākajiem tā dēvētā “jaunā garīguma” pārstāvjiem. Nesen mūžībā aizgājušā angļu skaņraža mūzika spēj gan mierināt un aizkustināt, gan pacilāt un gluži nemanāmi apburt, teju apstādinot laiku un atgādinot, ka visbūtiskākais ir ticība, cerība un mīlestība. Koncertā izskanēs arī Dž. Tavenera kompozīcija “Māte un bērns”, kas slavina gaismu un piedzimšanu, kā arī apdzied Ziemassvētku vēsti. Tā spilgti atbalsojas arī par “angļu Brāmsu” dēvētā liriķa Edvarda Elgara izsmalcinātajās un tēlaini daudzveidīgajās kora dziesmās.

Latviskus akcentus koncertprogrammā ienesīs Kaspara Zemīša variācijas ģitārai un korim par angļu Ziemassvētku dziesmas “Kas ir šis bērns” tēmu – kompozīcija pirmoreiz plašākam klausītāju lokam kļuva pieejama šogad iznākušajā Kaspara Zemīša solo albumā “Mana lūgšana”.

“Iespējams, daudzi nemaz nezina, ka patiesībā “Kas ir šis bērns” ir svētku korālis, kas melodiju aizguvis no senas angļu balādes,” stāsta K. Zemītis. “Variācijas līdz šim izskanējušas tikai vienu reizi, tāpēc ārkārtīgi nopriecājos, kad Mārtiņš Klišāns uzrunāja mani šim projektam. Manas tikšanās ar Latvijas Radio kori ir ārkārtīgi patīkamas, lai arī tās nenotiek bieži – gan viņu, gan mans kalendārs ir ļoti aizpildīts. Tāpēc izbaudām mirkļus, kad varam sastapties,” teic mūziķis.

Radot variācijas par “Kas ir šis bērns” tēmu, K. Zemītis apzināti nav izmantojis visu korāļa tekstu, bet tikai četrus vārdus nosaukumā. “Man ir būtiski, lai cilvēkiem nav dotas atbildes, kuras mums šodien pieejamas ik uz soļa, bet drīzāk – lai tiktu uzdoti jautājumi. Vieniem tas ir bērns Kristus silītē, citiem – nesaprotams notikums pirms 2000 gadiem, kam, visdrīzāk, nevar uzticēties, bet citiem tas saistās ar kādu konkrētu bērnu. Vēlos, lai cilvēki pameklē sevī, kā šis jautājums par bērnu rezonē viņos.”

 

Varbūt noder!!

Koncerts: 9. XII 19.00 Rīgā Sv. Jāņa baznīcā

Piedalās: Kaspars Zemītis (ģitāra), Ivo Krūskops (sitaminstrumenti) Ilze Reine (ērģeles), Latvijas Radio koris. Diriģents Mārtiņš Klišāns.

Biļetes – “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena – EUR 10

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+