Pasaulē
Eiropa

Katalonijas parlaments balsos par premjeru2

Foto Reuters/Scanpix/LETA

Katalonijas parlaments par jauno reģionālās valdības vadītāju balsos otrdien, paziņojis parlamenta spīkers Ružē Turrēns.

Turrēna ceturtdienas paziņojums var iezīmēt jaunu konfrontāciju starp Barselonu un Spānijas centrālo valdību, jo katalāņu separātisti, kas pēc ārkārtas vēlēšanām saglabājuši absolūto vairākumu, gatavojas atkārtoti valdības vadītāja amatā apstiprināt Madrides atcelto premjerministru Karlesu Pudždemonu.

Kad Turēns pirmdien Pudždemonu nominēja premjera amatam, viņš bija vienīgais nosauktais kandidāts.

Pudždemona valdība 1.oktobrī sarīkoja referendumu, kurā vairums dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, un reģionālais parlaments 27.oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas. Drīz pēc tam Spānijas Senāts nobalsoja par tiešās pārvaldes atjaunošanu Katalonijā. Spānijas premjers Marjano Rahojs atlaida Pudždemona vadīto Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas.

Glābjoties no aizturēšanas, Pudždemons pēc viņa valdības atlaišanas aizbēga uz Beļģiju, bet Katalonijā palikušie viņa administrācijas locekļi, arī vicepremjers Uriols Žunkerass, tika aizturēti un ievietoti apcietinājumā.

Katalonijas reģionālajās vēlēšanās 21.decembrī katalāņu separātisti ieguva absolūto vairākumu, tomēr salīdzinājumā ar iepriekšējo parlamenta sasaukumu zaudēja divus mandātus, izcīnot 70 no 135 deputātu vietām. Visvairāk balsu tomēr izcīnīja centriski liberālā partija “Ciudadanos” (“Pilsoņi”), kas atbalsta Katalonijas palikšanu Spānijas sastāvā.

Pudždemons paziņojis, ka varētu Kataloniju vadīt arī, uzturoties ārzemēs, un valdības sēdēs piedalīties vai nu ar videosakaru, vai sava vietnieka starpniecību.

Madride šo ieceri jau apstrīdējusi Konstitucionālajā tiesā, apgalvojot, ka Pudždemons nevar ieņemt Katalonijas premjerministra amatu, jo viņam izvirzītas apsūdzības dumpī, kūdīšanā un līdzekļu izšķērdēšanā, sarīkojot neatkarības referendumu, lai gan tā rīkošanu tiesa bija aizliegusi.

Saskaņā ar paredzēto dienas kārtību debates Katalonijas parlamentā par nākamo reģiona premjeru sāksies otrdien plkst.15 (plkst.16 pēc Latvijas laika).

LA.lv