×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.2°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
29. novembris, 2016
Drukāt

Baltijas valstu inženieri izveidojuši vienkāršas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas (1)

attirisanasiekarta

"NAIS PRO CHEMI" attīrīšanas iekārta ir kompakta un novietojama gandrīz jebkurā vietā.

Notekūdeņus attīra virszemē

Latvijas tehnologi sadarbībā ar Lietuvas konstruktoriem un inženieriem izveidojuši jauna veida notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kuru svarīgākās priekšrocības ir nelielais izmērs, efektīvais resursu patēriņš un ilgais mūžs. Arīdzan konkurētspējīgāka cena. Jaunā iekārta “NAIS PRO CHEMI” galvenokārt paredzēta ar pārtikas produktu ražošanas nozari saistītiem uzņēmumiem. Iekārta ir siltināta un spēj attīrīt jebkuras koncentrācijas notekūdeņus. Ieteicamajam diennaktī radīto notekūdeņu daudzumam vajadzētu būt vismaz 6 – 15 kubikmetriem.

Jau ierasts, ka ražošanas uzņēmumos attīrīšanas iekārtu uzstādīšana nozīmē sarežģītu projektēšanas darbu, ilgus saskaņojumus ar uzraugošajām iestādēm, dārgu lielu bunduļu rakšanu zemē. Arī attīrīšanas iekārtu ekspluatācija ne visur ir datorizēta. Šajā mēnesī SIA “August Latvia Serviss” sāk piedāvāt pašu izveidotu produktu, kam visi iepriekš nosauktie trūkumi ir novērsti un salīdzinājumā ar klasiskajām attīrīšanas iekārtām būtiski samazinātas ekspluatācijas izmaksas. “NAIS PRO CHEMI” ir no īpaši izturīga Beļģijā ražotā polipropilēna kastītēm izveidots konteiners, kas novietojams uz betona pamata un kurā ir viss nepieciešamais notekūdeņu ātrai un efektīvai attīrīšanai. Turklāt, nodrošinot, ka 85 – 98% notekūdeņu var atkārtoti izmantot ražošanā. Ražotājs polipropilēna kalpošanai dod 60 gadu garantiju. Kāpēc attīrīšanas iekārtām izvēlēts īpašais Beļģijā ražotais polipropilēns, bet ne, piemēram, metāls? Jau pieminētās ilgmūžības, ērtās metināšanas, noturības pret agresīvām ķīmiskajām vielām un dabas ap­stākļiem dēļ.

“Ļoti svarīgi, ka attīrīšanas konteineru veido daudzas mazas kastītes, tajās var skrūvēt skrūves un visu pārējo. Tas neietekmē konstruktīvo un ūdens izturību. It kā liekas vienkārši, tomēr mums vajadzēja vairāk nekā pusgadu, kamēr to atradām, novērtējām ražošanu rūpnīcā, kur katru plāksni sver un pārbauda ar lāzera staru,” stāsta SIA “August Latvija Serviss” tirdzniecības vadītājs Armands Urmons. Polipropilēna izturību attīrīšanas iekārtu ražotāji pārbauda arīdzan ar elektriskās strāvas dzirksteli. Ja tā iziet materiālam cauri, tad skaidrs, ka ir izveidojusies mikroplaisa un plāksne nav derīga. A. Urmons neslēpj, ka jaunā produkta izveidē izmantota Čehijā un Vācijā atrastā tehnoloģija, visaugstākās kvalitātes materiālus piegādātāji ražotājam ved no visas Eiropas. Iekārtas izveidē iesaistīti daudzu Eiropas valstu eksperti. Izveidotās no daudziem skatpunktiem efektīvās attīrīšanas iekārtas jau izraisījušas konkurentu un iespējamo pircēju interesi.

 

Atmaksājas trīs gados

Armands Urmons: "Mūsu mērķis ir panākt, ka notekūdeņu attīrīšanas sistēmas ieviešana ir izdevīgāka nekā soda naudas maksāšana Valsts vides dienestam." Foto - Dainis BušmanisArmands Urmons: "Mūsu mērķis ir panākt, ka notekūdeņu attīrīšanas sistēmas ieviešana ir izdevīgāka nekā soda naudas maksāšana Valsts vides dienestam." Foto - Dainis Bušmanis

“Viena kubikmetra notekūdeņu attīrīšana ar mūsu iekārtām izmaksā 20 – 30 centus – daudz lētāk nekā parastās iekārtās. Šajā summā ir iekļautas visas izmaksas, tostarp maksa par elektroenerģiju. Mūsu iekārtu ekspluatācija ir daudz lētāka nekā parasto attīrīšanas iekārtu uzturēšana. Par ūdens kubikmetru ir jāmaksā vairāk nekā viens eiro, par novadīšanu kanalizācijā ir jāmaksā tikpat, tad kāpēc ir jānovada tīrs ūdens, ja to var izmantot vēlreiz? Izdevīgi ir vēlreiz to izmantot,” uz saimniecisku rīcību aicina A. Urmons. “NAIS PRO CHEMI” attīrīšanas iekārtā ieguldītā nauda atmaksājas trīs četros gados. Ja pirkumam izmantots ES fondu atbalsts, tad, protams, agrāk.

Vēl svarīgi, ka “NAIS PRO CHEMI” izveidota tā, ka tā uzstādāma, nepārtraucot ražošanas procesu uzņēmumā. Iekārtu apkalpošana ir ļoti vienkārša, to pēc nedēļas ilga apmācības kursa var veikt kāds uzņēmuma darbinieks. Ja nu gadījumā rodas sarežģīta problēma, dators par to ziņo piegādātājam.

“NAIS PRO CHEMI” var pieslēgt pie esošajām notekūdeņu plūsmām, neapturot uzņēmuma darbību un transporta kustību. “Mēs novietojam konteineru, kur iecerēts, un pārējo ļoti ātri pievienojam agrāk izveidotajiem tīkliem. Turklāt konteiners ir arī vienkārši atvienojams no komunikāciju tīkliem un paņemams līdzi, ja ražošanu pārceļ uz citu vietu,” tā A. Urmons.

“NAIS PRO CHEMI” ražo Šauļos. Iemesls ir ražotāja darbošanās Lietuvā, Latvijā, Igaunijā un Baltkrievijā, tāpēc izvēlētais ģeogrāfiskais novietojums tuvu lidostām un ostām ir ļoti ērts. A. Urmons neslēpj ieceri iekļūt Skandināvijas valstu tirgū, kur attīrīšanas iekārtu ražošana ir ļoti augstā līmenī.

“August Latvia Serviss” patlaban strādā pie jaunas inovācijas – pārvietojamo tualešu projekta. “Tas nozīmē – ir bokss ar tualetēm, aiz tā atrodas ļoti interesanta attīrīšanas tehnoloģija, kas ūdeni dzen noslēgtā apritē ar ļoti mazu neizmantoto daudzumu. Šādas tualetes ir ļoti vajadzīgas vietām, kur ir sarežģīta piekļuve ūdenim, tostarp parkiem un citām teritorijām, kur nevar pieslēgties pie centrālās kanalizācijas, bet tualete ir vajadzīga. Ar šo produktu iepazīstināsim nākamā gada sākumā,” sola A. Urmons.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Mēs varam ne tikai sēnes īriem griezt!:)

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +28.2
Alūksne +25.6
Daugavpils +25.7
Saldus +28.0
Liepāja +23.7
Jelgava +29.8
Ventspils +22.6
Limbaži +26
Madona +26.4
Rēzekne +25.7
Draugiem Facebook Twitter Google+