Pasaulē
Eiropa

Katalonijas neatkarība: Spānijas latviešu domas dalās 16

Foto -LETA/AFP

“Kataloņiem šobrīd ļoti svarīgi ir sajust, ka viņi nav vieni un pamesti, ka viņus sadzird un saprot arī citur pasaulē. Tādēļ nu jau vairāk nekā nedēļu katru vakaru notiek cazerolada – cilvēki iznāk ielās un uz balkoniem un taisa troksni, piemēram, sitot metāla katliņu pret margām. Tā ir kā tāda simboliska vēlme, lai viņu neatkarības alkas tiktu sadzirdētas,” stāsta Barselonā dzīvojošā latviešu dramaturģe Anna Zvaigzne, kura klātienē kļuvusi par aculiecinieci Katalonijas neatkarības kustībai.

Svētdien piedzīvotā policijas vardarbība bijusi šoks gan viņai, gan vietējiem iedzīvotājiem.

Taču ne visi Spānijas latvieši ir Katalonijas neatkarības atbalstītājos. Pastāv arī pretējs viedoklis. “Mēs, latvieši, šādos gadījumos izdarām secinājumus ar emocijām, jo mums tam ir pamats saistībā ar mūsu asiņaino vēsturi, okupāciju un Krievijas agresiju. Tādēļ ik reizi, kad kāds valstisks veidojums, nācija vai cilts prasa neatkarību, daudzi latvieši, nepaanalizējot situāciju, metas atbalstīt brīvības pieprasītājus. Taču latviešu un kataloniešu gadījumi nav salīdzināmi,” uzsver tulks Jānis Tjarve, kurš nu jau gadu dzīvo Katalonijai kaimiņos esošajā Aragonas autonomajā apgabalā. Viņaprāt, turīgā Katalonija nevēlas dalīties ieņēmumos ar parādu nomocīto Spāniju.

Vairāk par mūsu tautiešu skatījumu uz notikumiem Katalonijas lasiet rītdienas “Latvijas Avīzē”.

Spānija darīs visu likuma robežās iespējamo, lai novērstu Katalonijas neatkarības pasludināšanu, pirmdien paziņojis Spānijas tieslietu ministrs Rafaels Katala.

Saistītie raksti

Tikmēr Katalonijas reģiona valdība pirmdien sapulcējusies uz sēdi aiz slēgtām durvīm, lai apspriestu nākamos soļus pēc svētdien notikušā referenduma par reģiona atdalīšanos no Spānijas.

Katalonijas varasiestādes paziņojušas, ka 90% referenduma dalībnieku nobalsojuši par Katalonijas neatkarību.

Katala paziņoja, ka Spānija darīs visu, ko ļauj likums, lai novērstu Katalonijas neatkarības pasludināšanu, norādot, ka nevienam nav tādu tiesību.

Katalonijas valdības vadītājs Karless Pudždemons pēc referenduma beigām paziņoja, ka referenduma rezultātā Katalonija ieguvusi tiesības kļūt par neatkarīgu valsti republikas formā. Viņš sacīja, ka iepazīstinās ar referenduma rezultātiem Katalonijas reģiona parlamentu, kas tad varēs izsludināt neatkarību.

Neatkarības atbalstītājiem ir neliels pārsvars Katalonijas parlamentā, kur tie kontrolē 72 no 135 vietām.

Jautāts vai Spānijas centrālā valdība izmantos konstitūcijas 155.pantu, lai apturētu Katalonijas daļējo autonomiju, Katala sacīja, ka tas ir viens no instrumentiem.

LA.lv