Pasaulē
Eiropa

Katalonijas iestādes atsāk darbu 16

Foto – AFP/LETA

Katalonijas iestādes vakar atsākušas darbu, kā ierasts, un arī ielās valda klusums. Finanšu tirgus Katalonijā valdošo mieru jau uzņēmis ar atvieglojumu, par ko liecina akciju kursa kāpums.

Separātistu partijas jau paziņojušas par gatavību startēt Madrides izsludinātajās pirmstermiņa vēlēšanās 21. decembrī, un tas šķietami liecina, ka Spānijas valdības lēmums par tās tiešās pārvaldes atjaunošanu reģionā nesastopas ar vērā ņemamu pretestību. No amata atceltais Katalonijas premjerministrs Karless Pudždemons un vairāki citi atlaistās reģionālās valdības ministri devušies uz Briseli, bet Spānijas ģenerālprokurors paziņojis, ka katalāņu līderiem tiek izvirzītas apsūdzības par dumpi un kūdīšanu.

Katalonijas premjerministrs Karless Pudždemons un viņa vietnieks Urials Džunkerass paziņoja, ka nepieņems Spānijas centrālās valdības lēmumu un ka viņus no amatiem var atcelt vienīgi katalāņu tauta. Taču abas viņu pārstāvētās partijas – Katalonijas Eiropeiskās demokrātijas partija un Katalonijas Kreisie republikāņi – jau paziņojušas, ka piedalīsies vēlēšanās, tādējādi netieši apliecinot gatavību pieņemt Madrides lēmumu par reģionālā parlamenta atlaišanu. Reģionālais parlaments atcēlis otrdien paredzēto sēdi, kas varētu būt vēl viena zīme, ka katalāņu likumdevēji varētu būt samierinājušies ar reģiona autonomijas apturēšanu.

Pilsoniskās sabiedrības organizācijas, kas atbalsta Katalonijas neatkarību, aicinājušas uz pilsonisko nepakļaušanos, mudinot sabiedriskā sektora darbiniekus, tostarp skolotājus, ugunsdzēsējus un policistus nepildīt centrālo varasiestāžu rīkojumus, tomēr vairums darbinieku vakar ieradās savās darbavietās.

Katalonijas neatkarību atbalstošās partijas paziņojušas, ka piedalīsies Spānijas centrālās valdības izsludinātajās pirmstermiņa reģionālajās vēlēšanās 21. decembrī, lai “ļautu katalāņu tautai izpausties”.

Krīzes rezultātā, kas Spānijā izvērsusies pēc Katalonijas neatkarības referenduma, Katalonija varētu iegūt vēl plašāku autonomiju, atzinis Spānijas ārlietu ministrs Alfonso Dastiss, vienlaikus noraidot iespēju, ka reģions varētu kļūt neatkarīgs.

LA.lv