Pasaulē
Eiropa

Katalāņu separātisti vēlreiz mēģinās ievēlēt Pudždemonu par premjeru0

Spānijas varas iestāžu atlaistais Katalonijas līderis Karless Pudždemons. Foto – REUTERS/LETA

Katalāņu separātisti, sestdien tiekoties Berlīnē, solīja vēlreiz mēģināt ievēlēt par Katalonijas reģiona premjerministru Karlesu Pudždemonu, bet piebilda, ka viņi negrib jaunas parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas šajā reģionā.

“Mēs negribam jaunas vēlēšanas,” sacīja ekspremjera Pudždemona politiskā grupējuma “Kopā par Kataloniju” preses sekretārs Eduards Pužols.

Pēc sarunām ar Pudždemonu Berlīnē Pužols piebilda, ka Katalonijas parlaments ne vēlāk par 14.maiju mēģinās ievēlēt Pudždemonu par reģiona premjeru.

Pudždemona valdība 1.oktobrī sarīkoja referendumu, kurā vairums dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, un reģionālais parlaments 27.oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas. Spānijas Senāts drīz pēc tam nobalsoja par tiešās pārvaldes atjaunošanu Katalonijā, Spānijas premjerministrs Marjano Rahojs atlaida Pudždemona vadīto Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas.

Katalonijas reģionālajās vēlēšanās 21.decembrī katalāņu separātisti tomēr saglabāja absolūto vairākumu, un pretstāve starp Barselonu un Madridi turpinās. Ja Katalonijā līdz 22.maijam netiks izraudzīts jauns līderis, reģionā tiks rīkotas jaunas parlamenta vēlēšanas.

Pudždemons oktobrī aizbēga uz Beļģiju, kur viņš dzīvo trimdā. Tiesa Spānijā ir bloķējusi mēģinājumu atjaunot viņu Katalonijas premjera amatā.

Pudždemons martā tika aizturēts Vācijā uz Spānijas izdota Eiropas ordera pamata, bet vēlāk viņš tika atbrīvots pret drošības naudu.

Katalonijas parlaments piektdien atbalstīja likumu, kas ļautu iecelt Pudždemonu par premjeru, viņam atrodoties ārzemēs, tomēr Spānijas valdība izslēdz šādu iespēju.

Inesa Arrimadasa, kas ir pret Katalonijas neatkarību noskaņotās partijas ” Pilsoņi” (“Ciudadanos”) līdere Katalonijā, ir noraidījusi tā saukto “Pudždemona likumu”, kurš esot “pieskaņots bēguļotājam”.

Ja Pudždemons netiks atjaunots amatā, tad viņa piekritēji ierosinās to piešķirt Žordi Sančesam, kurš pašlaik atrodas cietumā Madridē par Katalonijas neatkarības centieniem.

Spānijas Augstākā tiesa tomēr aprīlī noraidīja Sančesa lūgumu izlaist viņu no cietuma, lai viņš varētu dot Katalonijas premjera amata zvērestu.

Ja šis variants nebūs iespējams, tad “mēs atvērsim durvis citai alternatīvai,” Pužols sacīja reportieriem Berlīnē.

Spānijas presē kā iespējama kandidatūra ir minēta ekonomiste Elsa Artadi, kas ir Pudždemona sabiedrotā.

LA.lv