×
Mobilā versija
+8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
15. marts, 2012
Drukāt

Kataras uzņēmēji meklē pārtikas ražošanas iespējas Latvijā

katara_vk_7

Oficiālās vizītes laikā Persijas līča valstīs Katarā Latvijas valdības un uzņēmēju delegācija tikusies ar Kataras valsts lauksaimniecības investīciju kompāniju “Hassad Food”, kas iepriekš izteikusi vēlmi sastapties ar Latvijas pārstāvjiem, lai pārrunātu iespējamo sadarbību lauksaimniecības un lopkopības jomā.


Tiekoties ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski un uzņēmēju pārstāvjiem “Hassad Food” vadītājs Nasers Mohameds Alhadžri norādījis, ka kompāniju īpaši interesē graudu, gaļas un piena produktu ražošana.

Kompānijas vadītājs bija rūpīgi gatavojies tikšanās reizei un izrādījis plašas zināšanas par situāciju Latvijā, pieminot arī to, ka Latvija ir sešas reizes lielāka par Kataru un vismaz trešā daļa no platības ir lauksaimniecībā izmantojama zeme.

Katara, kuras ainavu veido smilšaini pauguri, neauglīgs, akmeņains tuksnesis, sāls līdzenumi un izkaltušas upes gultnes, šobrīd meklē pārtikas ražošanas iespējas ārzemēs. Tā kā valsts ekonomiku pamatā uztur naftas resursi, tad Katara jau tālredzīgi domā par brīdi, kas notiktu, ja naftas avoti apsīktu, mērķtiecīgi pievēršoties pārtikas ražošanas nozarei un norādot, ka ir svarīgi apgūt jaunas teritorijas, tā kā pasaulē jau pēc 30 – 40 gadiem būs pārtikas trūkums. Katara jau tagad investē prāvus līdzekļus un veido lauksaimniecības ražotnes Kazahstānā, Kanādā, Brazīlijā, Āfrikā un Nīderlandē. “Hasad Food” vadītājs uzsvēris, ka kompānija pēc būtības ir stabils ilgtermiņa investors.

Audiencē pie “Hassad Food” vadītāja devies arī Latvijas Savvaļas dzīvnieku audzētāju asociācijas vadītājs Dainis Paeglītis.

 

“Mēs piedāvājām eksportēt no Latvijas liellopu, briežu, aitu gaļu, kas ir pieņemama šā reģiona valstīs, pastāstīju, ka mūsu likumdošanā atļauta halal kaušana un ka mūsu apstākļi ir ļoti piemēroti gaļas dzīvnieku audzēšanai. Piedāvāju investēt šajā nozarē un, pieaugot eksportam, veidot arī loģistikas centru.”

 

D. Paeglītis norādīja, ka arābu uzņēmēju puse nav steigusies ar atbildi par naudas ieguldījumu. “Viņi paskaidroja, ka mērķis ir kļūt par pasaules lielāko lauksaimniecības produktu ražotāju un tirgotāju. Katara izskata katru iespēju palielināt savu ražošanas sfēru. Katariešus neinteresē zemes pirkšana Latvijā, bet gan produkcijas ražošana un produktu kvalitāte.”

“Hassad Food” izteikusi priekšlikumu nosūtīt uz Latviju ekspertu komandu, kas vērtētu situāciju uz vietas.

Abas puses pārrunājušas arī kūdras eksporta uzlabošanu. Par spīti tam, ka Katara ir starp Persijas līča bagātākajām valstīm un visbagātākā valsts pasaulē pēc iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju, Latvijas tirdzniecības un ekonomiskie sakari ar Kataru ir niecīgi, sastādot aptuveni 500 000 latu gadā, no kuriem 70 procentus veidoviens produkts – kūdra. “Tas pat ir kuriozs, ka mēs šo eksporta daļu sasniedzam ar kūdru, kam nebūt nav augsta pievienotā vērtība,” norāda Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras vadītājs Andris Ozols. “Tāpēc ceru, ka premjerministra Valda Dombrovska vizīte ar uzņēmēju delegāciju dos savu artavu šīs statistikas dubultošanā, jo nav loģiski ar tik bagātu valsti, kas izrāda vēlmi pirkt un uzskata, ka mūsu preces ir konkurētspējīgas, tirgoties par apjomu, kas ir divu luksusa automašīnu vērtībā. Skaidrs, ka mums vēl priekšā mājas darbi,” teic A. Ozols.

Jāatgādina, ka vairākas dienas Persijas jūras līča valstīs – Apvienotajos Arābu Emirātos un Katarā – uzturējās oficiālā Latvijas valdības un uzņēmēju delegācija, lai meklētu jaunus kontaktus, partnerus un investorus. Jau šodien delegācija devusies atpakaļ uz Latviju.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+