×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
31. marts, 2015
Drukāt

Katalonijas nacionālisti plāno atdalīšanos no Spānijas 2017. gadā

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Katalonijas nacionālistiski noskaņotās partijas un asociācijas ir parakstījušas plānu par atdalīšanos no Spānijas 2017. gadā, ja 27. septembrī paredzētajās reģionālajās vēlēšanās neatkarības piekritēji gūs uzvaru.

“Vēlēšanas kalpos kā tiesisks mehānisms, lai noteiktu Katalonijas iedzīvotāju gribu,” paziņoja divas lielākas nacionālistiskās partijas “Republikāniskie kreisie” (“Esquerra Republicana”) un “Katalonijas demokrātiskā apvienība” (“Convergencia Democratica de Catalunya”), kā arī vairākas asociācijas. Ja neatkarības atbalstītāji uzvarēs velēšanās, viņi izstrādās jaunu konstitūciju un nodibinās institūcijas, kas veidos pamatu nākotnes valstij, solīts plānā.

“Nacionālais parejas process uz jaunas Katalonijas valsts vai republikas proklamēšanu saksies pēc 27. septembra balsojumu un sasniegs kulminācijas punktu vēlākais pēc 18 mēnešiem,” norādīts tekstā. Plānā arī aicināts sarīkot “obligātu referendumu par konstitūcijas tekstu”, kam sekotu parlamenta balsojums un sarunas, lai noteiktu Katalonijas “jaunas attiecības” ar Spāniju un Eiropas Savienību.

Jaunākās sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka atdalīšanos neatbalsta lielākā daļa Katalonijas iedzīvotāju.

Jau ziņots, ka Katalonijas reģiona prezidents Arturs Mass pērn 27. septembrī parakstīja dekrētu, kas paredzēja 9. novembrī rīkot referendumu par Katalonijas neatkarību, bet Konstitucionālā tiesa oktobrī apturēja šī referenduma rīkošanu, tāpēc 9. novembrī notika tikai simbolisks neatkarības balsojums. Šajā balsojumā vairāk nekā 80 procenti nobalsoja par reģiona neatkarību no Spānijas, tomēr balsojumā piedalījās tikai nedaudz vairāk par 40 procenti Katalonijas vēlētāju.

Spānijas Konstitucionālā tiesa ir nolēmusi, ka referenduma rīkošana Katalonijā par reģiona atdalīšanos no Spānijas būtu nelikumīga. Katalonijas autonomajā reģionā septembrī ir paredzētas pirmstermiņa reģionālās vēlēšanas, kurās galvenais jautājums būs Katalonijas neatkarības centieni.

Katalonija, kurā dzīvo 7,5 miljoni cilvēku jeb 16 procenti Spānijas iedzīvotāju, ilgi ir bijusi ekonomikas dzinējspēks valstī, kur gandrīz ceturtā daļa iedzīvotāju ir bez darba. Lepni par savu atšķirīgo valodu un kultūru, katalāņi nevēlas pārdalīt savus nodokļus par labu citiem Spānijas reģioniem, un, uzskata, ka reģionam būs labāk, ja tas būs neatkarīgs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+